Policisté dopadli v Praze pokoutní prodejce stovek respirátorů nejvyšší třídy FFP3, schopné zachytit viry…

Jednalo se o tři muže, u kterých policisté našli celkem 660 respirátorů FFP3. Na webu pražské policie to dnes oznámila policejní mluvčí Violeta Siřišťová. Kvůli šíření koronaviru je od začátku března v Česku povoleno prodávat ochranné prostředky třídy FFP3 jen státním institucím a organizacím, případně firmám zásobujícím stát.

Video zde:

„V prvním případě kriminalisté z pražské Palmovky zajistili v neděli krátce po 14:30 dva třiadvacetileté muže, kteří na sociálních sítích nabízeli k prodeji respirátory typu FFP3. U dvojice kriminalisté nalezli 120 kusů respirátorů,“ sdělila mluvčí. „Obdobného jednání se dopustil šestatřicetiletý muž, který byl zároveň i známý výše uvedených,“ doplnila. Policisté ho zadrželi také v neděli, když se ve 22:30 u stanice metra Pražského povstání chystal prodat stovku respirátorů. Dohromady u tohoto muže policisté našli přes 500 respirátorů.

„Kromě mnohonásobně navýšené ceny se trojice dopustila porušení mimořádného opatření vydaného ministerstvem zdravotnictví,“ uvedla mluvčí policie. Zadrženým mužům hrozí ve správním řízení pokuta až jeden milion korun. Zadržené respirátory předali detektivové pracovníkům krajské hygienické stanice.

Již začátkem března ministerstvo zdravotnictví zakázalo kvůli šíření koronaviru prodávat ochranné pomůcky třídy FFP3 komukoli jinému než poskytovatelům zdravotních a sociálních služeb či státním organizacím. Později zákaz zpřísnilo, takže není možné prodávat podobné pomůcky nikomu jinému než státu a jeho organizacím či zásobovatelům státu. Stát navíc stanovil maximální cenu respirátorů pro konečné spotřebitele, a to u výrobků z EU na 175 Kč bez DPH a u respirátorů vyrobených mimo EU na 350 Kč bez DPH. Jeden ze zadržených mužů přitom chtěl za jeden respirátor až 1000 korun.

Autor: TGM, Policie, ČTK, Praha, ČR, 2.4.2020

Zdroj:

https://www.policie.cz/clanek/zajisteni-respiratoru.aspx