Ubytování bezdomovců kvůli karanténě nařízené v souvislosti s bojem proti koronaviru vyjde hlavní město první měsíc na 2,3 milionu korun…

V tiskové zprávě to dnes sdělil magistrát. Praha pro ně zajišťuje lůžka například v ubytovnách nebo chce budovat stanová městečka. Vyzvala rovněž nevěstinec v tržnici v Holešovicích, aby uvolnil halu, kde sídlí bez nájemní smlouvy. Ubytovat chce hlavní město několik stovek bezdomovců.

Při hledání ubytování město prověřuje městské i soukromé objekty. Dosud pronajalo dva v Praze 7 a 9. Ubytovna provozovaná Nadějí v Praze 9 otevřela ve středu a v Praze 7 Armáda spásy ve čtvrtek. Vybíráni sem jsou senioři a lidé se zdravotními obtížemi. Dále město hledá ubytování v dělnických ubytovnách a připravilo stany s hygienickým zázemím, které nyní fungují na dvou místech.

Vedení města stanovilo nejvyšší možnou částku 7000 korun, kterou za jedno lůžko na měsíc zaplatí. V dalších měsících Praha počítá s využitím státního doplatku na bydlení a výdaje se tak budou postupně snižovat.

Úředníci radnice Prahy 4 obešli ve čtvrtek bezdomovce na městské části a rozdali jim 34 balíčků s potravinami z Potravinové banky. Žádný z bezdomovců neměl teplotu a všichni byli zdraví. Další výjezd má sociální odbor naplánovaný na příští týden.

V Praze se podle odhadů neziskových organizací v této roční době pohybuje okolo tisícovky bezdomovců. O situaci lidí bez domova chce se všemi kraji včetně Prahy jednat Ústřední krizový štáb.

Autor: TGM, ČTK, Praha, ČR, 27.3.2020