Obyvatelé Prahy 1 mohou na radnici do 17. dubna posílat návrhy, k jakému účelu by mohl v budoucnu sloužit nyní prázdný Michnovský letohrádek na Kampě přezdívaný rybářský domeček…

Městská část o tom informovala v tiskové zprávě. Radnice loni v říjnu vypsala na provozovatele památkově chráněného domu soutěž, v lednu se však v Praze 1 obměnila koalice a nová rada původní výběrové řízení zrušila.

„Rybářský domeček neboli Michnovský letohrádek je pro většinu z nás jedním ze symbolů Prahy 1, a tomu by měla odpovídat i jeho budoucnost. Proto podle nás musí být jeho další využití předmětem důkladné veřejné debaty,“uvedl starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN). Anketa bude podle informací radnice dvoukolová, výsledky prvního kola budou zveřejněny v radničním magazínu a na webových stránkách městské části.

Podle radního Michala Cabana (Iniciativa občanů) bude po dvou kolech ankety následovat setkání za účasti občanů, místních spolků a odborníků. „Osobně si nedokážu dost dobře představit, že by mělo být cílem vytvoření luxusní restaurace nebo další turistické atrakce, která bude více než pro obyvatele Prahy 1 určena pro turisty,“ uvedl. Podle radnice se nyní v budově provádí stavebně historický průzkum.

Z filmu: Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách

V Praze 1 od poloviny ledna vládne koalice My, co tady žijeme (STAN, KDU-ČSL, Iniciativa občanů), ODS, TOP 09 a ANO. Prvně zmíněné uskupení je jediným, které zbylo z původní koalice, do opozice odešli Praha 1 Sobě a Piráti. Bývalý radní pro majetek David Bodeček (Piráti) zrušení původního výběrového řízení kritizoval, nabídky podle něj byly pestré a pro městskou část ekonomicky výhodné.

Domek nedaleko Sovových mlýnů získal svou přezdívku podle toho, že v něm dříve sídlil Český rybářský svaz, který v přízemí také provozoval rybí restauraci. Známý je také z filmu Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách, který se v něm natáčel. Původně renesanční dům byl nejprve přestavěn v době raného baroka a v polovině 19. století v klasicistním slohu. Podle stránek Národního památkového ústavu je budova od roku 1958 památkově chráněna.

Autor: TGM, Praha 1, ČTK, Praha, ČR, 4.4.2020

Zdroj:

https://www.praha1.cz/radnice-prahy-1-zahajila-participaci-rybarskeho-domecku/