Praha 6 postaví léčebnu dlouhodobě nemocných v Drnovské ulici

Praha 6 postaví novou léčebnu dlouhodobě nemocných (LDN) v Drnovské ulici. Rozhodnutí z roku 2018 o umístění LDN do areálu polikliniky Pod Marjánkou zastupitelstvo na svém dnešním zasedání zrušilo. Do novostavby na ruzyňských pozemcích v Drnovské by se v budoucnu měla přestěhovat stávající LDN v bývalé nemocnici Chittussiho v Bubenči, která je ve špatném stavu. Kapacita nové LDN by měla být až 105 lůžek. Vyplývá to z důvodové zprávy k usnesení rady Prahy 6.

Propad v Praze na Letné zřejmě způsobila stará jímka

Středeční asi třiceticentimetrový propad zeminy na pražské Letenské pláni zřejmě způsobila jímka, která tam v minulosti vznikla při stavbě. Magistrát místo již ve středu zabezpečil a v pátek bude pokračovat v odkrývání celého půdorysu jímky. Město dnes nechalo provést orientační průzkum georadarem, výsledky zatím nejsou.

Zastupitelstvo Prahy 6 neprojednalo kontroverzní právní posudky

Zastupitelstvo Prahy 6 dnes na program jednání nezařadilo projednání zakázky na kontroverzní právní posudky. Piráti kvůli dvěma údajně padělaným posudkům požadují odvolání starosty Ondřeje Koláře (TOP 09). Starosta to dnes označil na facebooku za absurdní. Posudky pro radnici vypracoval za 340.000 korun někdejší spolužák starosty Petr Kubíček. Podle Koláře posudky prověřil kontrolní výbor a Kubíček po zveřejnění kauzy v médiích peníze za posudky vrátil. Piráti ale budou dál požadovat odvolání Koláře, oznámil dnes předseda jejich zastupitelského klubu Ondřej Chrást. Starosta Kolář je nyní kvůli výhrůžkám spojeným s odstraněním sochy sovětského maršála Ivana Koněva pod policejní ochranou.

Pražská burza smazala růst dosažený v posledních týdnech

Pražská burza dnes opět oslabila, a smazala tak růst dosažený v posledních skoro dvou týdnech. Index PX klesl o 2,58 procenta na 858,96 bodu. Ztrácela dnes většina hlavních emisí, například akcie bankovní skupiny Erste více než čtyři procenta. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Záruční banka v pražském programu zatím schválila 83 úvěrů firmám

Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) do středy schválila 83 úvěrů v rámci programu COVID Praha, přes který pražský magistrát ručí za výhodné půjčky malým a středním podnikům. Většina žádostí, kterých přišlo celkem 408, by měla být vyřízena do konce května. Na program město určilo 600 milionů korun z evropských fondů, které by měly zajistit úvěry asi za 1,4 miliardy korun.

DPP má stavební povolení pro stavbu nové vozovny v Hloubětíně

Pražský dopravní podnik (DPP) získal pravomocné stavební povolení pro stavbu nové vozovny v Hloubětíně. Podnik rovněž hledá v tendru dodavatele první části stavby. Náklady na výstavbu nové vozovny, energetického centra a dalších budov jsou odhadovány na 1,8 miliardy korun. Hloubětínská vozovna z roku 1951 byla ve velmi špatném stavu, podnik ji proto musel nechat loni v srpnu odstřelit. DPP je největší městskou firmou a provozuje tramvaje, metro, autobusy a lanovku.

DPP má v ústředních dílnách novou opravárenskou halu pro tramvaje

Pražský dopravní podnik (DPP) dnes otevřel novou opravárenskou halu pro tramvaje v areálu Ústředních dílen v Hostivaři. Hala bude sloužit pro každodenní údržbu tramvají a vejdou se do ní naráz čtyři tramvaje. Výstavba trvala osm měsíců a vyšla na 96 milionů korun. Novinářům ji dnes představili náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě) a generální ředitel DPP Petr Witowski. DPP je největší městskou firmou. Zaměstnává téměř 11.000 lidí a provozuje metro, tramvaje, autobusy a lanovku.

