Po letech spekulací a výbuchu zvyšování nájemného v Berlíně vyzýváme k ukončení šílenství…

Spolek žádá městské referendum

Chceme prostřednictvím referenda shromáždit kolem 240 000 bytů z realitních skupin. Článek 15 základního zákona vytváří tuto možnost. To chce spolek Deutsche Wohnen z Berlína. Ten žádá po městském senátu konání referenda o tomto tématu. Městský senát Berlína, se k tomu však moc nemá. Teď ho chce spolek žalovat pro nečinnost a tím porušování jejich základních práv.

Zdroj: DWenteignen facebook

„Strategie prokrastinace Senátu, pokud jde o referendum, je příčení se přímé demokracii. Právní přezkum nesmí sloužit k tomu, aby se celá věc třebas i zablokovala.“ uvedla mluvčí spolku Moheb Shafaqyar.

S ohledem na prudký nárůst nájemného, chce spolek „socializovat“ společnosti, které vlastní více než 3 000 bytů. Záměrem tohoto projektu, který je v Německu jedinečný, je zajistit, aby život v hlavním městě zůstal cenově dostupný. Podle žádosti by měl Senát o tom vypracovat zákon. Společnosti musí být za vyvlastnění odškodněny.

O zmrazení nájemného v Berlíně, jsme psali zde:

Spolek shromáždil kolem 77 000 podpisů

V prvním kroku tato iniciativa v loňském roce shromáždila a předložila přibližně 77 000 podpisů, aby požádala o zahájení referenda. Začátkem července 2019 prohlásila vnitřní správa přibližně 58 000 podpisů za platné, aby byla žádost platná, bylo zapotřebí alespoň 20 000 podpisů. Od té doby probíhá právní přezkum celé žádosti. Senát může začít věc řešit až poté, co přezkum proběhne dobře.

„Závěrečné prohlášení Senátu pro vnitřní záležitosti a sport zatím není k dispozici, máme ale pouze předběžný výsledek, který musí být ještě koordinovánTeprve v případě, že bude k dispozici konečné stanovisko, bude o výsledku informován odpovědný odbor Senátu pro rozvoj měst a bydlení a poté Senát.“ uvedl mluvčí vnitřní správy Martin Palgen.

Zdroj: DWenteignen facebook

Projekt je kontroverzní i v červeno-rudo-zelené koalici

Projekt je velmi kontroverzní i v rámci červeno-rudo-zelené koalici. Levice (Die Linke) a Zelení referendum již podporovaly v různých podobách. Sociální demokracie SPD s premiérem Michaelem Müllerem se postavili proti vyvlastnění. Proti tomu jsou také opoziční strany CDU, AfD a FDP. Zástupci koalice nyní chtějí věc řešit se spolkem. Byla jim nabídnuta konzultace a přednáška, řekla Katrin Schmidberger, tisková mluvčí Zelených pro bydlení. Dosud však není stanovené žádné datum.Schmidberger považuje kritiku spolku za zdlouhavé jednání Senátu za oprávněnou.„Senát se musí rozhodnout rychle,“ řekla.

Autor: TGM, Praha, ČR, 14.5.2020

Zdroj:

https://www.morgenpost.de/berlin/article229112309/Buendnis-Deutsche-Wohnen-Co-enteignen-will-klagen.html

http://www.dwenteignen.de/