V Praze opět stoupl počet případů covidu-19 jen o jednotky

V Praze za posledních 24 hodin opět stoupl počet případů nemoci covid-19 způsobované koronavirem pouze o jednotky. Od úterního večera přibylo sedm nově potvrzených případů na celkových 2008. Množství lidí vyléčených z covidu-19 vzrostlo výrazněji, a to o 13 na 1239. Z nemoci se tak vyléčily už skoro dvě třetiny lidí z Prahy, u nichž testy dosud nákazu potvrdily. Počet úmrtí nakažených dál stagnoval na 80.

Velitelství pozemních sil se stěhuje z Prahy do Olomouce

Velitelství pozemních sil české armády se ve středu začne stěhovat z pražské budovy generálního štábu do kasáren v Olomouci. Důvodem jsou organizační změny ve struktuře armády a zvýšení počtu vojáků, kteří na velitelství budou sloužit.

Pražská burza čtvrtým růstem po sobě vylepšila maximum od března

Pražská burza počtvrté za sebou rostla. Index PX dnes vylepšil své maximum od 10. března, když přidal 0,66 procenta na 907,14 bodu. Růst táhly akcie bank, Erste a Moneta si polepšily o víc než pět procent. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna dnes oslabila k euru i dolaru.

Ve vinohradské nemocnici v Praze dnes povolili návštěvy pacientů

Ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady v Praze k dnešnímu dni povolili návštěvy většiny hospitalizovaných pacientů. Návštěvy však musí dodržovat stanovená omezení. Nemocnice to dnes uvedla na svých webových stránkách. Nemocnice v Česku byly kvůli zamezení možnému šíření covidu-19 uzavřeny návštěvám na začátku března. Zákaz mohly zrušit podle pokynů ministerstva zdravotnictví k 25. květnu. Rozhodnutí bylo na uvážení vedení nemocnic.

Opozice v Praze 4 se dnes neúspěšně pokusila odvolat starostku

Opozice v Praze 4 se dnes neúspěšně pokusila odvolat starostku Irenu Michalcovou (ANO). Po téměř pětihodinové diskusi nakonec zastupitelé nechválili program zasedání, a o odvolání se tak nakonec ani nehlasovalo. Opozice starostce vyčetla nedemokratický způsob vládnutí a netransparentní hospodaření. Pro projednání materiálu bylo pouze 22 ze 45 zastupitelů. Opozice chtěla také projednávat hospodaření v době koronavirové pandemie, způsob zadávání veřejných zakázek či odvolání členů školských rad. Ani na tyto materiály se nakonec nedostalo.

Na trať z Hlubočep na Sídliště Barrandov se vrátí tramvaje

Na trať mezi pražskými Hlubočepy a Sídlištěm Barrandovem se vrátí od pondělí 1. června tramvaje. Fungovat budou v tzv. ostrovním režimu pouze mezi smyčkami ve zmíněných zastávkách. Důvodem výluky byla rekonstrukce trati mezi Barrandovem a Smíchovským nádražím. Provoz mezi Smíchovem a Hlubočepy bude až do letošního října kvůli přestavbě trati nadále přerušen.

Za předzahrádky na pozemcích Prahy 11 se nebude platit nájemné

Od května do konce července nebudou muset podnikatelé z Prahy Jižního Města platit nájemné za restaurační předzahrádky umístěné na pozemcích Prahy 11. Schválili to radní městské části. Opatření má podpořit tamní provozovatele restaurací a kaváren, kteří museli kvůli opatřením proti šíření nového koronaviru omezit své služby. Uvedla to mluvčí Prahy 11 Anna Kočicová.

Slovenský premiér navštíví Prahu ve středu 3. června

Slovenský premiér Igor Matovič přijede do Prahy za týden ve středu 3. června. V Kramářově vile se sejde s předsedou české vlády Andrejem Babišem (ANO). První zahraniční návštěvu slovenského premiéra po jeho jmenování potvrdil dnes mluvčí Strakovy akademie Vladimír Vořechovský.

Praha otevřela nové výjezdní centrum k lampám veřejného osvětlení

Pražská městská firma Technologie hlavního města Prahy (THMP) otevřela druhé výjezdové centrum. Má zkrátit dobu, která technikům zabere k tomu dojet k poruchám veřejného osvětlení. Centrum dnes otevřeli zástupci magistrátu a firmy. Kromě nového centra a centrály společnosti v Holešovicích má firma také další centrum v Sokolovské ulici v Praze 8. Ředitel THMP Tomáš Jílek řekl, že firma by mohla v budoucnu převzít správu světelných křižovatek, což by si vyžádalo ještě jedno centrum.

Za vraždu podnikatele z roku 2017 potvrdil soud 18 let vězení

Za vraždu ázerbájdžánského podnikatele v pražských Holešovicích z roku 2017 má jít Rus Ramil Alijev na 18 let do vězení. Muži, který je stíhán jako uprchlý, dnes potvrdil trest odvolací pražský vrchní soud. Alijev byl také podle pravomocného rozsudku vyhoštěn z Česka. V souvislosti s vraždou byl již dříve odsouzen Gruzínec Mamuka Apchaidze, soudy ho poslaly na 16 let do vězení.

Pražská strojírna vstupuje do Belgie, dodá tam výhybky za 3 mil.

Pražská strojírna vstupuje na belgický trh, získala tam zakázku na dodávku dvou výhybek za téměř tři miliony korun do města Gent. Dodat je má do konce června. V Německu firma získala další zakázku na pět výhybek za téměř 11 milionů korun pro Berlín. Společnost, která je dceřinou firmou pražského dopravního podniku, o tom dnes informovala ve své zprávě.

