Sloní samičky, z nichž první se narodila koncem března a druhá v sobotu, bývají často bok po boku a vzájemně se dotýkají choboty…

Do sloního stáda v Zoo Praha přibyla letos na jaře hned dvě mláďata. Starší samička (vpravo) se narodila 27. března, mladší (vlevo) 9. května. Celá skupina tak nyní čítá již devět členů. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.

Obě jsou velmi vitální a pravidelně pijí mléko od svých matek. V závislosti na počasí je návštěvníci uvidí ve venkovním výběhu tento týden, pravděpodobně již zítra po poledni. V procesu seznamování je zatím aktivnější březnová samička, ovšem mladší slůně, které do stáda přibylo tuto sobotu nad ránem, se rychle osměluje a opětuje pokusy o kontakt.

Video zde:

V prvních hodinách po porodu se mladší slůně drželo spíše své tety, slonice Tamary, na matku Janitu se fixovalo postupně. Nyní již každé ze slůňat pije častěji od vlastní matky, což je jeden z nejdůležitějších aspektů, který chovatelé sledují.

Sloní samičky od sebe dělí šest týdnů, již nyní jsou však skoro stejně velké (mladší slůně je na snímku vlevo). Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Dnes čeká malou slonici další vážení a setká se taky s nejstaršími členkami stáda, samicemi Gulab a Shanti.

Obě slůňata spolu navzájem interagují a často se dotýkají choboty. Březnová samička (na snímku ležící) navíc udělala skokový pokrok v používání chobotu – umí jím již například sbírat granule. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.

Autor: TGM, ZOO, Praha, ČR, 11.5.2020