Pražští strážníci řešili od pátečního do dnešního rána 2497 případů, kdy lidé neměli zakrytá ústa a nos nebo porušovali zákaz shlukování…

Od začátku zavedení opatření proti koronaviru řešili strážníci přes 8000 přestupků souvisejících se zavedenými opatřeními.

Ve svých řadách má městská policie čtyři zaměstnance s potvrzeným koronavirem a 65 zaměstnanců v karanténě. Vláda v rámci nouzového stavu zakázala vycházení bez roušek a zavřeny jsou restaurace, služby a obchody.

Z celkového počtu víkendových přestupků řešili strážníci 2144 případů, kdy lidé neměli zakryté dýchací cesty. „Dalších 333 lidí porušilo zákaz shlukování na veřejném prostranství a 20 osob nedodrželo nařízení týkající se opatřeních ve vztahu k provozování restaurací a obchodů,“ uvedla mluvčí Městské policie Irena Seifertová.

Strážníci ve 40 případech přestupky oznámili správním orgánům. Podle Seifertové ale většina lidí se strážníky spolupracuje a na jejich upozornění reaguje.

Cizinec bez roušky plival po lidech a vykřikoval, že má žloutenku typu C

Video zde: https://www.facebook.com/mestskapoliciepraha/videos/292480761735700/

„Prokousnu ti tepnu, jste nevzdělaní debilové“ a mnoho dalšího si vyslechla hlídka strážníků v sobotu večer na tramvajové zastávce Anděl. Strážníci jeli prověřit oznámení týkající se opilých osob bez roušky, jedna z nich měla navíc plivat po lidech kolem. Na zastávce se po jejich příjezdu nacházel už pouze muž, který nechtěl s hlídkou spolupracovat. Oznamovatel, který na jeho chování upozornil, strážníkům ukázal na mobilu videozáznam s tím, co předcházelo jejich příjezdu. Poté, co 37 letý cizinec předložil doklady, vztáhl na jednoho ze strážníků ruku. V okamžiku byl ale zpacifikován. Porušení nařízení bylo oznámeno příslušnému správnímu orgánu. S ohledem na možné šíření nakažlivé nemoci byla na místo přivolána také Policie ČR.

Pokuty za nenošení roušek

Pokuty za nenošení roušky přímo na místě strážníci ukládat nemohou. Mohou je pouze oznamovat správnímu orgánu. Ten pak může uložit fyzické osobě pokutu do 20.000 korun. Postihnout mohou strážníci na místě neuposlechnutí výzvy úřední osoby. V tomto případě může strážník uložit pokutu na místě pokutu do 10.000 korun.

Strážníci zaznamenali ve svých řadách několik nemocných. „Zdroj nákazy nebyl prozatím určen, pravděpodobně to ale bude místo bydliště, tedy území hlavního města. Informovali jsme hygienickou stanici kvůli trasování a všechny dotčené zaměstnance jsme poučili o jejich povinnostech,“ uvedla Seifertová. Služební prostory a vozidla prošla dekontaminací. Služebny zatím strážníci nezavírají.

Celkem v Praze v posledních týdnech městská policie eviduje 8394 porušení omezení proti koronaviru, což je téměř dvakrát tolik, kolik jich zaznamenali před asi týdnem. Z toho 148 případů bylo oznámeno správním orgánům.

Autor: TGM, ČTK, MPP, Praha, ČR, 30.3.2020