Hlavní město na Uhelném trhu umístilo zařízení pro čerpání vody, která se samovolně usazuje v kolektorové síti…

Firma Pražské služby ji začne využívat ke kropení ulic a zvlhčování vzduchu v centru metropole. Novinářům to řekli zástupci magistrátu, Prahy 1 a dvou městských firem, které se na projektu podílejí. Další podobné místo je v plánu zřídit na Havlíčkově náměstí v Praze 3. Magistrát zvažuje i možnost využít průsaky v metru.

Kolektory jsou podzemní tunely, kterými vedou inženýrské sítě. Město jich má asi 94 kilometrů a plánuje stavět další. Na Uhelném trhu se v hloubce 30 metrů nachází rezervoár, který průsakovou vodu z kolektorové sítě v okolí sbírá a je schopen zachytit až 100 metrů krychlových vody denně.

Náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN) řekl, že instalace technologie pro čerpání vody z podzemí do cisteren začala na podzim, vyšla na 1,5 milionu korun a zařízení cisternu o objemu osm metrů krychlových naplní za 15 minut. Voda je podle laboratorních testů zdravotně nezávadná, doplnil. V plánu je podle něj zřízení dalšího místa na Žižkově, které bude schopné zásobovat kropící cisterny v Praze 2 a Praze 3.

Zdroj: Praha.eu

O kolektory se stará městská firma Kolektory Praha. Její ředitel Petr Švec uvedl, že síť má nyní jen zmíněná dvě vhodná místa pro čerpání vody. „Ale v metru jich je nepoměrně více,“ doplnil. Hlubuček dodal, že plánuje oslovit dopravní podnik, aby vhodné rezervoáry průsakové vody v metru vytipoval. Město podle něj prověřuje i možnost pro kropení ulic využít vody z Vltavy, je však nutné brát v potaz ekonomickou výhodnost. V momentě, kdy musí cisterna s vodou ujet více než sedm kilometrů, se to již nevyplatí, řekl.

Zdroj: Praha.eu

Ministr životního prostředí označil letošní situaci se suchem za katastrofální a ještě horší než v minulých letech. Praha podle Hlubučka již v minulosti zahájila opatření, která mají boji se suchem napomoci. Jde například o budování nových vodních ploch, meandrů na vodních tocích, podporu ekologického zemědělství a podobně.

Autor: TGM, Praha.eu, ČR, 1.5.2020