Praha 12 promine místní poplatky za užívání veřejného prostranství a poplatky z pobytu…

Radnice je nebude vybírat za období od 16. března do konce tohoto roku. Schválili to radní městské části. Chtějí tak zmírnit finanční ztráty poplatníků, které jim vznikly v souvislosti s nouzovým stavem kvůli covidu-19. Výpadek příjmů pro městskou část kvůli odpuštění těchto poplatků bude zhruba 1,1 milionu korun. Dnes to uvedla mluvčí Prahy 12 Olga Novotná.

„Chceme zmírnit finanční ztráty poplatníkům, které jim vznikly v souvislosti s mimořádnou událostí covid-19. V praxi to mimo jiné znamená pomoc provozovatelům restaurací, protože místní poplatek za užívání veřejného prostranství se týká právě restauračních zahrádek,“ uvedl místostarosta Prahy 12 Vojtěch Kos (ODS). Finanční ztrátu kvůli prominutí místního poplatku za užívání veřejného prostranství odhaduje na 960.000 korun.

Odpuštění poplatku z pobytu se bude týkat krátkodobého, tedy maximálně šedesátidenního pobytu osob, které nemají trvalý pobyt na území městské části. Kos v tomto případě předpokládá výpadek příjmů pro městskou část asi 150.000 korun.

Už dříve odpustilo poplatek z pobytu hoteliérům hlavní město. Magistrát také podnikatelům odložil splátky nájmů a odpustil penále z prodlení platby nájmů.

Odklady a odpuštění nájemného zasaženým podnikatelům nebo snížené výběry poplatků zavedly i další velké pražské městské části jako Praha 1, Praha 6 či Praha 7. Jednotlivé pražské radnice předpokládají v důsledku ekonomických dopadů koronavirové krize výpadky příjmů v hospodaření v řádech desítek milionů korun. 

Praha 12, kde žije zhruba 56.250 obyvatel, je na jihu hlavního města. Městská část zahrnuje celá katastrální území Cholupic, Kamýku, Komořan, Modřan a Točné.

Autor: TGM, MČ Praha 12, ČTK, ČR, 6.5.2020

Zdroj:

https://www.praha12.cz/praha-12-do-konce-roku-promine-mistni-poplatky-za-uzivani-verejneho-prostranstvi-a-poplatek-z-pobytu/d-76582