Realizace plánu vedení města vyvolala velkou kritiku…

Plán vedení magistrátu, koalice Pirátů-Praha Sobě (proti se vyslovili zástupci třetí koaliční strany Spojených sil pro Prahu) včera naplnila svůj plán na uzavření části Smetanova nábřeží pro účely odpočinku a kavárenských zahrádek. Proti se vyslovila nejen radnice MČ Praha 1, se kterou to magistrát ani neprojednával, ale i někteří místní rezidenti, či opoziční zastupitelé na Magistrátu. Reakce na sociálních sítích jsou ve velkém počtu negativní, a to nejen z hlediska provedení celé věci, obav z komplikací v dopravě, ale i vizuálního stavu celé akce…

Vyjádření MČ Praha 1 zde:

Množí se dotazy na to, co se děje na Smetanově nábřeží. A tak vás chceme uklidnit – nejedná se ani o protiteroristická opatření, ani o uměleckou instalaci připomínající Berlínskou zeď.

Jde o kritizovaný krok magistrátu uzavřít jízdní pruh od Národního divadla až po vyústění Divadelní ulice ve směru na Křižovnické náměstí a umístit zde předzahrádky restaurací.

Na čtvrtečním zasedání přitom přijalo zastupitelstvo hlavního města za přítomnosti starosty Petr Hejma a radní pro dopravu Richard Bureš k této akci usnesení. To ukládá povinnost pražské radě, aby vždy dopředu projednávali zásadní změny s dotčenými městskými částmi. Zároveň zastupitelstvo požádalo, aby opatření týkající se Smetanova nábřeží byla co nejdříve s Prahou 1 projednána.

Vedení Prahy 1 podporuje omezení tranzitní dopravy skrze naši městskou část. To však musí probíhat v souladu se zájmy našich občanů a nesmí je v žádném případě poškozovat.

Uzavření části Smetanova nábřeží bereme jako porušení tohoto usnesení ze strany náměstka primátora Adama Scheinherra a očekáváme okamžitou nápravu.

Náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr

Zdroj:

https://www.facebook.com/prahajedna/posts/2890344507751854

Vyjádření starosty MČ Praha 1 zde:

I přes nesouhlas naší městské části a především v rozporu se čtvrtečním usnesením zastupitelstva hlavního města dnes uzavřel náměstek primátora Adam Scheinherr část Smetanova nábřeží kvůli několika restauračním předzahrádkám.

Za zájmy našich občanů ale bojovat nepřestaneme.

Pan náměstek pro dopravu by ale už konečně měl přestat komplikovat život našim občanům Prahy 1, a namísto toho se zaměřit na koncepční řešení dopravy na území celého hlavního města. Usnesení schválené hlasy 50 zastupitelů z 65, ve kterém bylo uloženo s Prahou 1 uzavření Smetanova nábřeží projednat není respektováno!

Posuďte sami. Také si rádi vychutnáte kávu na předzahrádce, když sedíte za kusem nevzhledného betonu a pár centimetrů od vás jezdí tramvaje?

A k tomu je veškerý automobilový provoz z téměř neobydleného nábřeží sveden objížďkou do okolních ulic v obytné zóně.

Restaurační zahrádky mohly být na části chodníku, tím by se zbytečně nezkomplikovala doprava a nedošlo by k vyšší dopravní zátěži v přilehlé obytné zóně.

Zdroj:

https://www.facebook.com/hejma.petr/posts/625486031645019

Psali jsme zde:

Reakce radního HMP, za Piráty Adama Zábranského zde:

Tak jsem se šel kouknout na Smetanovo nábřeží, kde je ode dneška kousek jednoho pruhu uzavřený pro osobní automobilovou dopravu. Vizuálně zatím nic moc (to se snad brzy zlepší), ale jinak jsem za to fakt rád. Centrum Prahy je potřeba kultivovat!

Reakce občanů Praha 1, opozičních zastupitelů na ZHMP na sociálních sítích zde:

Je tedy jasné, že se s touto situací radnice Prahy 1 nesmíří. A jak poznamenal jeden občan Prahy na Twitteru: „v pondělí tady bude v dopravě peklo“…Věc budeme i nadále sledovat a informovat vás o jejím vývoji…

Autor: TGM, Praha, ČR, 24.5.2020