V Praze přibylo za 24 hodin devět nakažených koronavirem

Hygienici evidují v Praze 1983 případů covidu-19, o devět více než ve čtvrtek vpodvečer. Počet vyléčených vzrostl za stejnou dobu o 30 na 1192. Je to nejvyšší mezidenní nárůst vyléčených od pondělí. Počet pacientů, kteří v metropoli zemřeli v souvislosti s koronavirem, se v metropoli drží už 11 dnů na 80 případech.

Akcie na pražské burze v týdnu stouply o 1,1 procenta

Akcie na pražské burze během uplynulého týdne posílily, index PX stoupl o 1,1 procenta na 877 bodů. Vyplývá to z výsledků pražské burzy. Největší nárůst zaznamenaly akcie výrobce textilu Pegas Nonwovens, největší pokles postihl akcie výrobce nápojů Kofola. Předchozí týden akcie oslabily o téměř dvě procenta.

V Praze při pandemii covid-19 lidé používají víc auta než MHD

V hlavním městě v době opatření proti koronaviru používají lidé víc auta než MHD. Zatímco před pandemií tvořila individuální automobilová doprava 29 procent ze všech jízd, v týdnu od 4. do 10. května to bylo 41 procent. Přibyl rovněž počet pěších. Naopak ve veřejné dopravě podíl cest klesl, a to z 42 na 25 procent. Vyplývá to ze statistiky Technické správy komunikací (TSK). V době nejpřísnějších opatření klesl počet aut v Praze až o 30 procent a v MHD bylo až o 80 procent cestujících méně.

Plošný zákaz návštěv zruší jen některé nemocnice v Praze

V pondělí 25. května se návštěvám pacientů otevřou jen některé pražské nemocnice. I v nich se však režim návštěv bude regulovat a koordinovat. Individuální návštěvy ve výjimečných případech by měly být umožněny ve všech nemocnicích v hlavním městě

Piráti v Praze 3 řeší spor, sami si chtějí odvolat radní

Na jednání zastupitelstva Prahy 3 příští týden bude zřejmě odvolána pirátská radní Jana Belecová, kterou tamní Piráti vyloučili ze zastupitelského klubu na základě vnitřních sporů. Radní na webových stránkách uvedla, že jde o výsledek konfliktu, ve kterém se k ní pirátský místostarosta Štěpán Štrébl choval agresivně, a o snahu umlčet kritiku. Štrébl její tvrzení odmítl, problém je podle něj v konfliktním chování Belecové. Z vedení Prahy 3 z osobních důvodů odchází také radní Pavel Dobeš (za STAN).

Praha 1 bude pokračovat v privatizacích bytů

Praha 1 bude pokračovat v odprodeji bytů nájemníkům v případech, kdy to vedení radnice vyhodnotí jako férové. Řekl to starosta městské části Petr Hejma (STAN). Zastupitelé Prahy 1 tento týden revokovali usnesení, které vzniklo začátkem roku 2019 za působení tehdejšího starosty Pavla Čižinského (Praha Sobě) a veškeré prodeje pozastavovalo. Podle Hejmy je potřeba byty prodat v případě, že již radnice nájemníkům privatizaci slíbila.

Létající zdravotnické týmy v Praze dosud navštívily 31 zařízení

Tři takzvané létající zdravotnické týmy poskytly dosud pomoc se zdravotnickou péčí ve 31 pražských domovech pro seniory a lidi s postižením.Službu od pondělí 4. května zajišťují Městská poliklinika Praha, pražská Zdravotnická záchranná služba a studenti 3. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy. V budoucnu by se létající zdravotnické týmy mohly přeměnit na mobilní týmy lékařské pohotovostní služby.

Praha 2 zrušila kvůli koronaviru zářijové vinobraní v Grébovce

Pražané ani návštěvníci metropole se letos na vinobraní do Havlíčkových sadů, známých jako Grébovka, v Praze 2 nepodívají. Vedení městské části se ho rozhodlo kvůli pandemii koronaviru zrušit Vinobraní se koná každoročně v září a letos se měl konat jeho 14. ročník.

Městský soud rozhodl o prohlášení konkurzu na EMTC Real Estate

Městský soud v Praze rozhodl o prohlášení konkurzu na majetek další z firem podnikatele Tomáše Bárty. Jeho EMTC Real Estate nebyla dlouhodobě schopna splácet své závazky ani řešit svůj úpadek reorganizací. Prodejem majetkové podstaty podniku se tak bude insolvenční správce snažit získat peníze pro alespoň částečné vyplacení Bártových věřitelů, řekla Eliška Skřivanová z portálu Rizikovedluhopisy.cz.

V Praze 12 bude nová naučná stezka o Keltech

V přírodní rezervaci Šance v Praze 12 se připravuje nová naučná stezka o keltském osídlení na tomto území. Stezka bude mít deset zastavení s informačními panely a herními prvky. Stavba by měla stát 400.000 korun, sdělila dnes vedoucí oddělení médií na radnici Prahy 12 Olga Novotná. Stezka by měla být pro veřejnost otevřena 13. června.

Praha rozdělí 71 milionů Kč vlastníkům na opravy památek

Pražský magistrát rozdělí 71 milionů korun mezi vlastníky významných památkových objektů. Město podpoří 107 žadatelů o dotaci. Peníze budou sloužit na opravy památek. Rozhodli o tom dnes před 04:00 pražští zastupitelé na svém jednání, které začalo ve čtvrtek v 08:30. Vloni rozdělilo město mezi vlastníky památek 53,44 milionu korun.

DPP zahájil konzultace o automatickém provozu metra C & D

Pražský dopravní podnik (DPP) zahájil předběžné tržní konzultace s potenciálními dodavateli automatických řídicích systémů metra na linkách C a D. Automatický provoz umožní zkrátit intervaly nebo snáz reagovat na mimořádné situace v provozu. DPP plánuje oslovit osm výrobců a získat informace a podklady pro nastavení podmínek veřejné zakázky. První kolo konzultací potrvá zhruba do poloviny letošního července. Vypsat tendr plánuje podnik v první polovině příštího roku.

V Praze přibylo osm případů koronaviru, nejméně v tomto týdnu

V Praze přibylo osm nových případů nákazy koronavirem, zatím nejméně v tomto týdnu. Od začátku epidemie byla nemoc covid-19 prokázána u 1974 lidí, z nichž se už 1162 uzdravilo. Počet úmrtí lidí s koronavirem se v metropoli už jedenáctý den po sobě nemění, obětí zůstává 80.

Autor: TGM, ČTK, Praha, ČR, 22.5.2020