Jakkoliv nerad používám termín populismus pejorativně…

V případě neúspěšného experimentu Pirátské strany, v rámci vedení magistrátu hlavního města Prahy, se to jinak nedá použít. Pokus, který na první poslech vyzníval líbivě (Pusťte nás na ně!), a i velice ve shodě s různými stranickými cíli, nakonec, jak už to u teorie bývá, narazil na praktickou realitu. Nyní to zažívají právě pražští Piráti.

Ti před několika dny, na žádost primátora Zdeňka Hřiba, rozhodli o změnách týkajících se jejich stanov a postojů ke kumulaci funkcí. Piráti se vyjadřovali proti kumulaci funkcí, a přijali zvláštní opatření, podle kterého uvolněný člen zastupitelstva, či radní, nesmí kumulovat funkce déle než půl roku. Má se tak předejít korupci a soustředění moci. Bohužel, nyní se ukazuje, že v praxi, je to z technického hlediska neproveditelné, protože není dostatek lidí k vykonávání všech funkcí.

Primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti)

Proto bylo nyní rozhodnuto o prodloužení výše uvedeného limitu na rok a půl. Stalo se tak na žádost primátora Zdeňka Hřiba, který původní rozhodnutí označil za chybný odhad související s nedostatkem politických zkušeností. Primátor to navrhl na pirátském fóru, kde se proti němu zvedla vlna odporu kritizující, že k tomu dochází uprostřed volebního období, a že je to odůvodněno pouhými technickými důvody. Například Eva Horáková z Pirátů podporuje změnu a vysvětluje, že tímhle omezením přišli Piráti o zkušené lidi. Ta by dokonce chtěla rozšířit tuto změnu na celorepublikovou úroveň.

Jak tedy vidíme na dalším příkladu, politická nezkušenost, kterou od začátku projevovala Pirátská strana, se musela promítnout a dlouhodobě se (nejen v otázce kumulací funkcí) promítá v celém řízení našeho hlavního města, které se sice stává státem ve státě, ale není řízeno dostatečně kompetentně, aby mohlo prosperovat a přestát současnou koronavirovou krizi, kdy se především provádí všemožné experimenty (například libivé akce na Smetanově nábřeží, které se nakonec paradoxně stávají pouličním reklamním smogem, proti kterému Piráti & Praha Sobě bojují) , namísto reálného řešení situace…

Autor: Štěpán Lipský, Praha, ČR, 25.5.2020

Zdroj:

https://forum.pirati.cz/