V Praze 5 rezignovala místostarostka, kritizuje starostku

V Praze 5 rezignovala místostarostka Nadežda Priečinská (TOP 09). Důvodem je podle ní vedle nekoncepčnosti řízení městské části také střet zájmů starostky Renáty Zajíčkové (za ODS), která podle ní odmítá vystěhovat z městské budovy soukromé gymnázium, jehož je majitelkou, i když má městská část málo míst ve školách.Dnes o tom informovala Priečinská. Zajíčková následně sdělila, že Priečinská porušovala koaliční smlouvu a ve své gesci byla nečinná. Odůvodnění vnímá jako ryze osobní útok na svoji osobu. O ukončení nájmu je ochotná jednat, pokud tak rozhodnou zastupitelé.

Studie: Nájemné v Praze od poloviny března kleslo o 11 procent

Dlouhodobé nájemné od poloviny března, kdy byla zavedena omezující opatření proti šíření koronaviru, do půli května v Praze u nejžádanějších bytů 2+kk kleslo v průměru o 11 procent, v Brně o 6,4 procenta. V Praze se průměrná měsíční cena snížila na 15.000 korun, v Brně na 13.100 korun. Vyplývá to ze statistik společnosti UlovDomov.cz.

Lidé si v Libni připomněli hrdinství Kubiše a Gabčíka

Výsadkáře, kteří provedli atentát na zastupujícícho říšského protektora Reinharda Heydricha, si dnes lidé připomněli v Praze-Libni. Pietní akce se konala u památníku Operace Anthropoid, v místech, kde Jan Kubiš a Jozef Gabčík před 78 lety zaútočili na Heydrichův vůz.

Kriminalisté hledají muže podezřelého ze zneužití 11leté dívky

Pražští policisté pátrají po muži, který je podezřelý, že v neděli v Hostivaři osahával jedenáctiletou dívku. Kriminalisté případ prověřují pro podezření z pohlavního zneužití, za které hrozí až osm let vězení. Podezřelého se dosud nepodařilo vypátrat, policisté proto dnes zveřejnili na webu video a žádají veřejnost o pomoc při určení mužovy totožnosti. Lidé mohou informace vyšetřovatelům předat prostřednictvím tísňové linky 158.

Pražská arcidiecéze otevře na Noc kostelů přes 200 chrámů i kaplí

Přes 200 otevřených kostelů, kaplí a modliteben jen v pražské arcidiecézi nabídne 12. ročník Noci kostelů, který se uskuteční 12. června v celé zemi. Připraveny jsou i letos programy pro děti, koncerty, workshopy, přednášky, komentované prohlídky bohoslužebných prostor, ochutnávky mešních vín, prohlídky zvonic, varhanních kůrů a dalších míst, kam se lidé obvykle nedostanou.

Praha hledá firmu na svoz bioodpadu velkoobjemovými kontejnery

Pražský magistrát hledá ve výběrovém řízení firmu, která bude v Praze svážet bioodpad ve velkoobjemových kontejnerech. Maximální cena zakázky má být 16,84 milionu korun a smlouva s vítěznou firmou bude podepsána na roky 2021 a 2022. Vyplývá to z dokumentu uveřejněného ve věstníku veřejných zakázek. V Praze se už sváží do kompostárny bioodpad z běžných popelnic.

V pražské zoo budou k vidění tasmánští čerti

Pražská zoologická zahrada otevře v sobotu 30. května expozici australské a tasmánské fauny. Expozice nazvaná Darwinův kráter představí dvacítku druhů zvířat z Austrálie. Jedněmi z obyvatel budou i draví vačnatci ďábli medvědovití. Zoo je získala přímo z Tasmánie.

Na letišti v Praze přistál bez povolení malý sportovní letoun

Na pražském letišti v Ruzyni v úterý večer bez povolení přistál malý sportovní letoun s rakouskou registrací. Pilot nekomunikoval s dispečery letového provozu a přistál na ranveji, která je kvůli rekonstrukci uzavřena. Nikdo nebyl zraněn a provoz letiště nebyl ohrožen. Událost bude podle něj prošetřovat Ústav pro zjišťování příčin leteckých nehod.

Zastupitelé Prahy 3 odvolali pirátskou radní

V radě Prahy 3 skončila pirátská radní Jana Belecová poté, co ji na návrh její vlastní strany odvolali zastupitelé. V radě ji za Piráty vystřídal dosavadní předseda finančního výboru Jan Bartko, který bude mít v gesci IT, životní prostředí a privatizaci. Koalice našla nadpoloviční většinu pro jeho volbu až na několikátý pokus. Odvolání Belecové navázalo na spory, které měla se svými pirátskými kolegy, zejména s místostarostou Štěpánem Štréblem.

V pražském parku Stromovka byly nalezeny lidské kosti

V pražském parku Stromovka byly nalezeny lidské kosti. Jedná se o ostatky dospělého člověka. Příčinu smrti určí až pitva.

Počet nakažených v Praze překročil podle hygieniků 2000

Počet potvrzených případů koronaviru v Praze podle hygieniků převýšil 2000. Za posledních 24 hodin přibylo pět nakažených, celkem jich je 2001. Z nemoci se v hlavním městě vyléčilo 1226 lidí, zemřelých je 80.

Autor: TGM, ČTK, Praha, ČR, 27.5.2020