V Praze se zastavil růst počtu nemocných covidem-19 i vyléčených

V Praze se prozatím zastavil nárůst počtu nakažených novým typem koronaviru, vyléčených i úmrtí s nemocí covid-19, kterou koronavirus způsobuje. Vyplývá to z údajů na webu pražské hygienické stanice k dnešním 18:00. Za posledních 24 hodin se čísla nezměnila. Případů nákazy je stejně jako v neděli večer 1996, vyléčených 1207 a zemřelých 80.

Pražská burza rostla i dnes, index PX stoupl o 0,57 procenta

Pražská burza pod vlivem světových trhů rostla i na začátku nového týdne. Index PX dnes stoupl o 0,57 procenta na 882 bodů. Proti poklesu akcií Erste Bank působil růst cenných papírů Monety Money Bank a energetické společnosti ČEZ. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna posílila k euru, vůči dolaru zpevnila pod 25 Kč/USD.

Restaurace v Praze byly přes otevření interiérů poloprázdné

Většina restaurací v centru Prahy byla dnes v odpoledních hodinách poloprázdná. Na předzahrádkách moc lidí zřejmě i vlivem nepříznivého počasí nebylo. Lidé, kteří seděli uvnitř, roušky na obličejích neměli, vzhledem k obsazenosti podniků ale byli od ostatních hostů daleko. Podle odhadu Českého svazu pivovarů a sladoven se současné tržby otevřených restaurací a hospod pohybují na 30 až 40 procent obvyklých hodnot. Dnes byl první den, kdy podniky mohly otevřít své vnitřní provozy pro zákazníky.

Pražský hotel Four Seasons má obsazenost 2 pct, láká Čechy

Pražský luxusní hotel Four Seasons začíná po nuceném uzavření kvůli epidemii koronaviru znovu fungovat, obsazenost je zatím kolem dvou procent. V hotelu platí přísná bezpečnostní a hygienická pravidla, řekla dnes mluvčí hotelu Veronika Tamchynová. Vzhledem k zatím nejasným termínům a podmínkám příjezdu zahraničních hostů připravil hotel nabídku pro domácí klienty. Na výsledky, kterých dosahoval na konci loňského roku, by se mohl hotel dostat podle Tamchynové zhruba za tři roky.

Praha pojmenuje deset ulic po prvorepublikový hercích

Hlavní město pojmenuje nové ulice v Hlubočepích po deseti prvorepublikových hercích, například podle Lídy Baarové, Adiny Mandlové, Nataši Gollové nebo Antonína Novotného. Vznikne tam také náměstí Olgy Scheinpflugové, manželky Karla Čapka. Dnes to schválili pražští radní. Kromě toho souhlasili také s pojmenováním dalších ulic v Řeporyjích, v Řepích, Kbelích, Uhříněvsi nebo Březíněvsi. Nutnost pojmenování ulic vznikla stavbou bytových domů.

Do pražských bazénů moc lidí nezamířilo,větší zájem byl o sauny

Do pražských bazénů v první den otevření po nuceném přerušení provozu příliš lidí nezamířilo. Aquapalace Praha v Čestlicích ale zaznamenal velký počet dotazů k otevření a bezpečnostním podmínkám. Větší zájem byl už od rána o návštěvy saun. Obnovit provoz mohly také wellness.

Praha nechá připravit studii tramvajové trati podél Komořanské

Pražský magistrát nechá vypracovat studii, která prověří možnost vedení tramvajové trati a rekonstrukce kolem ulice Komořanská v Praze 12. Schválili to radní. Stavba tramvajové trati souvisí také s plánem magistrátu napojit Modřany na Pražský okruh novou silnicí, tzv. Nové Komořanské. V oblasti chce stavět bytové domy firma Skanska, která navrhuje rekonstrukci Komořanské jako dopravní řešení do doby, než bude postavena nová silnice.

Pražská zoo dnes otevřela vnitřní expozice a pokladny

Zoologická zahrada v Praze dnes otevřela vnitřní expozice a pavilony, návštěvníky dál čekají některá omezení. Botanická zahrada v pražské Troji otevře návštěvníkům svůj skleník Fata Morgana v úterý 26. května. Datum dalšího rozvolnění bezpečnostních opatření v zahradách stanovila vláda na dnešek.

V Národním muzeu začala výstava roušek, sbírají je i jiná muzea

V hlavní budově Národního muzea dnes začala výstava roušek, které jeho pracovníci shromažďovali od vypuknutí pandemie covid-19. Výstava se jmenuje Držíme spolu, ukazuje různé typy roušek od designérů, konfekčních firem, zakázkových krejčovství i ty podomácku šité. A představí i příběhy, které se skrývají za jejich vznikem, uvedlo dnes muzeum v tiskové zprávě.

