Desátým nejbohatším Čechem podle Forbes, a zároveň dalším, který je v naší sérii článků, je Jiří Šmejc s majetkem v hodnotě 20 mld. Kč…

Magistr Jiří Šmejc se narodil 12. října 1971 v Karlových Varech. Vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy, konkrétně matematickou ekonomii, a již brzy začal s různými aktivitami. Nejprve založil sdružení BUNK vyvíjející software pro hotely a vzápětí byl u založení firmy PUPP Consulting, která pokračovala v předchozí činnosti BUNK a pomáhal s rozšiřováním informačních systémů v hoteliérství. 

Po dvou letech v PUPP založil první velkou finanční skupinu, na jejíž činnosti se podílel, Middle Europe Finance (MEF). Ta se zabývala po-privatizační konsolidací. Od roku 1999 do roku 2005 měl podíly v TV Nova a v této době již aktivně spolupracoval s Petrem Kellnerem. V TV Nova se podílel na řízení celé této skupiny a měl podíl na úspěšném rozvoji televize.

Od roku 2005 byl minoritním akcionářem PPF a řídil činnost PPF v Ruské federaci, kde se stal tvůrcem jedné z největších retailových bank, načež PPF získala i podíly v těžařské společnosti Polymetal, řetězci prodejců elektroniky Eldorado a jiných firmách.

Po roce 2012 došlo k rozdělení společného majetku s Petrem Kellnerem, ale nadále zůstal zodpovědný za Home Credit. Ve stejném roce zakládá EMMA Group, investiční skupinu, která získává podíly v řeckých gamingových společnostech. Navyšuje svůj podíl na trhu se sázkovými hrami, například v rámci SAZKA Group, Casinos Austria, nebo chorvatském SuperSport. V rámci Prahy se naposledy projevil nákupem pražské kliniky reprodukční medicíny, kterou koupila EMMA Group. Figuruje i v rámci Air Bank.

Jiří Šmejc je ženatý a má čtyři děti. Podle profilu na Forbes miluje víno, housle a Maledivy, kde EMMA Group vlastní resort Velaa a je hodnocen jako selfmademan, který začínal z ničeho, a dopracoval se někam. 

Na adresu asijského podnikání prohlásil: „Před časem jsem řekl našim lidem: Buď můžeme být součástí asijské historie, nebo ji v úvěrování, a tím vlastně v rozvoji celé ekonomiky, napsat. A já chci to druhé.“

Psali jsme zde:

https://www.prazskynoviny.cz/o-praze/praha-podnikatele-miliardari-jejich-prazska-aktiva-2/

https://www.prazskynoviny.cz/o-praze/praha-podnikatele-miliardari-jejich-prazska-aktiva/

Autor: Štěpán Lipský, Praha, ČR, 5.4.2020