Opozice v Praze 4 požaduje mimořádné jednání zastupitelů

Opozice v Praze 4 požaduje svolání mimořádného jednání zastupitelů. Na něm chtějí projednat například odvolání starostky Ireny Michalcové (ANO), výdaje radnice při pandemii koronaviru nebo způsob zadávání veřejných zakázek. Na dnešním jednání zastupitelů to řekli představitelé opozice. Žádost o svolání mimořádného jednání podepsalo všech 22 opozičních zastupitelů ze 45 členného sboru. Kdy přesně bude svoláno, záleží na rozhodnutí starostky, musí jej ale svolat do zhruba dvou týdnů.

Akcie na pražské burze v týdnu oslabily o 1,6 procenta

Akcie na pražské burze během uplynulého týdne oslabily, index PX klesl o 1,6 procenta na 867,4 bodu. Největší nárůst zaznamenaly akcie likérky Stock Spirits, největší pokles postihl akcie Komerční banky. Předchozí týden akcie posílily o téměř procento.

Praha 4 rozdělí letos na dotacích 15,2 milionu Kč na 306 projektů

Na dotacích letos rozdělí Praha 4 celkem 15,2 milionu korun. Peníze půjdou na sport, kulturu nebo projekty protidrogové prevence. Radnice podpoří 306 projektů. Nejvíc peněz dá městská část do sportu. Rozhodli o tom dnes zastupitelé městské části.

Praha nechá zasypat propadlou jímku na Letné

Pražský magistrát nechá zasypat jímku, která způsobila středeční propad na Letenské pláni naproti stadionu Sparty. Do pondělí by měla být vyčištěna a zasypávání by podle informací magistrátu mělo být hotovo do poloviny příštího týdne. Magistrát už ve středu místo zabezpečil a ve čtvrtek nechal udělat průzkum georadarem.

Praha v řešení kronaviru spolupracovala s 4300 dobrovolníky

Pražský magistrát v pomoci lidem v souvislosti s koronavirem spolupracoval s 4300 dobrovolníky. Město jim, stejně jako příslušníkům integrovaného záchranného sboru, v červnu umožní vstup do zoologické a botanické zahrady zdarma. Novinářům to po dnešním jednání krizového štábu řekl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN).V Praze dnes naposledy kvůli koronaviru zasedl krizový štáb, nyní ho nahradí jiné stálé orgány magistrátu. Město také plánuje upravit krizové scénáře pro případ nové vlny koronaviru a dalších obdobných situací, které by mohly v budoucnu nastat.

Praha na základě dosavadní epidemie upraví krizové plány

Praha plánuje nechat upravit krizové plány na základě zkušeností z uplynulých dvou měsíců. Měly by město připravit na případnou další vlnu koronavirové epidemie i jiné epidemie v budoucnu. Úpravy mají řešit zásobování ochrannými pomůckami, testování a podobně. Novinářům to dnes řekl primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) po jednání krizového štábu, který dnes zasedl kvůli covidu-19 naposled. Jeho roli nahradí bezpečnostní rada, která má obdobné složení a sejde se asi za tři týdny.

Praha & DPP od června zkrátí intervaly metra a navýší počet spojů

Pražský magistrát společně s dopravním podnikem (DPP) od začátku června zkrátí intervaly metra a bude navyšovat počet spojů. Podmínkou je to, že se nezhorší pandemická situace. Řekl primátorův náměstek Adam Scheinherr (Praha Sobě). Počet cestujících v pražském metru tento týden poprvé překročil milion nástupů a výstupů za den. Stalo se tak v úterý 12. května, kdy sčítače ve stanicích zaznamenaly 1,022.386 nástupů a výstupů.

Praha kvůli koronaviru přijde o 9 až 12 miliard korun

Praha podle aktuálních odhadů počítá s tím, že kvůli pandemii nového koronaviru přijde o devět až 12 miliard korun. Tři miliardy korun rozdílu tvoří náklady na případnou spoluúčast samospráv na kompenzacích živnostníkům, kterou navrhla vláda a Senát ji ve středu vrátil Sněmovně. Částka zahrnuje jak přímé náklady ve výši zhruba miliardy korun například na nákup ochranných pomůcek, tak předpokládané výpadky daňových příjmů, jízdného v MHD, nájmů a podobně. Novinářům to dnes řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Zastupitelé Prahy 4 se přeli o zařazení interpelací do programu

Zastupitelé Prahy 4 se dnes asi dvě hodiny přeli o to, zda budou do programu zařazeny takzvané interpelace. Opozici se nelíbilo to, že je vedení radnice z programu vyřadilo, přestože jsou podle jednacího řádu pevným bodem každého jednání. Interpelace občanů byly nakonec zařazeny formou videokonference a interpelace zastupitelů na konec jednání. Opozičním zastupitelům vadilo také to, že lidé nebyli vpuštěni do sálu. Radní obě opatření zdůvodnili nutností dodržovat hygienická nařízení kvůli pandemii koronaviru.

