Jednání zastupitelů ZHMP trvalo skoro 20 hodin, do brzkých ranních pátečních hodin…

Jednání bylo opět plné emocí, kdy se opozice s koalicí, ale i koaliční zastupitelé navzájem dohadovali. Opozici ODS a ANO, spolu s částí koalice ze Spojených sil pro Prahu, se podařilo zablokovat zvýšení cen prodej bytového fondu ve Vysočanech. Nepodařilo se jí však prosadit snížení ceny vody.

Koalice pak prosadila vznik městské developerské společnosti, nebo uzavření části Smetanova nábřeží, již od této soboty. Šlo o hodně výbušné téma, které se neustále vracelo a diskutovalo.

Opoziční zastupitelka za ODS Jaroslava Janderová, už k celé věci napsala komentář:

Diktátoři z Praha sobě rozhodli. Všemu navzdory

https://janderova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=751837

Jaroslava Janderová ODS

Schválena byla i individuální dotace na letošní festival LGBTQ komunity Prague Pride a to 1 milion korun českých.

On-line zasedání ZHMP jsme sledovali zde:

Zastupitelé byli odděleni plexisklem, kvůli možné nákaze koronaviru:

Někteří zastupitelé se bavili tím, že kreslili satirické obrázky a ty, pak lepili na plexiskla dalším zastupitelům:

Souhrn rozhodnutí pražských zastupitelů na 17. zasedání ZHMP:

Praha rozdělí 71 milionů Kč vlastníkům na opravy památek
Pražský magistrát rozdělí 71 milionů korun mezi vlastníky významných památkových objektů. Město podpoří 107 žadatelů o dotaci. Peníze budou sloužit na opravy památek. Rozhodli o tom dnes před 04:00 pražští zastupitelé na svém jednání, které začalo ve čtvrtek v 08:30. Vloni rozdělilo město mezi vlastníky památek 53,44 milionu korun.

Praha dostane na opravu silnic od státu třetinu loňské částky
Hlavní město dostane letos od Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) 100 milionů korun na rozvoj a opravy komunikací nahrazující Pražský okruh. To je zhruba třetina částky ze smlouvy schválené pro loňský rok. Podpis smlouvy s fondem schválili pražští zastupitelé na svém jednání, které se ze čtvrtka 21. května protáhlo do pátečních ranních hodin. Částka určená pro Prahu v posledních letech klesala.

Praha podpoří 174 projektů zlepšování životního prostředí
Hlavní město podpoří 174 projektů na zlepšování životního prostředí. Žadatelé o dotace si letos rozdělí 45 milionů korun. Peníze půjdou mimo jiné na veřejnou zeleň, ekologickou výchovu a vzdělávání nebo projekty týkající se adaptace na klimatickou změnu. Rozhodli o tom pražští zastupitelé na svém jednání, které se protáhlo ze črtvrtka 21. května do pátečních ranních hodin. Na magistrát dorazilo od 173 žadatelů 293 žádostí v celkové výši zhruba 106 milionů korun.

Městská Pražská developerská společnost začne fungovat od června
O pozemky hlavního města, jejich rozvoj a výstavbu bytových domů se bude starat nová městská organizace Pražská developerská společnost. Organizace vznikne k letošnímu 1. červnu a Praha do ní vloží neinvestiční příspěvek 13 milionů korun. V čele bude ředitel jmenovaný městskou radou a součástí bude také tříčlenný investiční expertní výbor, který bude poradním výborem ředitele

Část Smetanova nábřeží se uzavře, zastupitelé plán nezrušili
Uzavření asi stometrového úseku jednoho jízdního pruhu na Smetanově nábřeží pro auta se i přes odpor pražské opozice i Prahy 1 uskuteční. Začne v sobotu. Zastupitelé dnes mnoho hodin otázku probírali, návrh ODS a ANO na zrušení omezení však nakonec neschválili. Opozice i koaliční Spojené síly pro Prahu (TOP 09 a STAN) kritizovaly to, že podle nich náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě) opatření nedostatečně projednal s magistrátními kolegy a Prahou 1.

Opozici v Praze se nepodařilo prosadit snížení ceny vody
Opoziční zastupitelé ANO dnes neúspěšně navrhli na jednání pražských zastupitelů snížení ceny vody o pět procent. Zastupitel a poslanec Patrik Nacher (ANO) svůj návrh zdůvodnil snížením DPH vodného a stočného z 15 na 10 procent a snížením nákladů Pražanů zasažených opatřeními proti koronaviru. Pražané nyní za vodu platí 94,09 koruny za kubík. Opozice chtěla rovněž bezplatné očkování pro Pražany proti chřipce, ani to ale nebylo schváleno.

Pražský radní neprosadil zvýšení ceny za prodej bytového domu
Pražský radní Adam Zábranský (Piráti) po zhruba tříhodinové diskusi neprosadil na zastupitelstvu zvýšení cen za prodej bytového domu ve Vysočanech nájemníkům z 21,4 na 51,2 milionu korun. Cenu chtěl zvýšit na základě nového posudku, opozice i zastupitelé koaličních Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) to však odmítli. Podle Zábranského to bude znamenat další zdržení již dlouho odkládaného prodeje. Není to první nesoulad v pražské koalici ohledně bydlení.

Sportoviště SK Prosek se zatím zastavovat nebude
Územní plán na místě současného sportoviště SK Prosek, které se nachází na Praze 9 a v Letňanech, se zatím měnit nebude. Zástupci Prahy a městských částí budou hledat řešení, jak na Proseku zachovat sport. Dnes to schválili zastupitelé hlavního města. Změna územního plánu je nutná pro možnou výstavbu bytových domů na části sportovního areálu. Částečnou výstavbu podporuje vedení sportoviště SK Prosek, mnozí občané městských částí, na jejichž území areál leží, proti plánu výstavby podepsali petici. Ta čítá asi 3000 podpisů.

Další zasedání zastupitelů, je naplánováno na 18.6.2020

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/primator_a_volene_organy/zastupitelstvo/terminy_jednani_zastupitelstva_hl_m/terminovy_kalendar_jednani_2020.html

Autor: TGM, ČTK, Praha.eu, ČR, 22.5.2020