Informace z jednání rady magistrátu…

Souhrn rozhodnutí schválených radou hlavního města Praha ze dne 18.5.2020:

Praha uzavře jízdní pruh na Smetanově nábřeží; budou tu zahrádky
Pražský magistrát uzavře od soboty 23. května na Smetanově nábřeží jízdní pruh ve směru od Národního divadla. Město tu umožní v rámci podpory podnikatelům postiženým opatřeními proti koronaviru vznik zahrádek a budou se zde konat kulturní akce. Řidiči úsek objedou Divadelní ulicí. Řekl náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě). Praha kvůli pandemii covid-19 snížuje podnikatelům nájmy, nevybírá poplatky za restaurační předzahrádky a spustila program Covid Praha, kam dala 600 milionů korun na záruky podnikatelských úvěrů.

Praha nabídla pozemek pro stavbu depozitáře Národní galerie
Pražský magistrát nabídne státu, respektive Národní galerii k výměně či koupi městské pozemky v Nových Butovicích pro stavbu depozitáře této kulturní instituce. Nabídka pozemku je součástí návrhu memoranda mezi Prahou a státem, které hlavní město vypracovalo a zaslalo premiéru Andreji Babiškovi (ANO). Novinářům to na tiskové konferenci řekli představitelé města. O potřebě depozitáře mluví vedení galerie dlouho a je také podmínkou přestavby Veletržního paláce, který zčásti jako depozitář slouží.

Svoz léků vyjde město v příštích dvou letech na 3,86 milionu Kč
Sběr, svoz a likvidaci nepoužitelných léčiv z lékáren v Praze bude v následujících dvou letech obstarávat společnost Aquatest. Město za to zaplatí zhruba 3,86 milionu korun. Zakázku dnes schválili pražští radní. Město zakázku vypsalo na základě krajského plánu odpadového hospodaření a zákona o odpadech.

V hlavním městě by měl vzniknout ústav Kreativní Praha
V hlavním městě by měl vzniknout ústav s názvem Kreativní Praha, který bude sídlit na Staroměstském náměstí. Ústav by měl rozvíjet kulturu a vzdělanost. Schválili to pražští radní, věc budou projednávat ještě zastupitelé. Jediným zakladatelem ústavu bude Praha, která jej bude financovat.

Praha zrychlila opravy prázdných bytů
Pražský magistrát za první čtyři měsíce letošního roku opravil 87 prázdných bytů, což je více než dvojnásobek oproti stejnému období loňského roku. Novinářům to řekl radní hlavního města pro bydlení Adam Zábranský (Piráti). Na začátku roku podle něj měl magistrát 220 prázdných bytů, které bylo před využitím nutné zrekonstruovat. Do konce roku by se měly opravit všechny.

Praha odpustí či zlevní nájemné podnikatelům ve svých prostorech
Pražský magistrát zlevní či případně odpustí nájemné podnikatelům v městských prostorách, kteří museli v důsledku epidemie nového koronaviru dočasně zavřít. Podnikatelé budou moci od úterý na webových stránkách Prahy požádat o odpuštění nebo slevu na nájmu, magistrát poté bude žádosti vyhodnocovat. Podpora se má týkat firem do ročního obratu 300 milionů korun. Ohledně přesné podoby podpory ještě magistrát čeká na návrh programu ministerstva průmyslu a obchodu COVID – Nájemné.

Pražská firma uzavřela další smlouvy na reklamu na sloupech
Pražská městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP), která se stará zejména o správu veřejného osvětlení v metropoli, dokončila další dva dílčí tendry na umístění reklamy na lampách. Oba vyhrála firma Eltodo osvětlení, smlouvy schválili pražští radní. Prvních pět smluv již rada schválila v lednu, celkem firma počítá s 15 obdobnými tendry.

Praha zaplatí za projekt podjezdu na Vltavské 7,4 milionu Kč
Podjezd pro tramvaje pod železniční tratí u stanice metra C Vltavská v Praze 7 vyprojektuje MP+PRG Podjezd-Bubny, která je konsorciem firem Metroprojekt a Pragoprojekt. Praha za projekt stavby zaplatí zhruba 7,4 milionu korun. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní. Tramvaje by od Vltavské v budoucnu neměly jezdit přímo na nábřeží, ale podjezdem k plánované vlakové zastávce Praha-Bubny a nově vzniklé Brazilské ulici. Odtud by pak koleje vedly k Bubenskému nábřeží.

Praha vypracuje strategii přechodu na tzv. cirkulární ekonomiku
Pražský magistrát si nechá vypracovat strategii přechodu na takzvanou cirkulární ekonomiku. Dokončena by měla být do 31. března 2021. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní. Cirkulární ekonomika vychází z principu opakovaného využívání surovin, čímž se snižuje množství odpadů. Město jejím zavedením zároveň reaguje na novelu zákona o odpadech, podle níž musí do roku 2030 snížit jeho množství na polovinu.

Autor: TGM, Praha.eu, ČTK, ČR, 19.5.2020

Zdroj:

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/primator_a_volene_organy/rada/programy_a_zapisy_jednani/index.html