Praha nesouhlasí se záměrem vlády sebrat obcím peníze

Vedení hlavního města nesouhlasí s vládním záměrem vyplatit podporu pro podnikatele postižené opatřeními proti koronaviru z peněz, které byly určeny pro obce a kraje. Na protest magistrát vyvěsí na svou budovu černou vlajku. Novinářům to dnes řekli primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a jeho náměstek Pavel Vyhnánek (Praha Sobě). Praha očekává propad kvůli pandemii až 12 miliard korun. Úspory bude hledat na straně běžných výdajů, investice město omezovat nechce.

Návrat dětí do základních škol v Praze se dnes ráno obešel bez větších komplikací.

Školy byly na jejich příchod dobře připraveny. Výjimečně některým dětem chybělo čestné prohlášení o bezinfekčnosti, které bylo podmínkou pro vpuštění žáka do školy. Rodiče ho museli po zavolání doplnit. Podíl žáků, kteří dorazili, se v různých školách lišil. Někde jich přišlo kolem 80 procent, jinde polovina nebo jen čtvrtina. 

Většina pražských nemocnic zákaz návštěv nezrušila

Většina pražských nemocnic k dnešnímu dni zákaz návštěv nezrušila. Mezi ně patří Thomayerova nemocnice nebo Nemocnice Na Homolce. Návštěvy pacientů jsou dnes možné v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) v Praze a v Nemocnici na Bulovce. V nemocnici v Motole je povolí v úterý 26. května. Návštěvy jsou ale možné jen za dodržení stanovených pravidel. Nemocnice byly kvůli zamezení možnému šíření covidu-19 uzavřeny návštěvám na začátku března. Zákaz mohly zrušit podle pokynů ministerstva zdravotnictví k dnešnímu dni. Rozhodnutí bylo na uvážení vedení nemocnic.

Požár kamionu uzavřel Brusnický tunel v Praze, řidič byl zraněn

Požár nákladního auta dnes zhruba na hodinu uzavřel Brusnický tunel v Praze. Řidič kamionu byl zraněn a převezen do nemocnice. Tunel se pro dopravu po požáru opět otevřel kolem 09:30. Řekla to policejní mluvčí Lucie Drábková. Mluvčí hasičů Martin Kavka sdělil, že příčinou požáru byla technická závada. Škodu odhadl hasičský vyšetřovatel na půl milionu korun.

Členové Klubu Za starou Prahu opustili institut plánování Prahy

Členové Klubu Za starou Prahu dnes opustili Gremiální radu pražského Institutu plánování a rozvoje. Dnes to sdělil jeden z nich, historik architektury Rostislav Švácha, druhou je dlouholetá předsedkyně klubu historička Kateřina Bečková. V tiskové zprávě uvedli, že nechtějí svým členstvím v radě sloužit jako zástěrka nesprávných rozhodnutí, která podle nich vedou k ohrožení charakteru památkové rezervace a k poškozování památek.

Festival Pražské jaro dnes uvede Adama Plachetku živě z Rudolfina

Alternativní program festivalu Pražské jaro dnes nabídne on-line přenos koncertu Adama Plachetky z pražského Rudolfina, kde představí Zimní cestu Franze Schuberta. Úspěšného českého pěvce na klavír doprovodí David Švec. Plachetka, který před patnácti lety debutoval v pražském Národním divadle, na Pražském jaru letos vystoupí po desáté.

Jednání rady hl.m.Praha

https://www.praha.eu/public/1e/c5/55/3127926_1083382_Prg_21_Rada_2020.pdf

Do základních škol se dnes vrací část žáků z prvního stupně

Do základních škol se dnes po dvouapůlměsíční pauze kvůli koronaviru vrací žáci prvního stupně. Docházka bude ale až do konce školního roku dobrovolná. Část dětí, které rodiče do škol předem nenahlásili, zůstává nadále doma. Dominantní by podle ministerstva školství měla být stále výuka na dálku. Situace v různých školách se bude lišit. Některé se chtějí co nejvíce vrátit k běžné výuce.

Všechny pošty se ode dneška vrací k běžné otevírací době

Všechny pobočky České pošty se ode dneška vrací k běžné provozní době, která platila před zavedením opatření proti šíření koronaviru. Ruší se i časové rozmezí pro obsluhu klientů starších 65 let a držitelů průkazu ZTP. Na všech poštách bude také obnoven dřívější víkendový provoz.

Počet případů covidu-19 v Praze se od soboty téměř nezměnil

Počet případů nemoci covid-19 v Praze se od sobotního večera téměř nezměnil. Za posledních 24 hodin stoupl celkový počet potvrzených případů pouze o tři na 1996. Také množství lidí vyléčených z covidu-19 způsobovaného koronavirem se změnilo jen mírně, když vzrostlo o jednoho na 1207. Počet zemřelých lidí nakažených koronavirem v Praze už od 11. května vytrvale stagnuje na 80.

Autor: TGM, ČTK, Praha, ČR, 25.5.2020