Pražskou zoo navštívilo v prvním týdnu od znovuotevření v jeden den nejvíce 2678 návštěvníků…

Návštěvnost je podle ředitele pražské zoo Miroslava Bobka asi třetinová oproti běžné situaci. Finanční ztráta se tak dále prohlubuje, dosud činí asi 37 milionů korun, řekl dnes Bobek. Zahrada se kvůli bezpečnostním opatřením proti nemoci covid-19 uzavřela veřejnosti 13. března. Znovuotevřená je od pondělí 27. dubna.

Samička slona indického s matkou Tamarou

„Je to zhruba třetina toho, jaká návštěvnost by byla za normální situace. Možná i méně než třetina,“ řekl Bobek.

Finanční ztrátu, která vznikla od uzavření vládní vyhláškou do doby jejího znovuotevření, zoo odhaduje asi na 37 milionů korun. Podle ředitele se vzhledem k současné nižší návštěvnosti bude ztráta dále zvyšovat.

Podle vládního nařízení jsou stále uzavřeny vnitřní expozice a pavilony. Nekonají se komentovaná krmení a další program. Nejsou přístupné expozice lemurů ani prostory u výběhu goril. Možný je pouze prodej e-vstupenek. Zájemci o návštěvu si mohou e-vstupenky zakoupit vždy od 17:00 dne předcházejícího návštěvě a během něj. Objem prodeje e-vstupenek je limitovaný. Podle vládní vyhlášky může zahradu navštívit až 8500 lidí denně.

Mláďata lemura kata

Zoo také zavedla další bezpečnostní opatření. Vstup do prostor venkovních zahrádek restaurací je ohrazen páskami a na povinnost nosit roušky a dodržovat rozestupy upozorňují informační tabule.

Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo v pátek 24. dubna na svém webu podmínky, za kterých mohou být zoologické zahrady v provozu. Návštěvníci si mohou vstupenky zakoupit jen on-line, aby se zamezilo shlukování lidí na místě. Počet návštěvníků nesmí přesáhnout 150 lidí na hektar.

Zoologická zahrada v Troji se návštěvníkům poprvé otevřela 28. září 1931. Loni do ní přišlo 1,456.526 návštěvníků. O více než 8000 lidí tak padl její dosavadní rekord z roku 2016. Chová přes 670 druhů zvířat. Patří k nejnavštěvovanějším místům v Praze.

Autor: TGM, ZOO, ČTK, Praha, ČR, 4.5.2020