Krajský soud na konci ledna 2020, odsoudil firmu Metrostav k tomu, že 3 roky nesmí žádat o veřejné zakázky…

Kauza Metrostavu & David Rath

Celou věc zahájila korupční aféra exposlance a exhejtmana středočeského kraje Davida Ratha. Ta zasáhla i největší stavební firmu v Česku, stavební firmu Metrostav. Sám Rath byl odsouzen na 7 let vězení a pokutě 10 milionů korun. Metrostav to v lednu u krajského soudu stálo dobrou pověst a také tři roky zákazu ucházet se o veřejné zakázky a také pokutu 10 milionů korun za úplatky a manipulace s veřejnými zakázkami. Pět let nepodmíněně, dostal obchodní ředitel této firmy Jiří Anděl. Generální ředitel Metrostavu Pavel Pilát si vyslechl rozsudek v podobě tříleté podmínky. Pilát s Andělem, nabídli Rathovi a spol., jako úplatek na 30 milionů korun. Za to si měli napsat (upravit) podmínky veřejné soutěže, ušité na míru Metrostavu, kterou takto „upravenou“ vypsalo středočeské hejtmanství.

Metrostav se, ale proti rozsudku soudu odvolal

„S rozsudkem se neztotožňujeme, a tak se vůči němu naši právní zástupci odvolali,“ řekl mluvčí společnosti Vojtěch Kostiha.  Kauza případu Rath a Metrostavu (+dalších 7 firem) tak půjde k Vrchnímu soudu v Praze. Krajský soud se k případu dál nevyjadřuje. 

Veřejná zakázka Metro D

Dopravní podnik Praha (DPP), vypsal v lednu veřejnou zakázku na stavbu metra D. Jde o největší pražskou dopravní zakázku za několik posledních let od stavby tunelu Blanka (stavěl rovněž Metrostav). Jen první úsek metra D vyjde na 11 miliard korun. Jde o úsek Pankrác – Olbrachtova. 

Podmínky veřejné zakázky na metro D zde:

https://www.prazskynoviny.cz/uncategorized/praha-kauza-metrostav-verejne-zakazky-2/

A tady je kámen úrazu. Metrostav je sice už odsouzen, ale zatím nepravomocně a o tuto zakázku se uchází. Je možné, že ji získá a až následně bude potvrzen rozsudek krajského soudu o zákazu veřejných zakázek na tři roky. Samotný dopravní podnik Prahy (DPP), se však k celé věci nevyjadřuje, a na naše otázky neodpověděl, nicméně uzavření zakázky mělo proběhnout dnes 15.dubna 2020 dopoledne, ale uzávěrka byla posunuta do 30. dubna.

Psali jsme zde:

https://www.prazskynoviny.cz/uncategorized/praha-kauza-metrostav-verejne-zakazky/

Zeptali jsme se pražských politiků koalice Piráti-Praha Sobě-Spojené síly pro Prahu, ale i opoziční ODS a ANO. Jak budou reagovat na tuto situaci, kdy Metrostav pravidelně vyhrává veřejné zakázky na Hl. m. Praha a v městských firmách, jako je třeba Dopravní podnik?

Tomáš Portlík, zastupitel za ODS v ZHMP

Krajský soud na konci ledna 2020, odsoudil firmu Metrostav (největší stavební firma v ČR) k tomu, že 3 roky nesmí žádat o veřejné zakázky, co si o tom myslíte ? Považujete to za dostatečný trest?

Nejsem právník ani soudce a neznám obsah trestního spisu, abych to mohl nějak kvalifikovaně posoudit. Za sebe říkám, že z tohoto rozsudku příliš nadšený nejsem. Nejsem příznivcem kolektivní viny a rozsudky nad právnickými osobami mě osobně optimismem nenaplňují. Jsem toho názoru, že má být odsouzen konkrétní člověk za konkrétní trestný čin. Ohrozit existenčně firmu, která zaměstnává stovky lidí, kteří se reálně ničeho špatného nedopustili, za šťastné opravdu nepovažuji.

Hana Kordová – Marvanová, radní za Spojené síly pro Prahu v ZHMPKrajský soud na konci ledna 2020, odsoudil firmu Metrostav (největší stavební firma v ČR) k tomu, že 3 roky nesmí žádat o veřejné zakázky, co si o tom myslíte ? Považujete to za dostatečný trest?

Domnívám se, že je správné ukládat v těchto případech tresty nejen vůči fyzickým osobám, ale také vůči firmám. Nejsem si ale jistá, zda je tato doba zákazu 3 let dostačující vzhledem k závažnosti.

Patrik Nacher (za ANO) zastupitel v ZHMP

Ten rozsudek soudu není pravomocný. Oni se odvolali. Nicméně věc se má tak, že oni pracují na veřejných zakázkách hlavního města, a může se stát, že prostě ten rozsudek bude potvrzený, oni mezitím můžou dostat nějakou zakázku, a ještě samozřejmě se může stát, že přes ty veřejný firmy, to budou moct dělat dál, a že tam ty lidi prostě někteří, kteří jsou zodpovědní za ty problémy v tom Metrostavu, přejdou do těch dceřiných firem, což už se prý v podstatě i děje, tak jaký na to máte názor? Jestli si myslíte, že to město by jako jim mělo dát stopku celkově, anebo prostě počkat, jak to vidíte? 

„Tady je každá rada drahá, protože když to město počká, a pak to nakonec pravomocný nebude, prostě to rozhodnutí bude zvrácený, tak tam dojde ke zdržení, když naopak bude pokračovat, a bude to pravomocný, tak by se měl celý zrušit, respektive v případě, že by to ten Metrostav nějak obcházel, tak město jako zadavatel by se na tom podílel, takže tady jako říkám, každý to řešení sebou nese nějaký riziko, každopádně si myslím, že vzhledem k tomu rozhodnutí toho soudu, tak by všichni odběratelé, nebo zadavatelé měli, tohle to brát v úvahu, aby z toho nevznikl do budoucna, nějaký problém.“ 

Kompletní rozhovory na dané téma přineseme dnes během dne…Celou kauzu budeme i nadále sledovat a přineseme Vám další informace…

Autor: TGM, Praha, ČR, 15.4.2020