Kvůli havárii vody na Žižkově byla omezena doprava

Kvůli rozsáhlé havárii vodovodního řadu na Olšanském náměstí na pražském Žižkově byla dnes večer uzavřena Prokopova ulice. Autobusy MHD podle webu dopravního podniku jezdí odklonem. Radnice Prahy 3 na facebooku uvedla, že se propadl kus vozovny před hotelem Olšanka a na vozovce je velké množství vody.

Sportoviště SK Prosek se zatím zastavovat nebude

Územní plán na místě současného sportoviště SK Prosek, které se nachází na Praze 9 a v Letňanech, se zatím měnit nebude. Zástupci Prahy a městských částí budou hledat řešení, jak na Proseku zachovat sport. Dnes to schválili zastupitelé hlavního města. Změna územního plánu je nutná pro možnou výstavbu bytových domů na části sportovního areálu. Částečnou výstavbu podporuje vedení sportoviště SK Prosek, mnozí občané městských částí, na jejichž území areál leží, proti plánu výstavby podepsali petici. Ta čítá asi 3000 podpisů.

V Praze přibylo osm případů koronaviru, nejmíň v tomto týdnu

V Praze přibylo za posledních 24 hodin osm nových případů nákazy koronavirem, zatím nejméně v tomto týdnu. Od začátku epidemie byla nemoc covid-19 prokázána u 1974 lidí, z nichž se už 1162 uzdravilo. Počet úmrtí lidí s koronavirem se v metropoli už jedenáctý den po sobě nemění, obětí zůstává 80.

Hygiena: U předškolních dětí není nutné používání dezinfekce

U předškolních dětí není nutné, aby používaly dezinfekci. Při čištění rukou postačí důkladné půlminutové mytí tekutým mýdlem a teplou vodou a osušení jednorázovými papírovými ručníky. Takové doporučení k provozu mateřských škol či dětských skupin v souvislosti s covidem-19 dnes vydali pražští hygienici na webu. Dodali, že při použití dezinfekce u malých dětí se může citlivá dětská kůže poškodit či dostat například do očí.

Bulovka se zbavuje karlovarské léčebny Mánes

Pražská Nemocnice na Bulovce (NNB) převede karlovarskou Lázeňskou léčebnu Mánes na stát. Komplex šesti budov, který nemocnice převzala v roce 2018 ve špatném technickém stavu, je dlouhodobě ztrátový. Přípravu převodu na stát potvrdila mluvčí nemocnice Simona Krautová. Bulovka se chce podle serveru do budoucna soustředit na rozvoj Slatinných lázní Toušeň ve středních Čechách.

Skleník Fata Morgana v Praze se v úterý otevře veřejnosti

Skleník Fata Morgana v botanické zahradě v Praze se otevře pro návštěvníky v úterý 26. května. Veřejnost se v něm může těšit na nové druhy orchidejí. Od června se tam opět začnou konat akce. Dnes to uvedla mluvčí trojské botanické zahrady Klára Hrdá. Zahrada byla kvůli vládním opatřením, které měly zamezit šíření nákazy novým koronavirem, uzavřena od 13. března. Venkovní expozice se opět otevřely pondělí 20. dubna.

Swiss od června obnoví lety z Prahy do Curychu

Letecká společnost Swiss International Air Lines obnoví od 5. června spoje do Prahy. Zpáteční spoje z Curychu by měly létat až čtyřikrát týdně. Na twitteru o tom informovalo Letiště Praha. Švýcarská společnost je tak sedmým dopravcem, který ohlásil návrat na pražské letiště po přerušení provozu během koronavirové krize

Geodeti začali mapovat území pro rychlodráhu z Prahy do Drážďan

Zeměměřiči začali mapovat území pro další přípravu trasy vysokorychlostní dráhy mezi Prahou a Drážďany. Geodetická data sbírají v úseku z Prahy do Litoměřic. Výsledek měření chce Správa železnic využít pro další přípravy trati, informovala dnes státní organizace. Stavba trati by mohla začít asi za deset let, přijít by měla zhruba na 130 miliard korun.

Praha na základě pandemie covid-19 aktualizuje pandemický plán

Pražský magistrát na základě zkušeností s pandemií nemoci covid-19 aktualizuje svůj pandemický plán, nastaví podmínky pro provoz odběrných míst a zlepší distribuci ochranných prostředků. Na dnešním jednání zastupitelů to řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Zastupitelé dnes již několik hodin hovoří o připravenosti Prahy na další vlnu pandemie. Praha na boj s pandemií vyčlenila 983 milionů korun.

