Rafal Kazimierz Trzaskowski…

Jméno, které se nyní v Polsku dostává do popředí zájmu médií a společnosti. Nový kandidát do prezidentských voleb a stávající starosta hlavního města Polska, Varšavy. Trzaskowski, který je starostou od listopadu 2018, byl vybrán do pozice kandidáta polské strany Občanská platforma poté, co odstoupila stávající kandidátka Malgorzata Kidawa-Blónska. Její místo zaujal Trzaskowski.

Rafal Trzaskowski, narozený 17. ledna 1972, je polský politik, který už dříve zastával pozici ministra administrativy a digitalizace ve vládě Donalda Tuska. Vystudoval Evropské kolegium a mezinárodní vztahy na Varšavské univerzitě. V roce 1996 získal stipendium na Oxfordu a později doktorský titul politických věd na Fakultě žurnalistiky Varšavské univerzity.

S politikou začal v roce 2000, kdy pracoval pro Jacka Saryusz-Wolského v Polské kanceláři Evropského integračního výboru. V letech 2004-2009 byl poradcem Občanské platformy v Evropském parlamentu. 27. listopadu 2013 se stal ministrem administrativy a digitalizace. V této funkci setrval do září 2014, kdy byl jmenován víceministrem zahraničních věcí a koordinátorem pro záležitosti Evropské unie a jednotlivých ministerstev tehdejšího kabinetu Donalda Tuska. V roce 2015 se účastnil parlamentních voleb, kde získal 47 080 preferenčních hlasů. Další rok se stal členem vedení Občanské platformy. Ve stejném roce získal pozici stínového ministra zahraničních věcí a 29. března 2017 byl jmenován místopředsedou Evropské lidové strany.

V listopadu 2017 oznámil, že bude kandidátem na pozici starosty Varšavy za kandidátku Občanské platformy a strany Moderna v místních volbách 2018. Ve volbách zvítězil s přehledem, když získal 56,6% hlasů. V pozici starosty se angažuje ve věcech práv menšin a liberální politiky a v únoru 2020 byl zvolen místopředsedou Občanské platformy.

A nyní, v reakci na poslední vývoj v Polsku okolo (ne)konání prezidentských voleb, byl vybrán za kandidáta opoziční Občanské platformy. Průzkumy mu přisuzují 14% proti 53% stávajícího prezidenta Andrzeje Dudy, ale teoreticky se může opřít o dalších skoro 30% hlasů jiných opozičních kandidátů. Nový termín voleb zatím není stanoven. 

Autor: Štěpán Lipský, Praha, ČR, 19.5.2020

Zdroj:

https://twitter.com/trzaskowski_