Přinášíme Vám další text o dalším českém podnikateli, obchodníkovi a miliardáři…

Daniel Křetínský je pátý nejbohatší Čech podle Forbes, známý především jako spolumajitel fotbalového klubu AC Sparta Praha. Od roku 2017 patří i mezi dolarové miliardáře a jeho majetek dosahuje hodnoty celkem 66 miliard Kč. 

Křetínský je synem profesora Mojmíra Křetínského, který byl vedoucím katedry programování na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity. Jeho matka byla deset let soudkyní Ústavního soudu a v současné době je odbornicí na římské právo. Sám Daniel Křetínský vystudoval politické vědy, ze kterých má bakalářský titul a právo na Právnické fakultě Masarykovy univerzity, kde získal magisterský a doktorský titul. 

Po těchto studií pracoval jako koncipient v jedné z brněnských advokátních kanceláří a od roku 1999 působil v investiční skupině J&T, kde se stal v roce 2003 partnerem. Prostřednictvím této skupiny se od roku 2004 stal i spolumajitelem výše zmíněné AC Sparta Praha. S Patrikem Tkáčem se v roce 2014 pustil i do podnikání v oblasti médií a skoupil někdejší vydavatelství Ringier Axel Springer CZ, čímž se stal spolumajitelem Blesku, Reflexu, E15 a deníku Sport. V roce 2018 investoval i do zahraničních médií a stal se významným akcionářem francouzského středolevého večerníku Le Monde. 

Již předtím, v roce 2009, investiční skupina J&T založila Energetický a průmyslový holding (EPH), jemuž Křetínský předsedá, a který působí v oblasti těžby uhlí, dodávek tepla a elektřiny a skladování zemního plynu. Od roku 2017 je majoritním vlastníkem EPH a taky několika odštěpených průmyslových firem a skupin. 

Jeho jmění oproti minulému roku stouplo o 7 miliard. Křetínského partnerkou je o dvacet let mladší dcera Petra Kellnera, Anna Kellnerová. 30. Března, v době vrcholící koronavirové pandemie, oznámil, že onemocněl koronavirem, a stal se tak jedním z nejvýznamnějších a nejvlivnějších Čechů, kteří nemocí onemocněli. Daniel Křetínský je zároveň přesvědčen, že „média jsou v současnosti zásadní prvek ochrany liberální demokracie v Evropě.“

Autor: Štěpán Lipský, Praha, ČR, 17.5.2020

Psali jsme zde: