Hospodaření Prahy skončilo loni přebytkem 13,83 miliardy korun, jeho větší část tvoří nevyčerpané investiční výdaje…

Hospodaření ovlivnily také vyšší než očekávané příjmy a nižší výdaje. Příjmy dosáhly 91,15 miliardy a výdaje 77,32 miliardy. Vyplývá to ze závěrečného účtu města. Přebytek byl již zapojen do investic v letošním rozpočtu a na opatření spojená s pandemií covid-19.

Loňský rozpočet města byl schválen s příjmy 60,25 miliardy a výdaji 77,57 miliardy Kč. Předloni hospodaření Prahy včetně městských částí skončilo přebytkem zhruba 6,7 miliardy korun.

„Přebytek byl způsoben zejména nižším než plánovaným čerpáním výdajů o částku 11,9 miliardy korun,“ řekl náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě).

Pavel Vyhnánek, M.A. zastupitel, náměstek primátora

Ze schválených běžných výdajů zhruba 60 miliard nevyčerpala Praha 4,1 miliardy. V investicích město nevyužilo 7,8 miliardy z původně určených zhruba 19 miliard. Investovaných 8,1 miliardy je podle Vyhnánka druhá nejvyšší částka v posledních pěti letech.

Město z přebytku do již schváleného rozpočtu na letošní rok převedlo 6,8 miliardy. Nejčastěji šlo o nevyčerpané převody kapitálových výdajů na projekty, které byly buď přesunuty na letošek, nebo byly loni zahájeny a letos práce na nich pokračují. „V průběhu letošního roku bylo do rozpočtu zapojeno dalších 3,4 miliardy, z velké části rovněž na kapitálové výdaje,“ řekl Vyhnánek.

Město letos vydalo 1,2 miliardy korun na boj proti koronaviru. Další peníze využilo na takzvané předfinancování projektů hrazených z evropských fondů. Další peníze bude muset ještě dát na boj s pandemií a jejími hospodářskými následky. „Zvlášť v situaci, kdy i kvůli rozhodnutím vlády čeká pražský rozpočet propad o miliardy korun,“ řekl Vyhnánek. Rozhodnutím vlády o tzv. kompenzačním bonusu pro podnikatele Praha přijde o asi tři miliardy. O další přijde kvůli dalšímu poklesu příjmů z daní.

Pro letošní rok má Praha z loňského prosince schválený rozpočet s příjmy 60,7 miliardy a výdaji 81,6 miliardy korun. Rozdíl město dorovná například z peněz, které získá od státu. Na investice je vyčleněno 16,8 miliardy.

Autor: TGM, ČTK, Praha.eu, ČR, 29.5.2020

Zdroj:

https://www.praha.eu