Přinášíme Vám další text o dalším českém podnikateli, obchodníkovi a miliardáři…

Před pár týdny jsme v této naší sérii měli Eduarda Kučeru, jednoho z předních odborníků na antivirové počítačové programy, a jednoho z předních podnikatelů v této oblasti. Nyní je na řadě Pavel Baudiš, jeho blízký kolega a obchodní partner, který s ním spolupracoval v oblasti vývoje a rozvoje antivirových programů.

Pavel Baudiš se narodil 15. května 1960 v Praze. V Praze na Vysoké škole chemicko-technologické vystudoval obor informačních technologií a studoval i MFF UK, a již na konci osmdesátých let se pustil do programování antivirů. Tehdy se prvně setkal s počítačovým virem, který obdržel na disketě. Byl mezi prvními na světě, kteří vyvinuli antivirový program.

Po setkání s dalším virem se rozhodl pro vytvoření obecnější antivirového programu, který by se zaměřoval na více virů a chránil integritu počítačového systému. Příchod Windows 95 a rozmach emailu umožnil expanzi virů, ale i antivirů a tím příležitost pro Pavla Baudiše a Eduarda Kučeru.

Roku 1989 zakládal s Eduardem Kučerou družstvo Alwil, které se transformovalo v Avast Software, a vyvinuli jeden z velice rozšířených antivirových programů avast. V reakci na agresivní cenovou politiku konkurentů se Avast Software rozhodl pro uvolnění svých programů zdarma pro veřejnost, což vedlo k popularizaci a expanzi firmy, s tím, že zákazník si kupoval pouze vylepšené verze antiviru.

Jeho majetek letos dosáhl 38 miliard Kč a výrazně tak poskočil z loňských 27 miliard Kč. „Co jsme udělali s penězi, které jsme získali za 25 procent Avastu? No rozhodně jsem si nekoupili žádné letadlo ani jachtu,“ řekl pro časopis Forbes.

Autor: Štěpán Lipský, Praha, ČR, 10.5.2020

Psali jsme zde: