Praha 7 plánuje otevřít školky společně s prvním stupněm základních škol 25. 5. 2020…

Zároveň však upozorňuje na problém hrozící ztráty ošetřovného u rodičů, kteří do škol či školek své děti nepošlou.„Mateřské i základní školy chceme otevřít co nejdříve. Potíž je v tom, že vláda neřeší fakt, že pokud otevřeme mateřskou školu, všichni rodiče dětí, které do školky chodí, přijdou o ošetřovačku. Situace je pro rodiče velmi matoucí také u základních škol, kde možnost zachování ošetřovného, když dítě do školy nepošlete, platí jen pro někoho. Apelujeme na vládu, aby tyto problémy urychleně vyřešila,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský, který na toto téma hovořil jako poslanec ve Sněmovně.

V současné době podle rozhodnutí vlády dítě nemusí do školy od 25. 5. nastoupit v případě, pokud má například chronické onemocnění, žije s prarodiči nebo se někdo z rodiny nakazil koronavirem. Jinak rodičům bude hrozit ztráta ošetřovného. U mateřských škol ošetřovné není vyřešeno vůbec.

Praha 7 se již nyní na otevření škol a školek intenzivně připravuje.

„Zjišťujeme zájem rodičů, abychom měli představu o počtech dětí, zároveň řešíme počty učitelů, kteří budou k dispozici, dopředu zajišťujeme ochranné prostředky. Ze strany vlády však potřebujeme vyřešit problém ošetřovného pro rodiče, kteří děti do školky posílat nemusí, a jasné pokyny hygieniků a epidemiologů, za kterých je možné školy a školky otevřít. Na ty nyní čekáme, jsou z MŠMT přislíbeny do konce dubna, ale zatím nepřišly,“ řekla radní Prahy 7 pro oblast školství a vzdělávání Hana Šišková.

Praha 7 zároveň v nejbližších dnech zahájí provoz dvou skupin na hlídání dětí v předškolním věku pro maminky samoživitelky a další rodiče, kteří se kvůli zavření školek dostali do velmi tíživé situace. Bude se jednat o malé skupiny s přísnými hygienickými pravidly, obdobně jako to v Praze 7 již funguje pro děti hasičů, zdravotníků a policistů.

Rodiče, kteří by v nutných případech chtěli této služby využít, se mohou obracet na ředitele svých mateřských škol, kteří ve spolupráci s Prahou 7 budou konkrétní situace řešit.

Pražské městské části chtějí školky vesměs otevřít 25. května

Městské části v Praze vesměs plánují, že opět otevřou školky 25. května, kdy by mohly pro mladší děti znovu začít fungovat také základní školy. Například Libuš však chce školky otevřít už 14. května, dřívější spuštění zvažuje i Praha 5. Radnice také podle vyjádření mluvčích čekají na doporučení ministerstva školství ohledně režimu, ve kterém budou školská zařízení fungovat. O otevření školek si na rozdíl od základních škol mohou radnice rozhodnout samy.

Autor: TGM, MČ Praha7, ČR, 30.4.2020