Nájemníci městských bytů v panelových domech v Roháčově a Ostromečské ulici na Žižkově, určených k privatizaci, protestují proti zvýšení prodejní ceny oproti původním odhadům… 

Zastupitelé Prahy 3 včera večer projednali petici, kterou petenti požadovali návrat k původním podmínkám, což však neprosadili. Podle dřívějších informací se nové ceny privatizací pohybují kolem 40.000 korun za metr čtvereční, prodeje zastupitelé schválili v lednu.

Privatizace se týká zhruba stovky bytů. Schválení prodeje předcházela kompletní rekonstrukce domů za více než 120 milionů korun. Petenti uvedli, že schválené zvýšení cen oproti původním odhadům cenu třípokojového bytu o velikosti 72 metrů čtverečních zvedlo zhruba o milion korun. Současná koalice TOP 09 a STAN, Pirátů a Zelených podle nich má v programu, že privatizaci dokončí podle původních podmínek. Zpochybnili také metodu vytvoření nového znaleckého posudku.

V petici, která má přes 600 podpisů, nájemníci a jejich podporovatelé požadovali, aby radnice cenu vypočítala podle předchozí vyhlášky o oceňování, kterou se řídila u předchozích privatizací v sousední Jeseniově ulici. Zároveň chtěli, aby se zvýšila sleva z ceny bytů, kterou dostanou za to, že se zavážou byt šest let po zakoupení neprodat. Ta je nyní 25 procent, petenti ji chtěli zvýšit na 30 se závazkem byt neprodávat po dobu deseti let. Nájemníky podpořilizastupitelé opozičních ODS, ANO a KDU-ČSL.

Radní Pavel Dobeš (za STAN) řekl, že Praha 3 má 76.000 obyvatel a radnice se musí rozhodovat tak, aby její kroky nebyly výhodné jen pro ty, kteří budou privatizovat byty, ale i pro většinu ostatních. Přítomný autor znaleckého posudku uvedl, že ho městská část nijak v určení ceny neovlivňovala a že jej zpracoval podle svého odborného odhadu a stavu bytů. Místostarosta Ondřej Rut (Zelení) dodal, že změnu pravidel privatizací vedení radnice neudělalo proto, že by chtělo zvýšit jejich cenu, ale kvůli riziku spekulací s byty. Kvůli podobné spekulaci, které padl za oběť jeden z nájemců v důchodovém věku, podle něj padlo i trestní oznámení.

Plán privatizace bytů v Praze 3 těmito prodeji neskončí. Připravuje se rekonstrukce a následný odprodej dalších stovek bytů v domech v Blahoslavově, Ondříčkově, Kubelíkově a Táboritské ulici. Celkové investice radnice do rekonstrukce domů jsou ve stovkách milionů korun.

Pokračování privatizace bytů je tématem i na magistrátu, kde v koalici Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) dvě prvně zmíněná uskupení prosazovala jejich úplné zastavení. Proti se však postavily Spojené síly a opoziční ANO a ODS, podle kterých by to bylo nespravedlivé k nájemníkům, kterým již město odprodej přislíbilo. Nakonec zastupitelstvo odhlasovalo, že magistrát dokončí prodej alespoň u těch domů, kde již byl proces zahájen.

Psali jsme zde:

Praha se v posledních letech potýká s bytovou krizí, danou malou výstavbou a vysokými cenami bydlení. Obecní byty v Praze má ve správě buď magistrát, nebo jednotlivé městské části, rozhodují o nich samostatně. Je jich celkem asi 31.500, z toho 7700 má magistrát. Po roce 1991 přešlo do vlastnictví města asi 194.000 bytů, následovaly privatizace, které městský fond zredukovaly o více než 80 procent. Byty jsou využívány pro sociální účely a také k zajištění bydlení pro klíčové profese, jako jsou zdravotníci, hasiči, policisté či učitelé.

Průměrné tržní ceny bytů podle analýzy společnosti Deloitte v posledním čtvrtletí loňského roku dosáhly hodnoty 86.200 korun za metr čtvereční.

Autor: TGM, ČTK, Praha, ČR, 27.5.2020

Zdroj:

https://www.praha3.cz/