Rekonstrukce budov radnice Prahy 14 v ulici Bratří Venclíků nedaleko stanice metra B Rajská zahrada vyjde na 117,2 milionu korun…

 Práce pro městskou část provedou firmy Enesa a Metrostav. Vyplývá to z dokumentu zveřejněného ve věstníku veřejných zakázek. Radnice chce rekonstrukcí snížit náklady na provoz budov, zmodernizovat je a zlepšit jejich energetickou náročnost. Oprava by měla být dokončena do září 2021. Radnice sídlí v panelových domech.

„Radnice sídlí ve více než 35 let starém panelovém domě, který již neodpovídá standardům moderního úřadu. Jako každá jiná starší stavba má své kostlivce a nejde s dobou, ani co se úspor energií týká,“ uvedla místostarostka Irena Kolmanová (TOP 09).

Po rekonstrukci se energetická náročnost budov sníží téměř o polovinu. Projekt počítá mimo jiné se zateplením, výměnou oken a dveří, s novými elektrickými rozvody, výměnou světel i kotle a novou vzduchotechnikou.

Aktuálně městská část dokončuje stěhování jednotlivých odborů, aby byly domy připraveny na první fázi rekonstrukce. „Většina úředníků nadále zůstává v ulici Bratří Venclíků, další část se přesouvá na dočasné pracoviště v Poděbradské ulici v Hloubětíně. Když všechno půjde jako dosud, přestěhováno budeme mít do konce května,“ uvedla Kolmanová.

Poté budou dokončeny všechny přípravné práce a následně začne rekonstrukce. „Dokončena by měla být příští rok v září,“ dodala Kolmanová.

Před opravenými budovami by mohla v budoucnu vzniknout také dvoupatrová přístavba. Zastupitelé už loni schválili vypracování projektu na její stavbu. Nový vstup by tvořila skleněná přístavba, v jejímž přízemí by byly přepážky, u kterých by si obyvatelé vyřešili vše potřebné. Prostor by byl bezbariérový. Na budovu by přibyly hodiny. Součástí bude kavárna či občerstvení. V patře pak budou jednací a zasedací sály. Proměnou projde okolí budovy.

Praha 14 se rozkládá na severovýchodním okraji hlavního města a zahrnuje Černý Most, Kyje, Hostavice a část Hloubětína. Jako správní obvod pak zahrnuje i Dolní Počernice. Městská část má přes 46.000 obyvatel.

Autor: TGM, ČTK, MČ PRAHA 14, Praha, ČR, 21.5.2020