Dnes se konají oslavy konce II.světové války…

Česká republika si dnes připomíná 75 let od konce druhé světové války. Stejně jako na dalších místech světa letošní oslavy výrazně ovlivňuje krizová situace kolem pandemie nového koronaviru. Tradiční pietní akty se proto uskuteční v omezené podobě a za přítomnosti nižšího počtu lidí.
Představitelé státu si Den vítězství připomenou tradičně u hrobu Neznámého vojína na pražském Vítkově.

Psali jsme zde:

Místo společné akce ale každý z nich položí u pomníku věnec individuálně. Účast na pietě přislíbili prezident Miloš Zeman, premiér Andrej Babiš (ANO), předsedové dolní a horní komory Parlamentu Radek Vondráček (ANO) a Miloš Vystrčil (ODS) nebo pražský arcibiskup Dominik Duka. Na Vítkov budou přijíždět postupně, aby se na pietním místě nepotkali. Každý z nich u památníku položí věnec a za zvuků signálu Večerka bude držet minutu ticha. Poté ho vystřídá další účastník piety.

V komorním duchu a bez účasti veřejnosti se budou konat piety i na dalších místech České republiky. Politici či zástupci různých organizací mají v plánu se jít poklonit tehdejším hrdinům i obětem třeba v Praze k památníku na Klárově, k památníku padlých československých letců na náměstí Svobody nebo k pomníku parašutistů v Praze 6. Několik pietních aktů se uskuteční i na pražských Olšanských hřbitovech.

Účastníci piety na Vítkově, budou přijíždět a klást věnce postupně v desetiminutových intervalech. Po položení věnce a minutě ticha odjedou. Příjezdy: 10:28 prezident Miloš Zeman, 10:38 předseda Senátu Miloš Vystrčil, 10:48 předseda Sněmovny Radek Vondráček, 10:58 premiér Andrej Babiš, 11:08 ministr obrany Lubomír Metnar a náčelník generálního štábu Aleš Opata, 11:18 primátor Zdeněk Hřib, 11:28 arcibiskup pražský Dominik Duka, 11:38 starostka České obce sokolské Hana Moučková, 11:48 předseda Československé obce legionářské Pavel Budinský, 11:58 předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička

Přenosy zde:

https://livestream.com/accounts/17590784/events/9121179

https://www.facebook.com/RaptorTV.cz/

Autor: TGM, ČTK, RaptorTV, Praha, ČR, 8.5.2020