Počet nakažených s koronavirem v Praze stoupl za 24 hodin o deset

V Praze přibylo od pondělního večera deset nových případů nákazy novým koronavirem. Od začátku epidemie tak byla nemoc covid-19 prokázána u 1947 lidí. Uzdravených je v hlavním městě 1125, o 18 více než v pondělí večer. Údaj o počtu úmrtí lidí s koronavirem se devátý den drží na 80. Vyplývá to z údajů k dnešním 18:00, které na webu zveřejnili pražští hygienici.

Policejní střelba na útočníka v tramvaji byla dle GIBS v pořádku

Policista, který v polovině března postřelil v pražské tramvaji muže ohrožujícího nožem řidiče a cestující, postupoval v souladu se zákonem. K tomuto závěru dospěla Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Útočník, který ani přes opakované výzvy policistů nůž neodložil, utrpěl střelné zranění stehna. Nikdo z cestujících zraněn nebyl. O výsledku vyšetřování dnes na webu informovala mluvčí GIBS Ivana Nguyenová. Kriminalisté útočníka stíhají kvůli nebezpečnému vyhrožování, výtržnictví a násilí proti úřední osobě.

Praha podpoří kulturu a cestovní ruch 251 miliony Kč

Pražský magistrát kvůli pandemii koronaviru zvýší dotace kulturním zařízením a podpoří rovněž ty, které je nečerpaly. Peníze dostanou městské organizace, které přišly o značnou část vstupného. Další peníze hlavní město pak dá na podporu cestovního ruchu. Celkem Praha vydá 251 milionů korun. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Vedení města již před časem oznámilo, že propad v kultuře a cestovním ruchu je odhadován na více než 100 miliard korun.

Počet obětí covidu-19 překročil v Česku tři stovky

Počet úmrtí v souvislosti s onemocněním covid-19 dnes v Česku překročil hranici tří set. Za dnešek zatím zemřeli tři lidé nakažení novým typem koronaviru, zemřelých je tak celkem 301.Případů covidu-19 bylo v Česku potvrzeno dohromady 8604. Zemřelo tak zhruba 3,5 procenta z lidí, u nichž testy nemoc prokázaly. Dvě třetiny evidovaných nakažených se již vyléčily. V Evropské unii Česku patří v počtu obětí na milion obyvatel 18. místo.

Pražský hrad dočasně zruší vstupní kontroly do areálu

Pražský hrad dočasně zruší plošné kontroly při vstupu do areálu, budou jen namátkové. V tiskové zprávě to dnes uvedl kancléř Vratislav Mynář. Areál Pražského hradu se po opatřeních spjatých s epidemií nového typu koronaviru znovu otevře pro veřejnost od pondělí. Kontroly turistů při vstupu Pražský hrad zavedl v létě 2016, opatření od počátku čelilo silné kritice. Hrad dnes také oznámil, že od pátku 29. května do 1. června budou všechny prostory přístupné zdarma.

V Thomayerově nemocnici podali favipiravir dosud čtyřem pacientům

Experimentální lék favipiravir podali v Thomayerově nemocnici v Praze dosud čtyřem pacientům s nákazou covid-19. Nemocní byli ve vážném stavu. V současné době se lék favipiravir aplikuje jednomu pacientovi na plicní klinice. Jeden pacient, jemuž byl lék podávaný již dříve, je nyní na ARO na plicní ventilaci. U dvou pacientek, které se favipiravirem léčily, se zdravotní stav zlepšil.

Piráti v Praze 1 kritizovali pronájem restaurace

Pirátský zastupitel a předseda kontrolního výboru Prahy 1 David Bodeček neúspěšně požadoval, aby městská část neuzavřela smlouvu s dosavadním provozovatelem restaurace v ulici V Kolkovně. O tom rozhodla rada, podle Bodečka však jiný zájemce ve výběrovém řízení nabídl více než dvojnásobné nájemné. Zastupitel na dnešním jednání zastupitelstva navrhl, aby radnice výběr zrušila a vypsala novou soutěž. Zástupci vedení městské části si za výběrem stojí.

