Známá berlínská ulice Friedrichstrasse bude po dobu šesti měsíců uzavřena pro provoz motorových vozidel. Experiment by se mohl stát i trvalým řešením…

Projekt radnice města Berlína

Každý den projíždí ulicí tisíce aut. Známá nákupní ulice Friedristrasse, se ale od léta změní, bude v ní platit zákaz vjezdu pro auta. Jde o projekt berlínské radnice, kterou vedou socdem SPD – Zelení – Die Linke (Levice). Podle informací z Berliner Morgenpost by nyní měl tento test trvat podstatně déle, než se původně předpokládalo. Podle lidí zapojených do modelového projektu bude Friedrichstrasse uzavřena pro veškerý provoz motorových vozidel na půl roku.

Útlum dopravy v ulicích

Zkušební provoz by měl začít začátkem června 2020 a pokračovat do konce listopadu tohoto roku. Během této doby bude uzavřena sekce mezi Franzischerem a Lipskou ulicá. Jižně od Leipziger Straße se úsek od Schützenstraße k Rudi-Dutschke-Straße stane během této doby oblastí utlumenou dopravou.

Široké jízdní pruhy mají také projít Friedrichstrasse

V rámci projektu by měl být prozatímně přepracován také pouliční prostor na Friedrichstrasse. Plány proto chystají chodníky dvakrát tak široké, jako jsou v současnosti. Místo úzkých čtyřmetrových chodníků na obou stranách ulice, budou chodci mít k dispozici od června až osm metrů. Nebude zde však žádná „čistě pěší zóna“. Po celou dobu zkoušky by uprostřed ulice vedl široký jízdní pruh – s 2,50 metry na jeden směr.

Jedním z hlavních problémů na Friedrichstrasse je v současné době nedostatek zeleně. Neroste zde žádný strom nebo keř. Je zde jen asfalt a kámen. Teoreticky je zde možné vysadit až 120 rostlin podél sekce. Kolik to však nakonec bude, je stále nejasné. Kromě toho by provizorně umístěné lavičky měly zpříjemnit pobyt kolemjdoucím.

Podobnost s Prahou

Podobné projekty zkouší i vedení města Prahy, složené z Pirátů-Praha Sobě-Spojené síly pro Prahu. To chce také snížit automobilovou dopravu v centru. Nedávné zkušební uzavření Smetanova nábřeží, však přineslo komplikace v dopravě, zácpy v okolních ulicích a kolaps dopravy v centru města…

Autor: TGM, Praha, ČR, 13.4.2020

Zdroj:

https://www.morgenpost.de/bezirke/mitte/article228608419/Friedrichstrasse-wird-ein-halbes-Jahr-lang-autofrei.html