Dalším miliardářem v našem seriálu je Eduard Kučera…

435 miliónů. 22,5 miliard. 8. Co mají tato čísla společného? 
Náleží k Eduardu Kučerovi, člověku, kterého možná mnozí z Vás nepřímo znají. Muži, který má 435 miliónů klientů, jež mu k současnosti vydělali na jmění 22,5 miliard Kč a umístili ho tak na 8. Příčku nejbohatších Čechů. A jak tedy Kučeru znáte? Jako člověka, který některým z Vás, pomáhá chránit své počítače a mobilní telefony, svá data a dokumenty před piráty a viry. Eduard Kučera je tvůrce a majitel společnosti Avast vyvíjející antivirové systémy. 

Eduard Kučera se narodil 11. ledna 1953. Vystudoval fyzikální elektroniku na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy a následně pracoval ve Výzkumném ústavu matematických strojů. Tím se dostával postupně k elektronice a elektronickým systémům. Se svým společníkem Pavlem Baudišem se stal jedním z vůbec prvních podnikatelů, a to dokonce, ještě v socialistickém Československu, byť pod dohledem Socialistického svazu mládeže. Roku 1991 s Pavlem Baudišem založil ALWIL Software, který začal s vývojem antivirových programů. Samotný antivirus Avast Antivirus byl vyvíjen však už od roku 1988. Rozhodnutí začít podnikat vysvětlil Kučera jednoduše a naprosto v souladu s tehdejší mentalitou a postoji lidí v pozdním socialismu. „Proč jsme začali podnikat? Chtěli jsme nemít šéfy,“ jak řekl pro časopis Forbes v listopadu 2016. 

Časopis Forbes udává současný majetek Eduarda Kučery na 22,5 miliard Kč, přičemž vzrostl z 19 miliard Kč oproti loňsku. Eduard Kučera je ženatý a má dvě děti, jeho firma figuruje na londýnské burze a sesbíral několik cen. Roku 2009 se stal Podnikatelem roku podle Ernst & Young a roku 2013 získal titul Odpovědný leader jako ocenění za založení Nadačního fondu AVAST, kterému firma přispívá 2,5% svého hrubého zisku. Kučerova firma Avast Software zaměstnávající 1600 lidí, sídlí v Praze v kancelářské budově Enterprise Office Center na Pankráci.

Autor: Štěpán Lipský, Praha, ČR, 12.4.2020

https://www.prazskynoviny.cz/o-praze/praha-podnikatele-miliardari-jejich-prazska-aktiva-3/
https://www.prazskynoviny.cz/o-praze/praha-podnikatele-miliardari-jejich-prazska-aktiva-2/
https://www.prazskynoviny.cz/o-praze/praha-podnikatele-miliardari-jejich-prazska-aktiva/