Pražané, kteří doma šijí roušky k ochraně před novým typem koronaviru, je budou moci od čtvrtka odevzdat ve sběrném stanu na Mariánském náměstí, který tam ve spolupráci s Červeným křížem umístí pražský magistrát…

Zdroj: Praha.eu

Roušky budou sterilizovány v Nemocnici Na Františku a poté dobrovolníky roznášeny seniorům, do zdravotnických zařízení, léčeben a dalším potřebným. Magistrát o tom informoval v tiskové zprávě. Do organizace a distribuce doma šitých roušek se zapojují také městské části.

„Vážíme si aktivity Pražanů, kteří se snaží pomoct ostatním. Klíčové je však dostat ochranné prostředky bezpečně k lidem, kteří je potřebují,“ uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Přijímat se budou roušky ze stoprocentní bavlny, ideálně bez gumiček, což však není podmínkou. Stan bude otevřen mezi 09:00 a 18:00.

S šitím roušek pomáhají dobrovolníkům také radnice městských částí, které poskytují materiál a pomáhají s distribucí. V Praze 7 například dobrovolníci ušili zatím asi 5500 roušek, podobné akce mají ve většině velkých městských částí.

Zdroj: Praha.eu

Vedení Prahy si dlouhodobě stěžuje na nedostatek ochranných prostředků od vlády. Město o víkendu obdrželo 53.000 respirátorů od ministerstva vnitra ze sobotní dodávky ochranných pomůcek zakoupených v Číně, dalších 69.000 by mělo následovat. Stále to však nestačí a magistrát se podle informací z posledních dní pokouší ochranné pomůcky získat z různých zdrojů. Největší dodávkou má být nákup tří milionů roušek a půl milionu respirátorů za 123 milionů korun. Měly by přijít z Turecka a Indie, stále však nedorazily.

V Česku je 1289 potvrzených případů nákazy koronavirem, sedm nakažených se vyléčilo a dva zemřeli. V zemi platí stav nouze, omezuje vycházení jen na cesty do práce, pro základní životní potřeby nebo k lékaři, a to pouze s pokrývkou nosu a úst. Uzavřeny jsou hranice.

Autor: TGM, ČTK, Praha, ČR, 25.3.2020

Zdroj:

http://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/sijete_rousky_praha_je_spolecne_s_ceskym.html