Mezi nejnavštěvovanější sakrální památky v Česku patří synagogy ve správě Židovského muzea v Praze…

Pinkasovu synagogu, na jejíchž zdech jsou ručně vepsána jména obětí šoa z Čech a Moravy, si loni prohlédlo více než 640.000 návštěvníků a barokní Klausovou synagogu se stálou expozicí věnovanou židovským tradicím a zvykům na 440.000 zájemců. V tiskové zprávě to s odkazem na agenturu CzechTourism uvedlo Židovské muzeum v Praze.

Nejčastějším cílem turistů v Česku byl loni podle agentury Czech Tourism opět Pražský hrad, který navštívilo téměř 2,6 milionu lidí. Na druhém a třetím místě byly stejně jako předloni lanová dráha na Petřín se zhruba 2,2 milionu návštěvníků a Zoo Praha s 1,5 milionu.

„Těší nás zájem návštěvníků,“ řekl ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát. „Synagogy z několika dějinných období a zde vystavené předměty židovského náboženského kultu stejně jako historické dokumenty nabízejí obohacující zážitek. Věříme, že i letos navzdory krizi v důsledku pandemie přilákají nové zájemce,“ doplnil. Objekty Židovského muzea v Praze jsou znovu otevřené od 11. května za snížené vstupné.

Na čtvrtém místě z hlediska návštěvnosti se z židovských památek umístila Maiselova synagoga, která hostí stálou expozici k dějinám českých Židů od počátků jejich usídlení do emancipace koncem 18. století. Tuto synagogu, původně z roku 1592, navštívilo téměř 330.000 lidí.

Na páté místo žebříčku dosáhla gotická Staronová synagoga Židovské obce v Praze s návštěvností zhruba 276.000 lidí. V první desítce se na osmém místě objevila ještě Španělská synagoga, která od června 2019 prochází rekonstrukcí. Přesto ji stihlo navštívit téměř 220.000 lidí.

V žebříčku TOP 50, tedy nejnavštěvovanějších památek v České republice, se Pinkasova synagoga stala desátým nejnavštěvovanějším místem a na 16. místě se umístila Klausová synagoga. Mezi nejnavštěvovanějšími místy byly hrady a zámky. Kromě Pražského hradu loni dorazila řada turistů do zámků v Lednici a Českém Krumlově, které v žebříčku obsadily 19. a 20. místo s návštěvností blížící se v obou případech 400.000 lidí.

V Praze pak patří Pinkasova, Maiselova a Klausová synagoga mezi desítku nejvíce navštěvovaných cílů.

Židovské muzeum v Praze bylo založeno v roce 1906 jako třetí evropské židovské muzeum. Základem sbírky se staly předměty ze synagog a modliteben, jež zanikly v důsledku asanace pražského židovského ghetta. Za druhé světové války se muzeum stalo skladištěm nacisty konfiskovaných židovských rituálních předmětů a knih, které dodnes zůstávají živou připomínkou tragédie holokaustu.

O kamenech z židovských náhrobků jsme psali zde:

Autor: TGM, ČTK, Praha, ČR, 30.5.2020

Zdroj:

https://www.jewishmuseum.cz/