Přinášíme Vám další text o dalším českém podnikateli, obchodníkovi a miliardáři…

Tento se týká tragicky zesnulého Martina Ulčáka, pražského rodáka a podnikatele v oblasti energetiky a průmyslu. Martin Ulčák zemřel 24. dubna 2020, ve věku 56 let na následky agresivní formy rakoviny.

Narodil se 24. 3. 1964 v Praze do rodiny, která byla spjatá s relativně úspěšným a velice proslaveným JZD Slušovice. On sám absolvoval Vysokou školu ekonomickou v Praze a v květnu 1989 byl jmenován předsedou městského výboru Socialistického svazu mládeže v Praze. Právě on měl přímý podíl, jako zaštiťující funkcionář, na organizování demonstrací 17. 11. 1989, a tudíž i na průběh našich dějin. Rovněž byl vůbec posledním předsedou ústředního výboru Socialistického svazu mládeže.

Od socialistické činnosti přešel rychle k tržní a stal se podnikatelem. V roce 1991 založil GECO CZ, a. s., společnost provozující maloobchodní prodejny GECO, specializující se na tabák a tisk, ale zároveň působí v oblasti tabákového průmyslu a velkoobchodu s tabákem. Martin Ulčák držel v GECO CZ podíl 25%, stejně jako tři další společníci a zakladatelé společnosti. V současnosti má GECO obrat 40 miliard Kč.

Nevěnoval se, ale jen tabáku a maloobchodním prodejnám. Měl podíl, skrze svou společnost Atlanta Safe, na založení pražské burzy, respektive Burzy cenných papírů Praha a. s. (BCPP), která je hlavním provozovatelem trhu s akciemi v ČR. Neuspěl v pokusech získat Sazku, ale podařilo se mu dostat se do firmy Vítkovice Jana Světlíka, působil na revitalizaci a restrukturalizaci firmy, včetně Vítkovických železáren.

V současné době Martin Ulčák disponoval majetkem v hodnotě 1,7 miliardy Kč. Smrt na něho prvně sáhla, již roku 2014, kdy unikl pokusu o atentát. Pachatel nebyl dodnes vypátrán. Sluší se zmínit, že tragicky skonal i František Štěpánek, který Martina Ulčáka podporoval v jeho aktivitách v rámci Vítkovic a podpořil jeho vstup do firmy. František Štěpánek, jen o měsíc dříve, 12. března 2020, spáchal sebevraždu, nejspíše z důvodů dlouhodobých depresí a negativních vyhlídek jeho firmy.

Autor: Štěpán Lipský, Praha, ČR, 26.4.2020

Psali jsme zde: