Kritika z řad opozice, se snesla na individuální a dodatečné přidělení dotace na letošní ročník Prague Pride 2020…

Na posledním zasedání zastupitelstva HMP, schválila koalice individuální, dodatečnou dotaci, letošnímu ročníku Prague Pride 2020, jde o částku 1 milion korun. Šlo paradoxně, o největší dotaci v jeho historii. Přitom, díky koronakrizi, bude letošní ročník pořádán v nejmenší možné formě. Dotaci schválili kolem 4 hodiny ranní.

Psali jsme zde:

Zeptali jsme se dvou opozičních zastupitelů, co na toto schválení dotace říkají?

PrazskyNoviny.cz: 

Co říkáte na individuální dotaci na letošní ročník prague pride 2020, který se nebude konat v takovém rozsahu, jako ročníky předešlé a přitom získal největší dotaci?

Tomáš Portlík:

Na celé věci jsou zarážející zejména dvě věci. Za prvé, proč je dotace na tuto akci nejvyšší v její historii v době, kdy rozsah akce bude nejmenší v její historii? A za druhé, v souvislosti s COVID-19 se očekává velký výpadek příjmů do rozpočtu a nabízí se tedy přejít na úspornější model dosud již tak štědrých pražských dotací a grantů. S tím souvisí další otázka, bude se takto přidávat i všem dalším žadatelům?

PrazskyNoviny.cz: 

Co říkáte na to, že dotace byla schválena individuálně, prý z důvodu jakýchsi zmatků, si o ni organizátoři, zapomněli požádat a schválena byla ve 4 hodiny ráno, jako jeden z posledních bodů programu?

Tomáš Portlík:

Samozřejmě to odráží priority současné koalice tj. upřednostnění demonstraci rádoby liberálních hodnot před řešením skutečných problémů Pražanů. Osobně jsem zvědavý, zda takto vstřícná a shovívavá bude magistrátní koalice i k ostatním žadatelům, kteří „prošvihnou“ nějakou lhůtu, nebo nedodrží jiné podmínky pro udělení grantu.

Tomáš Portlík, místostarosta Praha 9 za ODS & zastupitel ZHMP

PrazskyNoviny.cz: 

„Vy jste tam proti tomu vystoupil na zastupitelstvu, že to vlastně nemá logiku, že to bude nyní v omezeným režimu a má to největší dotaci. Zároveň, že i ten Portlík na twitteru na to reaguje, tak mě zajímá, co si o tom myslíte, že to udělali takhle? Tam je otázka, jako jak tam ta Třeštíková říkala, že na to zapomněli, tak to spíš asi ne. Oni jim spíše řekli, ať to udělají takhle, jako individuální dotaci, že z toho asi vyrazí víc peněz, tady touto formou, nebo aspoň mi to tak přijde. Mě přijde divný, že po tolika ročnících, jako by oni zapomněli podat žádost. To je zcestný. Takže, co si myslíte o tom, že na nejmenší program, který letos budou mít, získají nejvíce peněz? Co na to říkáte?“

Patrik Nacher: 