Podle mnohých laboratoří v Praze je stanovená cena za test nízká

Mnozí provozovatelé odběrových míst v Praze kritizují maximální cenu za test PCR z výtěru z nosohltanu, kterou stanovilo ministerstvo zdravotnictví. Je podle nich příliš nízká a nezohledňuje náročnost testování. Uvedli to oslovení mluvčí nemocnic a laboratoří, které v Praze testují. Od dnešního dne by za PCR test měl samoplátce zaplatit nejvíce 1674 korun. Dnes ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) doplnil, že dalších 82 korun se bude účtovat za odběr. Dosud se cena v Praze pohybovala kolem 2000 až 3000 korun.

ÚVN v Praze bude zamrazovat krevní plazmu od vyléčených z covidu

Krevní plazma odebraná v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) v Praze dobrovolníkům, kteří se vyléčili z covidu-19, se bude zamrazovat. Rekonvalescentní plazmu tak bude možné použít až po dobu tří let. Týdně se v ÚVN uskuteční až 20 odběrů plazmy. Dosud ji poskytla českým nemocnicím pro léčbu šesti pacientů s covidem-19. Dnes to uvedla mluvčí ÚVN Jitka Zinke.

Hlavní město vyvěsilo vlajku k Mezinárodnímu dni rodiny

Na budovy Nové radnice a Škodova paláce byla vyvěšena v rámci Mezinárodního dne rodin vlajka. V Česku se 15. květen slaví jako významný den od roku 2006 a pražský magistrát tímto krokem vyjádřil respekt rodinám, které za současné krize nesly a nesou hlavní díl zátěže.

Vrchní soud v Praze potvrdil reorganizační plán Oleo Chemical

Vrchní soud v Praze vydal ve čtvrtek usnesení, kterým potvrdil schválení reorganizačního plánu firmy Oleo Chemical. Rozhodnutí je pravomocné. Řekl dnes mediální zástupce společnosti Jaroslav Pomp. Uvedl, že insolvenční řízení Oleo Chemical tak vstupuje do své poslední fáze. Věřitelé se podle něj po třech letech od prohlášení úpadku dočkají částečného, ale ve srovnání s konkurzem pro ně mnohem výhodnějšího uspokojení svých pohledávek. Jeden z hlavních věřitelů – společnost Ravak, označila rozhodnutí za zcela chybné, v extrémním rozporu se skutkovým stavem věci.

Opoziční STAN požaduje odstoupení starostky Prahy 4 Michalcové

Opoziční zastupitelé STAN v Praze 4 budou na dnešním jednání zastupitelů požadovat odstoupení starostky Ireny Michalcové (ANO). Jako důvod uvedli údajně předražený nákup dezinfekce v době pandemie covid-19. Pokud neodstoupí sama, navrhnou její odvolání. Sdělil zastupitel a předseda STAN Praha 4 Lukáš Zicha.

Svatojánské slavnosti budou bez veřejnosti a přenášeny on-line

Svatojánské slavnosti Navalis v Praze se letos budou konat bez účasti širší veřejnosti. Zúčastní se jich dnes vzhledem k opatřením kvůli koronaviru jen 100 lidí, včetně účinkujících a organizátorů. Lidé budou moci celý program, který zahrnuje bohoslužbu, koncert či procesí přes pražský Karlův most, sledovat on-line. V tiskové zprávě to oznámili pořadatelé akce.

Počet vyléčených z covidu-19 v Praze stoupl nad tisícovku

Počet lidí vyléčených z nemoci covid-19 už v Praze stoupl nad tisícovku, což je více než polovina z dosud zaznamenaných případů nákazy ve městě. Potvrzených případů covidu-19 způsobovaného koronavirem přibylo za posledních 24 hodin šest na 1871. Množství zemřelých lidí nakažených koronavirem už několik dní neroste, zůstává na 80.