Provoz na pražském letišti v dubnu klesl o 99,6 procenta

Provoz na pražském letišti se během dubna propadl kvůli koronavirové krizi na minimum. Letiště během měsíce odbavilo 5031 cestujících, což představuje meziroční pokles o 99,6 procenta. O více než 90 procent se snížil i letový provoz na letišti. Řekla mluvčí Letiště Praha Kateřina Pavlíková. V květnu se začíná provoz pomalu oživovat, obnoveno bylo několik linek.

Praha uzavře jízdní pruh na Smetanově nábřeží; budou tu zahrádky

Pražský magistrát uzavře od soboty 23. května na Smetanově nábřeží jízdní pruh ve směru od Národního divadla. Město tu umožní v rámci podpory podnikatelům postiženým opatřeními proti koronaviru vznik zahrádek a budou se zde konat kulturní akce. Řidiči úsek objedou Divadelní ulicí. Řekl náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě). Praha kvůli pandemii covid-19 snížuje podnikatelům nájmy, nevybírá poplatky za restaurační předzahrádky a spustila program Covid Praha, kam dala 600 milionů korun na záruky podnikatelských úvěrů.

Praha nabídla pozemek pro stavbu depozitáře Národní galerie

Pražský magistrát nabídne státu, respektive Národní galerii k výměně či koupi městské pozemky v Nových Butovicích pro stavbu depozitáře této kulturní instituce. Nabídka pozemku je součástí návrhu memoranda mezi Prahou a státem, které hlavní město vypracovalo a zaslalo premiéru Andreji Babiškovi (ANO). Novinářům to dnes na tiskové konferenci řekli představitelé města. O potřebě depozitáře mluví vedení galerie dlouho a je také podmínkou přestavby Veletržního paláce, který zčásti jako depozitář slouží.

Svoz léků vyjde město v příštích dvou letech na 3,86 milionu Kč

Sběr, svoz a likvidaci nepoužitelných léčiv z lékáren v Praze bude v následujících dvou letech obstarávat společnost Aquatest. Město za to zaplatí zhruba 3,86 milionu korun. Zakázku dnes schválili pražští radní. Město zakázku vypsalo na základě krajského plánu odpadového hospodaření a zákona o odpadech.

V hlavním městě by měl vzniknout ústav Kreativní Praha

V hlavním městě by měl vzniknout ústav s názvem Kreativní Praha, který bude sídlit na Staroměstském náměstí. Ústav by měl rozvíjet kulturu a vzdělanost. Dnes to schválili pražští radní, věc budou projednávat ještě zastupitelé. Jediným zakladatelem ústavu bude Praha, která jej bude financovat.

Praha zrychlila opravy prázdných bytů

Pražský magistrát za první čtyři měsíce letošního roku opravil 87 prázdných bytů, což je více než dvojnásobek oproti stejnému období loňského roku. Novinářům to dnes řekl radní hlavního města pro bydlení Adam Zábranský (Piráti). Na začátku roku podle něj měl magistrát 220 prázdných bytů, které bylo před využitím nutné zrekonstruovat. Do konce roku by se měly opravit všechny.

Praha odpustí či zlevní nájemné podnikatelům ve svých prostorech

Pražský magistrát zlevní či případně odpustí nájemné podnikatelům v městských prostorách, kteří museli v důsledku epidemie nového koronaviru dočasně zavřít. Dnes o tom rozhodli radní. Podnikatelé budou moci od úterý na webových stránkách Prahy požádat o odpuštění nebo slevu na nájmu, magistrát poté bude žádosti vyhodnocovat. Podpora se má týkat firem do ročního obratu 300 milionů korun. Ohledně přesné podoby podpory ještě magistrát čeká na návrh programu ministerstva průmyslu a obchodu COVID – Nájemné.

Pražská firma uzavřela další smlouvy na reklamu na sloupech

Pražská městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP), která se stará zejména o správu veřejného osvětlení v metropoli, dokončila další dva dílčí tendry na umístění reklamy na lampách. Oba vyhrála firma Eltodo osvětlení, smlouvy dnes schválili pražští radní. Prvních pět smluv již rada schválila v lednu, celkem firma počítá s 15 obdobnými tendry.

V Praze podali lidé desítky oznámení kvůli nouzovému stavu

Trestních oznámení podaných kvůli vyhlášení nouzového stavu nebo dalším vládním opatřením zavedeným kvůli epidemii nového koronaviru nadále přibývá. Pražské městské státní zastupitelství (MSZ) evidovalo na konci minulého týdne zhruba 20 podání, přes dvacítku jich dorazilo na Vrchní státní zastupitelství v Praze (VSZ). Několik lidí se obrátilo i na obvodní státní zastupitelství. Žalobci oznámení vyhodnocují, některá již odložili nebo vyhodnotili jako možný přestupek.

Obchody na pražské burze byly v 1. čtvrtletí nejvyšší za pět let

Objem obchodů na pražské burze v prvním čtvrtletí 2020 vzrostl o 36,4 procenta na 40,6 miliardy Kč, což bylo nejvíce za posledních pět let.Na burzách byla během prvního kvartálu podle analytiků rekordní rozkolísanost kurzů, což logicky přináší i vyšší objemy transakcí.