Soud potvrdil bývalému imámovi desetiletý trest vězení

Bývalý pražský imám Samer Shehadeh si za pomoc k účasti na teroristické skupině a financování terorismu má odpykat deset let ve vězení. Trest mu dnes potvrdil odvolací Vrchní soud v Praze. Samerovu bratru Omarovi uložil trestní senát jedenáctileté vězení, Samerova švagrová Fátima Hudková má za mřížemi strávit šest let. Manželé jsou však stíháni jako uprchlí, soud vynesl rozsudek v jejich nepřítomnosti.

Žalobce obžaloval šest lidí kvůli pronájmu prostor v metru

Státní zástupce v polovině května obžaloval šest lidí, kteří jsou podezřelí z vyvádění peněz společností v souvislosti se sjednáváním pronájmů nebytových prostor v pražském metru. V tiskové zprávě to dnes uvedl žalobce Adam Borgula. Šestici hrozí za zpronevěru až osm let vězení. Případem se bude zabývat Okresní soud Praha-západ.

Opozice v Praze 4 chce mimořádně jednat o odvolání starostky

Zastupitelé Prahy 4 se sejdou na mimořádném zasedání, které si vyžádala opozice. Jednání se bude konat 27. května. Opozice na něm chce projednávat mimo jiné odvolání starostky Ireny Michalcové (ANO), výdaje městské části v období pandemie koronaviru nebo odvolání členů školských rad. Vyplývá to z pozvánky na jednání zastupitelů zveřejněné na internetových stránkách radnice. Opozice se chtěla těmito tématy zabývat na zasedání minulý týden, na program jednání ale nebyly materiály zařazeny.

Dostavba porodnice U Apolináře bude stát dvě miliardy korun

Dostavba pražské porodnice U Apolináře Všeobecné fakultní nemocnice(VFN) bude stát dvě miliardy korun. Ministerstvo zdravotnictví ji plánuje zaregistrovat mezi plánované investice. VFN tak bude podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) pokračovat v jeho přípravě, řekl na dnešní tiskové konferenci. Brzy bude podle něj zaregistrovaný také projekt sdruženého pavilonu VFN v areálu na Karlově náměstí za 1,5 miliardy korun. Obě akce jsou součástí Národního investičního plánu. V současné době VFN uskutečňuje investice za 400 milionů korun.

Pohonné hmoty v Praze druhý týden po sobě zdražily

Pohonné hmoty v Praze druhý týden po sobě zdražily, předtím od poloviny ledna zlevňovaly. Cena benzinu stoupla od minulé středy v průměru o 19 haléřů na 27,38 koruny za litr a nafta je dražší o 23 haléřů, ve středu stál litr průměrných 27,29 koruny. Paliva v metropoli jsou jednoznačně nejdražší v celém Česku, v ostatních regionech se benzin ani nafta neprodává přes 27 korun za litr. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny paliv sleduje.

Dnes se koná 17. Zastupitelstvo HMP

https://www.praha.eu/public/61/53/12/3125388_1082584_Upraveny_navrh_programu_jednani_17._zasedani_Zastupitelstva_hl_m__Prahy_….pdf

Pražští zastupitelé projednají vznik své developerské společnosti

Pražští zastupitelé dnes projednají zřízení nové městské firmy Pražská developerská společnost, která se bude zabývat využitím městských pozemků pro výstavbu bytových domů. Na programu jednání je také zřízení ústavu Kreativní Praha, který bude rozvíjet kulturu a vzdělanost. Projednána má být i oprava Malostranského náměstí, smlouva Prahy se Státním fondem dopravní infrastruktury (SFDI) nebo dotace pro Čakovice na rekonstrukci bývalé vlečky. Zastupitelé proberou také informace o opatřeních proti koronaviru.

Porodnice U Apolináře představí projekt centra porodní asistence

Porodnice U Apolináře představí premiérovi Andrejovi Babišovi (ANO) a ministrovi zdravotnictví Adamu Vojtěchovi (za ANO) plán na výstavbu nového centra porodní asistence a oddělení vysoce specializované péče pro předčasně narozené děti v rodinném prostředí. Projekt posuzovali kvůli ochraně objektu porodnice Všeobecné fakultní nemocnice i památkáři, navrhla ho architektka Eva Jiřičná.

Autor: TGM, ČTK, Praha, ČR, 21.5.2020