Praha 5 uzavře smlouvu ohledně mateřské školy na Waltrovce

V Praze 5 by měla letos začít fungovat nová školka pro asi 90 dětí v areálu rezidenčního projektu Waltrovka společnosti Penta. Zastupitelé městské části dnes schválili smlouvu, podle které školku, kterou firma postavila, radnice na 15 let dostane do výpůjčky. Zastupitelé dnes odložili schválení další smlouvy, která má zajistit radnici předkupní právo na budovu po uplynutí výpůjčky.

Cyklisté v Praze mají nový podjezd pod Čuprovou v Libni

Cyklisté v Praze mají nový podjezd pod Čuprovou ulicí v Libni. Magistrát společně s Technickou správou komunikací (TSK) dnes slavnostně otevřel nový podjezd pro cyklisty podél Rokytky pod Čuprovou ulicí v Libni. Výstavba vyšla na 48 milionů korun. Kromě trasy pro cyklisty byl opraven také most v Čuprově a koryto Rokytky. Praha letos vloží do rozvoje cyklodopravy prostřednictvím TSK až 170 milionů korun.

V Thomayerově nemocnici jsou dva senioři s covidem-19

Na stanici Oddělení Geriatrie a následné péče v Thomayerově nemocnici v Praze jsou nyní dva pacienti s covidem-19. Ostatní pacienti na tomto oddělení jsou covid negativní. Na geriatrii je obsazeno 87 lůžek, zákaz návštěv stále trvá.

V Praze 5 opět vznikla funkce ombudsmana městské části

Vedení Prahy 5 opět vytvořilo funkci ombudsmana, který má řešit stížnosti a podněty občanů ohledně fungování úřadu. Zastupitelé městské části rozhodli, že se jím od června stane zastupitel a předseda výboru pro životní prostředí Jiří Vejmelka (SNOP5). Proti minulému volebnímu období, kdy funkci zastávala zastupitelka Marie Ulrichová-Hakenová (za KDU-ČSL), bude mít ombudsman úřední hodiny pouze dvě hodiny týdně, což kritizovala opozice.

Pražské vodovody doporučují napustit bazén z přistavené cisterny

Při napouštění bazénu z veřejné vodovodní sítě hrozí pokles tlaku v síti, který se může projevit i u jiných odběratelů. Voda z vlastní studny může zase obsahovat nežádoucí látky či těžké kovy. Pražské vodovody a kanalizace (PVK) proto nabízejí a doporučují zákazníkům napouštění bazénů vodou z cisteren, služba je zpoplatněná.Pokud lidé i přes doporučení budou napouštět bazén přes vodovodní přípojku, měli by nechat téct vodu pomalu a nejlépe v noci, kdy je malý odběr.

Praha má koncepci turismu. Má pomoci k jeho kultivaci a rozvoji

Hlavní město vytvořilo koncepci turismu, která má pomoci k jeho kultivaci a rozvoji. Město chce víc komunikovat s Pražany a zajistit vyváženost využití památek místními a turisty. Zlepšit se má i péče o veřejný prostor a spolupráce s policií. Peníze z turismu by měly být investovány zpět do obnovy památek. Vzniknout mají pravidla kontroly nových služeb v turismu. Vyplývá to z koncepce turistiky městské firmy Prague City Tourism.

Arcibiskupství pražské čelí žalobě kvůli sousoší v katedrále

Soud zakázal pražskému arcibiskupství nadále vystavovat v katedrále sv. Víta sousoší sv. Vojtěcha, které v chrámu stojí od roku 2018. Arcibiskupství to uvádí na svém webu, podrobnosti nechtělo komentovat.

Koronavirem se v Praze nakazilo dalších 10 lidí
V Praze přibylo od nedělního večera deset nových případů nákazy koronavirem. Od začátku epidemie tak byla nemoc covid-19 v hlavním městě prokázána u 1937 lidí. Počet uzdravených stoupl od neděle o 35 na 1107, celkový počet úmrtí zůstává v metropoli osmý den v řadě beze změny, a to na 80 případech.

Autor: TGM, Praha.eu, ČTK, 19.5.2020