„No já zopakuji, to co jsem říkal na zastupitelstvu. Je to vlastně veřejná věc, já jsem s tím seznámil i své kolegy zastupitele, já to samí teďka zopakuji i Vám. Jinými slovy tohle není nějaké popichování, abych někde v médiích trousil, a pak před zastupiteli to neřekl. Prostě, já tam měl k tomu dva podněty, první, nějakou elementární logiku, že v momentě, kdy z hlediska opatření kolem koronaviru, z hlediska rozvolňování, který se může zrychlit, zpomalit, může se různě modifikovat, nevíme, co se jak bude dít, to znamená, že nevíme, jaký opatření, jaký limity tady budou na akce tohoto typu, takže se dá logicky očekávat, že ta akce bude tou účastí a tím pochodem, těma doprovodnými akcemi, bude nejmenší za posledních deset let, z nějakých objektivních důvodů z hlediska toho koronaviru. Takže mi tam moc nedává logiku, že zrovna v roce, kdy to bude objektivně nejmenší, tak zároveň ta dotace je největší, jo, to mě přijde trochu zvláštní, a i ta reakce, že oni, když ty peníze nevyčerpají, tak je musí vrátit, jak to tvrdila radní Třeštíková. Já jsem myslel, že s penězi daňových poplatníků to funguje opačně, a ta koalice, co chvíli mudruje, jak se má vláda chovat k penězům daňových poplatníků, tak by se tím měla řídit i sama, tam kde vládne ona, na území hlavního města Prahy. To znamená, že vzhledem k tomu, že se dá očekávat menší rozsah této akce, tak by i ta dotace tomu měla odpovídat, a ona je paradoxně největší za poslední roky. Takže tam to logiku nedává, a mělo by to být spíše opačně, ten kdo žádá peníze, tak přece musí představit, nějakou tu akci, kolik to bude stát, kolik má prostředků, kolik požaduje, a už z toho by mělo být patrný, že by měl požadovat podobný prostředky jako loni, v poměru k míře rozsahu té akce. Takže to mě zaujalo jako první. Ta druhá věc, že jste říkal, že se vlastně jednalo o individuální dotaci, nikoliv o to, jak jsme to minulý rok schválili, že to bylo v rámci vlastně standardního procesu každoročně se opakujících akcí. Takže ta individuální dotace mě překvapila z tohoto důvodu, že to není něco nového, a ti organizátoři přeci vědí, jak požádat. Jo, takže mě překvapil tento způsob. V neposlední řadě, že o takových věcech jednáme, schvalujeme, v půl čtvrté ráno, taky o něčem svědčí. To byly tři důvody, kdy jsme zaprvé chtěli vůbec to jednání zastupitelstva přerušit do příštího čtvrtka, případně na další jednání zastupitelstva, a když to neprošlo, tak jsme se tady aspoň snažili dát, nějaký pozměňovací návrh, který by část těch peněz přesměroval někam jinam.“

PrazskyNoviny.cz: 

„Což, ale nevyšlo.“

Patrik Nacher: 

„To se dalo čekat, že to nevyjde. Aspoň bylo dobře, že se o tom projektu hlasovalo zvlášť. Kdy tam ty individuální dotace byly tři. Takže se to z toho aspoň vyzoblo, hlasovalo se o tom zvlášť, aby se prostě odhalila ta podpora a zvlášť se hlasovalo o tom zbytku, proti kterému jsme my nic nenamítali. Získalo to podporu 36 zastupitelů, a je teďka na jejich svědomí, aby si oni zdůvodnili, nebo zdůvodnili občanům, jak je možný, což už je vlastně čtvrtý argument, že v době, kdy se tady bude hodně škrtat, bude finanční krize zaviněná tím koronavirem, tak tady je rekordní dotace pro tuto akci. Takže, když to shrnu, tak tady ta akce bude nejmenší za poslední roky, a zároveň ta dotace je největší. Že místo standardního projednávání šlo o individuální dotaci, i přestože se jedná o organizaci, která s tím má zkušenosti a není nová, a třetí kontext je to, že teda bych očekával, že se budou všude škrtat ty finance, protože jich bude nedostatek, a tady najednou jsme takový jakoby rozdavační, takže to může působit hrozně nepříjemně vůči lidem, nebo subjektům na území hlavního města Prahy, kterým se samozřejmě bude říkat, ano, to jsme Vás loni a předloni podporovali, letos to nevyjde z objektivních důvodů, to přece musíte uznat, takže to pak samozřejmě hůř vezmou, v tomto případě, když se pak udělal pravý opak. No a třešnička na dortu je to, že se to projednávalo ve čtyři hodiny ráno. Takže takhle, ať si z toho každý udělá obrázek sám.“

Přepis telefonního rozhovoru.

Patrik Nacher, Zastupitel ZHMP & poslanec za ANO

Autor: TGM, Praha, ČR, 29.5.2020

Zdroj:

https://www.facebook.com/events/130616698245627/

https://www.praguepride.cz/cs/