Ve jménu pokroku…

Po ojedinělé chvále, kterou jsem složil na adresu magistrátu hlavního města Prahy, stran koronavirových opatření a toho, že Praha se drží zaběhlého plánu, a je ve svém rozhodování jasnější a přehlednější, nyní musím opět napsat, že současná Praha, či spíše její vedení, se opět v zájmu, jakéhosi pokroku a s obskurním odůvodněním, rozhodlo přetrhat stoletou tradici, která byla svázána s Václavským náměstím.

Zdroj: Praha.eu

O rekonstrukci náměstí, o tom, že začala, jsme Vás nedávno informovali. Nyní Vás informujeme o jednom detailu, aspektu, který v souvislosti s přestavbou zapadl, ale o kterém překvapivě informovali i česko-anglické servery, a tím je otázka stánků na Václavském náměstí, konkrétně stoleté tradice prodeje klobás na náměstí. Konkrétně o tom napsal server expats.cz, prostřednictvím Raymonda Johnstona.

Už před dvanácti lety, ředitel Archivu hlavního města Prahy Václav Ledvinka, popisoval historii a osud této tradice a zaručoval, že se v tradici bude pokračovat. Nyní tradice padla za oběť pokroku. Po rekonstrukci Václavského náměstí už se klobásy prodávat nebudou, a to s odůvodněním, že majitelé stánku vedli soudní spory a dlužili peníze za pronájem. Petr Hlubuček (radní pro bezpečnost za STAN a účastník na jednom z nových pokroků, nechvalně známém systému Airbnb), se dal slyšet, že „určitě si na to za pár let vzpomeneme… v tomto případě jde prostě o pokrok, posun směrem dopředu.“

Zdroj: Printscreen video British Pathe 1968 Prague

Je smutné, že se dnes musí obětovat všechno ve jménu progrese, a že současný magistrát stanovuje, které tradice jsou správné pro progresivní budoucnost, a které ne. Takhle může Praha přijít o mnohé ze svých lidových tradic a zvyků, aniž by to mělo skutečně význam, aniž by to skutečně čemukoliv prospělo. A pokud by radním šlo, jen o nějaké dluhy stánkařů, mohli rekonstrukce využít k nahrazení stávajících, novými, kteří by stále poskytovali tradiční službu.

Autor: Štěpán Lipský, Praha, ČR, 30.4.2020

Zdroj:

https://news.expats.cz/czech-food-drink/end-of-an-era-last-sausage-stand-removed-from-wenceslas-square/