Vláda města zavádí opatření dočasných zón k setkávání obyvatel… 

Město Vídeň vytváří během pandemie koronaviru dočasné zóny setkání, aby tak vytvořilo více prostoru pro chodce a cyklisty. Oznámil to starosta Michael Ludwig (socdem SPÖ).

Vídeňská technická univerzita je přesvědčena, že opatření má smysl

Tomuto tématu se také nedávno věnovali odborníci na územní plánování z Vídeňské University of Technology. Jejich závěr: V celé Vídni jsou oblasti, ve kterých by takové opatření mělo smysl.

Aggelos Soteropoulos a Robert Kalasek z Ústavu pro územní plánování na vídeňské vysoké škole technické zkoumali studii na základě dvou kritérií mapy ulic hlavního města spolkové republiky. Na jedné straně bylo cílem odfiltrovat ty ulice, jejichž chodníky jsou tak úzké, že nelze dodržet doporučenou bezpečnou vzdálenost alespoň jednoho metru. Na druhé straně bylo zkoumáno, kde žije obzvláště velký počet lidí starších 65 let. Jak víte, představují rizikovou skupinu.

Shrnutí výzkumníků: „Existují kritická místa téměř ve všech okresech, kde se setkávají úzké chodníky a vysoký podíl věkové skupiny 65 a více,“ Otevření by mohlo pomoci „snáze a v konečném důsledku udržet bezpečnou vzdálenost k ochraně rizikové skupiny“, řekli plánovači TU.l Ludwig, místostarostka Birgit Hebeinová a městský radní Peter Hanke na tiskové konferenci.

Po několika dnech diskuse se vláda „zeleného města“ nyní dohodla. První čtyři zóny setkání se otevřou o velikonočním víkendu, dalších pět bude následovat příští týden.

První čtyři zóny dočasného setkání přicházejí v úvahu v okresech Landstrasse (Right Bahngasse), Josefstadt (Florianigasse), Ottakring (Hasnerstrasse) a Währing (Schopenhauerstrasse), z nichž některé nejsou otevřené, ale jsou dostupné selektivně. To by mělo poskytnout chodcům zejména více prostoru k tomu, aby si mohli protáhnout nohy v těch obytných oblastech, kde je přes počáteční omezení k dispozici málo zeleně, řekla Hebeinová.

Nedávno starosta Vídně Michael Ludwig (SPÖ) mluvil o dočasných zónách setkání spíše negativně. Následně řekl, že sice vyjádřil obavy, ale Hebein ho ujistila, „že to bude fungovat dobře“.

Autor: TGM, Praha, ČR, 11.4.2020

Zdroj:

https://www.wienerzeitung.at/nachrichten/politik/wien/2056968-Wien-schafft-temporaere-Begegnungszonen.html