Program na bezúročné úvěry pro pražské firmy zasažené v souvislosti s koronavirem by měl být spuštěn tento týden…

Hlavní město by do něj na krytí úvěrů mělo vložit více než půl miliardy korun, další peníze v podobném objemu přidá stát. Podnikatelé by tak měli mít k dispozici čtyři až pět miliard korun. Na tiskové konferenci vlády o tom informoval vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou (ČMZRB) připravilo v minulých týdnech program na bezúročné úvěry s ročním odkladem pro firmy zasažené v souvislosti s koronavirem program COVID. Jeho druhá vlna byla financována z fondů EU, žádosti tak nemohli podávat pražští podnikatelé.

Není zatím jasné, zda budou žádosti přijímány v jedné nebo ve dvou výzvách, uvedl Havlíček. O půjčky budou podnikatelé stejně jako v případě programu COVID žádat prostřednictvím ČMZRB. Banka by měla magistrátu do středy poslat smlouvu. Radní Vít Šimral (Piráti) uvedl, že v ideálním případě by podnikatelé mohli začít o bezúročné půjčky žádat od poloviny příštího týdne.

Praha na pomoc podnikatelům upraví svůj evropský operační program Praha – pól růstu, z něhož hodlá získat potřebné finance. Pokud by Evropská komise změnu zaměření programu neschválila, příslušnou sumu poskytne stát. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) uvedl, že k tomu dostal příslib od ministra Havlíčka.

O bezúročné úvěry je enormní zájem. V první vlně programu COVID ČMZRB přijala přes 3200 žádostí přesahující deset miliard korun, v jeho pokračování eviduje 5900 žádostí v objemu 19 miliard korun. Podle Havlíčka se připravuje také COVID III, který by měl být v první fázi 20 miliard korun a bude se zvyšovat až na 40 miliard korun.

Autor: TGM, ČTK, Praha, ČR, 7.4.2020

Zdroj:

www.vlada.cz

www.praha.eu