Praha zaplatí za projekt podjezdu na Vltavské 7,4 milionu Kč

Podjezd pro tramvaje pod železniční tratí u stanice metra C Vltavská v Praze 7 vyprojektuje MP+PRG Podjezd-Bubny, která je konsorciem firem Metroprojekt a Pragoprojekt. Praha za projekt stavby zaplatí zhruba 7,4 milionu korun. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Tramvaje by od Vltavské v budoucnu neměly jezdit přímo na nábřeží, ale podjezdem k plánované vlakové zastávce Praha-Bubny a nově vzniklé Brazilské ulici. Odtud by pak koleje vedly k Bubenskému nábřeží.

Portál: Pronájmy v Praze zlevnily v centru o desetinu, jinde méně

Ceny pronájmů bytů v Praze po nástupu epidemie koronaviru klesly v centru proti loňsku zhruba o desetinu. V jiných částech města je zlevnění menší. V průměru jsou květnové ceny o 5,7 procenta nižší než v únoru. Nájemné v hlavním městě se tak dostává na úroveň roku 2016, kdy byla na vzestupu vlna krátkodobých pronájmů prostřednictvím služeb, jako je Airbnb. Vyplývá to z informací realitního portálu RealityMIX, podle kterého v Praze klesají také nabídkové ceny prodávaných bytů.

Praha vypracuje strategii přechodu na tzv. cirkulární ekonomiku

Pražský magistrát si nechá vypracovat strategii přechodu na takzvanou cirkulární ekonomiku. Dokončena by měla být do 31. března 2021. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Cirkulární ekonomika vychází z principu opakovaného využívání surovin, čímž se snižuje množství odpadů. Město jejím zavedením zároveň reaguje na novelu zákona o odpadech, podle níž musí do roku 2030 snížit jeho množství na polovinu.

Ve školce v pražském Suchdole je další dítě s covid-19

V Mateřské škole Gagarinova v pražském Suchdole je na covid-19 pozitivní druhé dítě. Kvůli karanténě tak byla od dnešního dne uzavřena celá školka, a to do 29. května. Na webu školky to dnes uvedl ředitel MŠ Gagarinova Stanislav Zelený. U prvního dítěte se nákaza potvrdila v sobotu 16. května. Původně byla uzavřena kvůli karanténě pouze jedna třída, kterou nakažené dítě navštěvovalo.

Okresní archivy Praha-východ a Praha-západ se možná sloučí

Státní okresní archivy Praha-východ a Praha-západ se možná sloučí. Vznikne okresní archiv Praha-venkov se sídlem v Dobřichovicích u Prahy, v nichž je nyní archiv pro Prahu-západ. Pozměňovací návrh k vládní novele o archivnictví podpořil sněmovní správní výbor kvůli problémům archivu pro Prahu-východ v Přemyšlení u Prahy.

Jednání rady hl.m.Praha

https://www.praha.eu/public/1a/c4/60/3126166_1081603_Prg_20_Rada_2020.pdf

Po omezeních kvůli koronaviru se rozšíří jízdní řády MHD v Praze

Po předchozích omezeních hromadné dopravy kvůli koronaviru se ode dneška opět rozšíří jízdní řády MHD v Praze a okolí. Začne jezdit třeba více příměstských vlaků a tramvaje budou jezdit častěji, podle poloprázdninových jízdních řádů běžných pro leden a únor. Omezené řády, podle prázdninového modelu, zavedl pražský dopravní podnik koncem března s ohledem na omezení pohybu kvůli koronaviru. Provoz MHD hlavní město omezilo kvůli úbytku cestujících i proto, že podniku chyběli zaměstnanci, kteří se například starají o děti kvůli zavřeným školám.

Provoz tramvají v Praze po omezeních kvůli koronaviru posílí

Provoz tramvají v Praze omezený kvůli pandemii koronaviru ode dneška posílí. Od 23. března tramvaje jezdily podle prázdninových řádů, nyní se vrátí k poloprázdninovému režimu, který je běžný v lednu a únoru. Do běžného režimu se vrátí příměstská doprava mezi Prahou a Středočeským krajem. Provoz autobusů v hlavním městě dopravní podnik posílil minulé pondělí.

Dnes začne příprava oprav křižovatky Modřanské ulice

Přípravné práce pro rekonstrukci křižovatky na Modřanské ulici u Barrandovského mostu začnou 18. května. Po dobu oprav bude křižovatka průjezdná, ale s omezeními. Veškeré práce budou ukončeny v polovině letošního října. Při opravě bude přemístěn středový ostrůvek a vybudován nový připojovací pruh z rampy Barrandovského mostu na Modřanskou ve směru do centra.

V Praze přibylo 22 nových případů nákazy

Laboratorní testy potvrdily v Praze 22 nových případů nákazy koronavirem, od začátku epidemie v březnu jich je tak 1927. Vyléčených od sobotního večera přibylo o jednoho na 1072 lidí. Počet zemřelých s koronavirem se několik dní nezměnil a zůstává na 80.

Autor: TGM, ČTK, Praha.eu, ČR, 18.5.2020