Dalším miliardářem v našem seriálu je Marek Dospiva…

Kutnohorský rodák Marek Dospiva, narozený v 18. července 1969 a český podnikatel, investor a osmý nejbohatší Čech se vztahy na Slovensko. Člověk s majetkem ve výši 22 miliard Kč, který bývá označován, dle časopisu Forbes, jako jeden z „dvou hlavních vládců Prahy“. Jeho jméno je spojeno především s obchodní skupinou Penta Investment, tolik známou a medializovanou.

Začínal, podobně jako mnozí jiní čeští a českoslovenští podnikatelé ještě s vzděláním a fungováním v rámci komunistického režimu. Absolvovala studium na Moskevském státním institutu mezinárodních vztahů a taky na Pekingské univerzitě, kde započal získávat obchodní kontakty pro počátek svého podnikání v devadesátých let. To se týkalo zejména dovozu textilu z Číny.

V roce 2002, kdy už naplno podnikal, získal navíc titul JUDr. na Univerzitě Mateja Bela v Banské Bystrici. Tehdy byl však obviněn z podvodu, že svou rigorózní práci opsal od jiného studenta. Právě na Slovensku v devadesátých letech začínal, kde na konci roku 1993 založil firmu Penta Brokers a na český trh vstoupil v roce 2001, kdy v Praze vybudoval investiční tým, působil v projektech a rozvoji firem jako je lékárnická síť Dr. Max, sázková společnost Fortuna, zapojil se do akvizice Aero Vodochody, ale za nejúspěšnější projekt je označována akvizice a prodej Severomoravských vodovodů a kanalizací Ostrava.

Dnes působí Penta Investment a Marek Dospiva, který sídlí v Praze, v oblasti zdravotnictví, finančních služeb, v maloobchodu a realitním developmentu. Zabývá se taky projektem „Nové Masaryčky“, tedy přestavbou Masarykova nádrazí. V padesáti letech se dostal do seznamu dolarových miliardářů, což označil za příjemné ocenění a „jisté odškrtnutí úspěchu podle všeobecně uznávaného měřítka, tedy peněz“.

V současnosti uvádí Forbes spekulace o možných dopadech koronavirové pandemie na podnikání Marka Dospivy, neboť tato pandemie způsobila úplný úpadek sázkových aktivit i rozsáhlé problémy na trzích s nemovitostmi, kde Penta Investment působí.

Jako jedno ze svých mot uvedl: „Byznys vás musí bavit. A nás pořád baví.“

Autor: Štěpán Lipský, Praha, ČR, 19.4.2020

Psali jsme zde:

https://www.prazskynoviny.cz/o-praze/praha-podnikatele-miliardari-jejich-prazska-aktiva-4/