Radnice Prahy 4 dosud utratila v rámci boje proti pandemii koronaviru z magistrátní dotace zhruba 2,74 milionu korun…

Nejvíc peněz šlo na nákup materiálu. Městská část dostala od magistrátu na začátku dubna více než 39 milionů korun. Na jednání zastupitelů městské části to řekl místostarosta Zdeněk Kovářík (ODS). Radnice se navíc rozhodla rovněž pomoci podnikatelům, kterým například sníží nájmy, odložila jejich platbu nebo zmrazila jejich letošní valorizaci.

Z celkové sumy 39,27 milionu korun šlo na nákup materiálu 2,064 milionu. Radnice pak také nakupovala služby, za které zaplatila 346.000 korun a na drobném majetku zaplatila 183.000 korun. Dalších 149.000 rozdala na darech.

Kovářík na jednání zastupitelů řekl, že pokud se situace nezhorší, předpokládá, že radnice z přijaté dotace utratí maximálně 12 až 14 milionů korun.

Vedení radnice kritizovala v uplynulých týdnech i na včerejším jednání opozice. Nedostala prý požadované informace, jak bylo s penězi naloženo. Opoziční zastupitel Daniel Kunc (Zelení) pak chtěl, aby opozici byla dodáno přesné vyúčtování, za co a kolik byly peníze utraceno. Kovářík řekl, že jej radní poskytnou, jen v jiných termínech, než Kunc požaduje.

Opoziční zastupitel a bývalý místostarosta Tibor Vansa (Piráti) podal trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli nákupu dezinfekce radnicí při pandemii covid-19. Podal jej kvůli podezření ze spáchání trestného činu porušení péče řádného hospodáře z nedbalosti. Vadí mu obchody radnice s firmou Rychle uklidit. Radnice měla nakoupila půllitrové láhve dezinfekce po téměř 600 korunách, jejich cena je však asi třetinová.

Propad produkce malých a středních podniků v celé Praze za dva měsíce koronavirové krize bude podle analýzy společnosti PricewaterhouseCoopers (PwC) vytvořené pro magistrát zhruba 200 miliard korun. V dalších 12 měsících pak dalších 400 až 560 miliard.

Autor: TGM,  MČ Praha 4, ČTK, Praha, ČR, 16.5.2020