Praha 1 předpokládá, že kvůli koronaviru přijde o 230 milionů Kč

Praha 1 očekává, že pandemie nového koronaviru se na letošním rozpočtu městské části podepíše částkou asi 230 milionů korun. Vyplývá to z informací, které vzali na vědomí radní. Ztráta v rozpočtu bude dána nižším příjmy z poplatků a také z nájmů, které radnice podnikatelům odpustila. Vyšší náklady budou zase znamenat opatření proti boji s pandemií, jako je nákup pomůcek, úklid nebo investice do Nemocnice Na Františku, kterou Praha 1 provozuje.

Některé taxislužby kvůli viru instalují do aut plastové zástěny

Někteří provozovatelé taxislužeb začali do svých vozů kvůli pandemii koronaviru instalovat plastové zástěny, které oddělují řidiče a jejich zákazníky. Mezi prvními se zástěny objevily ve vozech pražské taxislužby Modrý Anděl, následoval Bolt a nyní i Uber. Ostatní firmy jsou k těmto opatřením zdrženlivější, jejich přínos je podle nich sporný.

Některé pražské scény přivítají diváky ještě v této sezoně

Před podzimními premiérami se některé scény chystají v této sezoně ještě uvést několik mimořádných programů pro omezený počet diváků nebo předpremiéry chystaných inscenací.

Zastupitelé Prahy 6 o prodeji Koněvovy sochy nejednali

Zastupitelstvo Prahy 6 dnes nejednalo o prodeji sochy maršála Ivana Koněva Rusku. Návrh opozičního zastupitelského klubu Pirátů na projednání bodu zastupitelé neschválili. Sochu nechala radnice Prahy 6 odstranit 3. dubna z náměstí Interbrigády. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov to už dříve označil za pobuřující a cynické.

Na pražském letišti uvízl čtyři dny Polák vracející se do vlasti

Čtyři dny nuceně strávil na Letišti Václava Havla v Praze Polák Pawel Jurski. Přes Prahu se snažil vrátit z Nizozemska do vlasti, ale české úřady mu podle něj znemožnily opustit tranzitní zónu na letišti a vstoupit na české území. Dnes muže na letišti vyzvedl konzul polského velvyslanectví v Praze, který mu pomůže v cestě do Polska.

Praha spustí kampaň Buďte v Praze jako doma na podporu turismu

Městská firma Prague City Tourism (PCT) spustí do prázdnin kampaň Buďte v Praze jako doma zaměřenou na české turisty. Po případném otevření hranic ji rozšíří také na turisty z okolních zemí. Náklady kampaně by měly být asi 25 milionů korun. Pro turisty bude připraven speciální bodový systém, při kterém dostanou poukázky na vybrané služby. V turismu je kvůli opatřením proti koronaviru odhadován propad až 100 miliard korun.

Benzin v Praze za týden zdražil o 25 haléřů, nafta o pětník

Průměrné ceny pohonných hmot v Praze za poslední týden vzrostly, a to poprvé od poloviny ledna. Benzin zdražil od minulé středy o 25 haléřů na 27,19 koruny za litr. Průměrná cena nafty v metropoli stoupla o pět haléřů na 27,06 koruny za litr. Paliva jsou v hlavním městě jednoznačně nejdražší v Česku. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny paliv sleduje.

V Praze přibylo 20 nakažených koronavirem a 37 vyléčených

V Praze je od začátku epidemie 1865 potvrzených případů nákazy koronavirem, za posledních 24 hodin přibylo 20 nových. Vyléčilo se dosud 998 lidí, což je o 37 více než v úterý večer. Počet obětí v hlavním městě zůstává na 80.

Praha 8 bude hospodařit s vyrovnaným rozpočtem 824 milionů korun

Radnice Prahy 8 bude letos hospodařit s vyrovnanými příjmy a výdaji ve výši 823,98 milionu korun. Na investice městská část vydá 138,66 milionu korun. Návrh rozpočtu schválili zastupitelé městské části. Praha 8 od začátku roku hospodařila jako poslední v Praze v rozpočtovém provizoriu. Návrh rozpočtu kritizovala opozice, která jej označila za odtržený od reality. Na loňský rok měla radnice schválen rozpočet s výdaji 990,2 milionu a příjmy 975,2 milionu korun.