Píši toto na základě svého vlastního podnětu jako otevřený komentář ke stranám ve vedení současného magistrátu hlavního města Prahy, ale i v celém zastupitelstvu…

Je to takové zběžné hodnocení jejich uplynulých let, jejich chování, činnosti a práce v rámci magistrátu a v rámci hlavního města Prahy. A které vlastně strany jsou na magistrátu, to pro začátek? 

Na pražském magistrátu má své zastupitele ODS (14 zastupitelů), Piráti (13 zastupitelů), Praha sobě (13 zastupitelů), ANO (12 zastupitelů), Spojené síly pro Prahu, tedy TOP 09, STAN a KDU-ČSL (13 zastupitelů dohromady). 

O ODS lze říci, že jejím nejaktivnějším představitelem v zastupitelstvu a nejaktivnějším v opozici, zřejmě i nejhlasitějším, je Alexandra Udženija. Obdobnou roli v ANO má Patrik Nacher, který je navíc velice komunikativní a konstruktivní vůči všem nápadům a návrhům, které mohou Pražanům pomoci rozvinout a zlepšit město. Ostatní strany už jsou ty, které mají rozdané karty v čele magistrátu. 

Piráti mají primátora Zdeňka Hřiba. Ten se podle průzkumu SANEP z října 2019 umístil mezi nejhůře hodnocenými primátory v historii (získal 4,9% oproti Pavlu Bémovi, který získal 19,7%). Zdeněk Hřib se projevil jako velice agilní ministr zahraničních věcí ČR, velice agilní premiér České republiky, dle opakujících se příspěvků byl nejspíše primátorem Prahy už posledních 20 let, neboť se hlásí pomalu ke všemu, co už bylo postaveno, nebo bylo rozplánováno k postavení, ale zatím se neprojevil příliš úspěšně jako primátor. Naposledy selhal při pokusu o vyklizení nevěstince ShowPark. 

Jako protipól Zdeňka Hřiba bych uvedl Hanu Kordovou-Marvanovou, někdejší vrcholnou političku, bývalou předsedkyni US-DEU a v současné době zastupitelku za STAN, tedy za Spojené síly pro Prahu. Vede oblast legislativy, veřejné správy a podpory bydlení, kde vystupuje velice efektivně a je vstřícná spolupráci s opozicí pro zlepšení podmínek Pražanů. Podporuje regulaci neblaze proslulého systému Airbnb, v čemž spolupracuje například s Patrikem Nacherem. 

O ostatních radních lze říci, že jsou v lepším případě průměrní (Petr Hlaváček), nebo mají všemožné kazy, (Petr Hlubuček, člen rady brojící proti Airbnb a sám participující na podobném systému) nebo možná i horší (kauzy okolo JCDecaux, anebo podivné praktiky Mileny Johnové s bývalým majetkem Eurotelu). Současné vedení magistrátu produkují především ideologickou politiku, spíše než tu praktickou a lokální, což je právě nejvíce vidět u primátora Hřiba, ale čest výjimkám.

Autor: Štěpán Lipský, Praha, ČR, 6.4.2020