Počet nakažených covidem-19 se v Praze podle hygieniků blíží 2000

V Praze přibylo od úterního večera 19 nových případů nákazy koronavirem. Od začátku epidemie se v hlavním městě nakazilo 1966 lidí, z nichž se 1146 z nemoci covid-19 už uzdravilo. Počet úmrtí lidí s koronavirem se v metropoli už desátý den v řadě nemění a drží se na 80.

V pražském Ládví začala demolice vnějšku bývalého kina Moskva

V pražském Ládví dnes začala demolice vnější části bývalého kina Moskva, poté multikina Ládví. Demoliční práce uvnitř budovy byly zahájeny v březnu. Řekl to Tomáš Kubík, mluvčí Penny Marketu, který na místě bývalého biografu postaví supermarket. Nová prodejna Penny by měla být hotova na podzim příštího roku. Biograf otevřený v 70. letech a v 90. letech přestavěný, zkrachoval před několika lety.

Doprava v Praze se v pracovní dny vrací do stavu před omezeními

Doprava v Praze se v pracovní dny postupně vrací do stavu před omezeními kvůli nemoci covid-19. V centru i na okraji v uplynulém týdnu opět vzrost počet aut. Proti stavu před koronavirem je aut v centru o 6,8 procenta a na okraji o 7,3 procenta méně. Minulý týden to bylo o osm, resp. 10,3 procenta a před dvěma týdny o 18,7 a 16,4 procenta méně. Nejvytíženější ze sledovaných míst je ulice V Holešovičkách a některými ulicemi již projede víc aut než před pandemií. Vyplývá to ze zprávy Technické správy komunikací (TSK).

Institut plánování vypíše soutěž na podobu okolí svého sídla

Pražský Institut plánování a rozvoje (IPR) vypíše soutěž na novou podobu okolí svých budov v areálu Emauz. V příštím roce pak vybere firmu, která provede rekonstrukci budov. Budovy od architekta Karla Pragera mají mimo jiné problémy se statikou a zatéká do nich. Náklady oprav zatím nejsou známy. IPR má na starosti územní plánování ve městě.

DPP má dokončeny demoliční práce v areálu vozovny Hloubětín

Pražský dopravní podnik (DPP) má dokončeny demoliční práce v areálu vozovny Hloubětín. Nyní hledá firmu, která vybuduje energocentrum, jehož výstavba je první fází stavby nové vozovny. Hloubětínská vozovna z roku 1951 byla ve špatném stavu a podnik ji proto musel nechat loni v srpnu odstřelit. Náklady na stavbu nové vozovny zatím nejsou známy.

Janoušek ani napodruhé neuspěl s žádostí o obnovu svého procesu

Soud dnes znovu zamítl žádost lobbisty Romana Janouška o nové projednání jeho dopravní nehody, za kterou si má odpykat celkem 4,5 roku vězení. Usnesení není pravomocné. Janouškův advokát opíral požadavek na obnovu trestního řízení o to, že vnímání jeho klienta mohla v době incidentu ovlivnit závislost na alkoholu a také hematom na mozku.

Praha 14 do září 2021 opraví své sídlo za 117 milionů korun

Rekonstrukce budov radnice Prahy 14 v ulici Bratří Venclíků nedaleko stanice metra B Rajská zahrada vyjde na 117,2 milionu korun. Práce pro městskou část provedou firmy Enesa a Metrostav. Vyplývá to z dokumentu zveřejněného ve věstníku veřejných zakázek. Radnice chce rekonstrukcí snížit náklady na provoz budov, zmodernizovat je a zlepšit jejich energetickou náročnost. Oprava by měla být dokončena do září 2021. Radnice sídlí v panelových domech.

O kauze manažera JCDecaux Tenzera soud asi rozhodne v červnu

Soud dnes pokračoval v projednávání kauzy firmy JCDecaux, jejího technického ředitele Tomáše Tenzera a politika ODS Michala Valenty. Soudkyně nechala přehrát odposlechy, které mají dokázat, že se oba zmínění obžalování domlouvali ohledně pronájmu reklamních ploch v majetku městské části Praha 1. Prvoinstanční rozsudek by podle předsedkyně soudního senátu mohl padnout 22. června.

Praha plánuje informační kampaň pro oběti domácího násilí

Praha plánuje informační kampaň proti domácímu násilí. Novináře o tom dnes informovala radní Milena Johnová (Praha Sobě). Přestože se během koronakrize v Praze podle dat koalice Hlas proti násilí počet ohlášených případů domácího násilí nezvýšil, nárůst počtu ohlášených případů lze očekávat po uvolnění restriktivních opatření.

Zvonohra na pražské Loretě změní po zhruba 100 letech melodii

Po zhruba sto letech se dnes změní melodie, kterou hraje známá zvonohra Lorety na Hradčanech. Místo písně Tisíckráte pozdravujeme Tebe budou Pražané a návštěvníci hlavního města každou hodinu slýchat barokní mariánskou melodii Maria, Maria, nad sluce jasnější. Změna je návratem k původní tradici, kdy se melodie často měnily. V 18. století se písně střídaly třeba i desetkrát či dvanáctkrát ročně, a to podle svátků a měnících se období církevního roku.

Soud rozhodne o případné obnově Janouškova procesu

Pražský městský soud dnes rozhodne o žádosti lobbisty Romana Janouška, který usiluje o obnovení svého trestního řízení. Justice ho poslala na 4,5 roku do vězení za to, že opilý úmyslně srazil autem ženu a od nehody ujel. Jeho advokát tvrdí, že Janouškovo vnímání mohla v době incidentu ovlivnit závislost na alkoholu a také hematom na mozku.

Soud rozhodne v případu žalobce viněného z přijetí úplatku

Obvodní soud pro Prahu 10 dnes vynese rozsudek v případu státního zástupce Pavla Suchánka, který čelí obžalobě z přijetí úplatku od již odsouzeného soudce Ondřeje Havlína. Údajně si vzal 50.000 korun za to, že ukončí trestní stíhání opilého řidiče. Žalobce navrhl uložit muži tříleté vězení, Suchánek vinu odmítá.

Asociace: Češi se do nákupních center vracejí pozvolna

Češi se do nákupních center, po jejich znovuotevření 11. května, vracejí podle Asociace nákupních center jen pozvolna. Zatímco v pracovní dny v prvním týdnu provozu byla návštěvnost v porovnání se stejným obdobím loni na 70 až 90 procentech, o víkendu se pohybovala v průměru jen mezi 60 a 70 procenty. Situaci nepomohly stále zavřené restaurační zóny a dětské koutky.

Autor: TGM, ČTK, Praha, ČR, 20.5.2020