V Praze 11 se nebudou vybírat platby za školy a školky. Praha 9 odpustí asi stovce podnikatelů nájemné. Praha 1 odpustí nájem podnikatelům ve svých budovách…

Mateřské a základní školy v Praze 11, jejichž zřizovatelem je městská část, nebudou na doporučení radnice Jižního Města vybírat za měsíc duben školné či poplatky za stravné a školní družinu. Opatření by mělo trvat po dobu uzavření škol. Některé mateřské školy budou platby za březen vracet.

„V případě, že platby přicházejí přes trvalé příkazy, jsou školy připraveny částky vrátit,“ uvedla mluvčí Prahy 11. Základní školy však budou, vzhledem k platbám za školní družiny na půl roku dopředu, již uhrazené platby vracet před koncem školního roku. „Pokud již někdo platbu uhradil a z důvodu finanční nouze by potřeboval obnos vrátit ihned, jsou školy připraveny vyjít mu individuálně vstříc,“ dodala mluvčí Kočicová.

Podnikatelé a živnostníci v Praze 9 nebudou muset platit nájemné za nebytové prostory, které vlastní radnice. A to po dobu trvání krizových opatření. Odpuštění platby nájmu schválili radní, uvedla mluvčí radnice Marie Kurková. Důvodem jsou opatření v boji s koronavirem, kvůli kterým jsou zavřeny obchody a provozovny.

„Chceme co nejvíce pomoci živnostníkům, malým i středním podnikatelům v naší městské části v době nouzového stavu, kdy nemohou podnikat a dostávají se do neskutečně obtížné situace. Proto jsme jim po dobu trvání krizových opatření Vlády ČR a Ministerstva zdravotnictví ČR odpustili nájemné. Samotné posunutí splátek totiž jejich situaci nijak neřeší,“ uvedl místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS).

Podnikatelé, kteří si pronajímají od Prahy 1 nebytové prostory, nebudou muset platit dubnový nájem. Zároveň doporučili úředníkům, aby začali vyměřovat sankce za nezaplacené místní poplatky ze strany podnikatelů až po uplynutí 200 dnů od data splatnosti. Praha 1 již dříve odložila splátky nájemného a odložila plánované zvýšení nájmů o míru inflace.

Radnice podle radního Karla Grabeina Procházky (ANO) připravuje i další kroky.„Živnostníkům a podnikatelům plošně odpouštíme jedno měsíční nájemné. Začínáme ale zároveň pracovat na dalších, tentokrát už adresných opatřeních,“ uvedl. Dodal, že rada nechá ve spolupráci s odborníky vypracovat analýzu, z níž bude vycházet při svých dalších rozhodnutích.

Radnice dalších pražských městských částí kvůli dopadu opatření proti koronaviru podnikatelům a živnostníkům odpustí úroky z prodlení platby nájemného a odloží splátky. Například Praha 1 umožní odklad až do výše kauce a nájemné bude zatím hrazeno z ní. Možnost odložit platby na tři měsíce podnikatelům poskytla Praha 3. Odložení plateb nájmů ve svých domech a odpuštění úroků již schválil pražský magistrát.

Autor: TGM, ČTK, Praha, ČR, 2.4.2020