Dalším miliardářem působícím v Praze, o kterém Vám přinášíme článek, je Zdeněk Bakala…

Miliardář s dlouhou podnikatelskou historií, řadou kauz, ale i s politickými aktivitami v rámci české společnosti. Opavský investor a podnikatel, narozený roku 1961, s majetkem v hodnotě 18 miliard Kč, který je v současnosti 12. nejbohatším Čechem. 

Bývalý krejčovský učeň, který v 19 emigroval do Spojených států amerických a studoval tam v Berkeley na Kalifornské univerzitě. Svou činnost v soukromém sektoru začal v Credit Suisse First Boston v New Yorku, odkud se přestěhoval do Londýna a nakonec do Prahy. Již předtím krátce pracoval pro investiční banku v New Yorku. Roku 1994 založil investiční společnost Patria Finance, stal se členem burzovní komory BCPP, roku 2003 byl jmenován předsedou představenstva Charles Capital, společnosti registrované na Kajmanských ostrovech a roku 2004 zakládal Bakala Crossroads. 

V této době se zapojuje do (kauzy) bytů OKD, když přebírá skupinu Karbon Invest, vlastnící OKD a Českomoravské doly. Dal slib nájemníkům, že jim odprodá 45 000 bytů vložených do společnosti RPG Byty, které předtím nakoupil za rekordně podhodnocenou cenu 40 000 Kč (ano, čtyřicet tisíc, přitom k roku 2010 se odhadní cena těchto bytů pohybovala mezi 770 000, až 1,22 milióny Kč). Navzdory slibům o výhodném odprodeji nájemcům a zárukám, že nedojde k převedení bytů do rukou třetí strany, k prvnímu nedošlo a druhé se stalo skutečností. 

Došlo tak k porušení privatizační smlouvy, čímž bylo poškozeno na 103 000 lidí žijících v těchto bytech. Poslanecká vyšetřovací komise založená v roce 2017 k vyšetřování privatizace OKD, se do dnešních dní ukázala být bezzubá. 

Již dávno před Andrejem Babišem se Zdeněk Bakala proslavil tím, co je dnes nazýváno „oligarchizace“ médií. Roku 2006 získal podíl v časopise Respekt, o dva roky později koupil většinový podíl firmy Economia, vydavatele Hospodářských novin a různých odborných časopisů. V prostorách Economie sídlí i redakce DVTV. Kromě oblasti publicistiky zabrušuje Zdeněk Bakala pravidelně i do neziskové a politické sféry. 

Činnost v neziskovém sektoru zahájil od vzniku nadace Bakala Foundation (původně Nadace Zděnka Bakaly) v roce 2007. Prostřednictvím této nadace, založil studijní stipendia pro nadané studenty toužící studovat na elitních univerzitách v zahraničí, kdy rozdělil 10 miliónů korun mezi 87 vybraných studentů. Finance věnoval i na rekonstrukce farností a škol. V roce 2009 sponzoroval „umělecké“ dílo Entropa plastiku Davida Černého a o rok později ve velkém financoval politické kampaně. Občanské demokratické straně věnoval 15 miliónů Kč, TOP09 7,5 miliónu Kč a Věcem veřejným 6 miliónů Kč. Když pak vznikla koalice těchto tří stran, získala přezdívku „Bakalova koalice“. 

Roku 2012 a 2013 finančně podpořil kampaň Karla Schwarzenberga na prezidenta ČR, dary v celkové výši 2,5 miliónu Kč. Spolupracuje s Knihovnou Václava Havla, v jejímž představenstvu zasedá i jeho manželka, Michaela Bakalová. Podílel se i na rozšíření politické neziskové organizace Aspen Institute do České republiky. 

Autor: Štěpán Lipský, Praha, ČR, 29.3.2020

https://www.prazskynoviny.cz/o-praze/praha-podnikatele-miliardari-jejich-prazska-aktiva/