Pražská burza je zpět nad 900 body, PX táhly Avast, ČEZ či Erste

Pražská burza v úvodu týdne posílila, index PX dnes vzrostl o 1,35 procenta na 907,62 bodu. Jeho hodnota se tak dostala zpět nad 900 bodů, tuto hranici překonal index poprvé od 10. března již minulé úterý, v pátek ale klesl opět pod 900 bodů. Dnes index své maximum od 10. března nepatrně vylepšil. Burzu dnes táhly nahoru především akcie technologické společnosti Avast, elektrárnské firmy ČEZ či Erste Bank. Jedinými ztrátovými byly mediální společnost CME a Komerční banka. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Pražští zastupitelé se mimořádně sejdou 11. června 2020

Pražští zastupitelé se sejdou na mimořádném jednání, které si vyžádala opozice, ve čtvrtek 11. června. Novinářům to dnes řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Na programu jednání budou mimo jiné ekonomické dopady pandemie koronaviru, rekonstrukce vlečky v Čakovicích, vznik institutu Kreativní Praha nebo uzavření části Smetanova nábřeží. Opozice žádost o mimořádné jednání vysvětlila tím, že by se podle nich měly dořešit materiály, které se nestihly projednat na řádném květnovém zastupitelstvu.

Na pražské Dívčí hrady se díky škole vrátil ohrožený modrásek

Desítky motýlů modrásků vičencových mohou lidé v těchto dnech vidět v Praze na Dívčích hradech. Tento druh teplomilného hmyzu přitom před 16 lety v hlavním městě vyhynul. Zásluhou entomologů z České zemědělské univerzity v Praze (ČZU) se podařilo jeho populaci obnovit, uvedla univerzita v tiskové zprávě.

Praha vypsala třetí výběrové řízení na ředitele magistrátu

Hlavní město vypsalo třetí výběrové řízení na pozici ředitele magistrátu. Informoval o tom dnes mluvčí Prahy Vít Hofman. Úřad, který zaměstnává zhruba 2300 úředníků, je bez ředitele od předloňského července, kdy minulá primátorka Adriana Krnáčová (ANO) odvolala tehdejší ředitelku Martinu Děvěrovou. Řízením úřadu je pověřena zástupkyně ředitele Zdena Javornická. Praha od loňského dubna vypsala konkurz dvakrát, ani v jednom případě komise vítěze nevybrala.

Na Staroměstské radnici bude výstava World Press Photo

I přes komplikace spojené s pandemií koronaviru se v Praze uskuteční aktuální výstava World Press Photo. Praha bude první zahraniční destinací, která představí výstavu jen týden po premiéře v Amsterdamu. Letos tuto světovou přehlídku doplní čeští reportéři s výstavou Koronavirus – Život v nouzovém stavu.

Pražská firma TSK se přestěhuje z Řásnovky do OC Stromovka

Pražská městská firma Technická správa komunikací (TSK) se přestěhuje do nově postaveného Obchodního centra Stromovka v Praze 7. Důvodem je nedostatečná kapacita současného sídla v Řásnovce a rozmístění zaměstnanců na několika místech, což ztěžuje fungování firmy. Do Holešovic se bude TSK stěhovat v první polovině roku 2021. TSK se stará o komunikace a má zhruba 400 zaměstnanců.

V ulicích Prahy 6 bude kamenná dlažba místo asfaltu

V ulicích Na Hutích a Jilemnického v památkové rezervaci v Praze 6 bude kamenná mozaiková dlažba. Dočkat by se jí měly i další ulice. Radnice tak chce historické části Bubenče a Dejvic navracet původní vzhled a zároveň mírnit dopad klimatických změn. Cílem je to, aby na chodníku v této části nebyl asfalt. Uvedl to mluvčí Prahy 6 Ondřej Šrámek.

Studie: Ceny bytů v Praze od poloviny března vzrostly o 3,7 pct

Průměrné ceny bytů od poloviny března, kdy byla zavedena omezující opatření proti šíření koronaviru, do půli května v Praze vzrostly o 3,7 procenta na 102.519 korun za metr čtvereční. Vyplývá to z výsledků studie společnosti FérMakléři.cz, které má ČTK k dispozici. Podle analýzy byla většina prodejů sjednána ještě před vyhlášením nouzového stavu.

Piráti do boje o Senát nasadí propagátora konopí Veverku

Piráti do boje o Senát v centru Prahy nasadí zastupitele Roberta Veverku, který se zasazuje o legalizaci konopí. Veverka bude patřit mezi vyzyvatele současného senátora a bývalého rektora Karlovy univerzity Václava Hampla, který se o znovuzvolení uchází s podporou KDU-ČSL a Zelených, hnutí Senátor 21 a sdružení Praha sobě.

Praha schválila kulturní vouchery pro turisty

Pražští radní dnes schválili projekt podpory cestovního ruchu poukazy pro turisty. Každý, kdo přespí v hotelu více než jednu noc, dostane od města poukázku na návštěvu například kulturních zařízení. Na kampaň V Praze jako doma a systém tzv. voucherů půjde z městského rozpočtu 121 milionů korun. Akce bude zahájena 1. července. Novinářům to dnes řekla radní Hana Třeštíková (Praha Sobě). V turismu je kvůli opatřením proti koronaviru odhadován propad až 100 miliard korun.

Praha začne v červenci stavět parkovací dům na Černém Mostě

Hlavní město začne v červenci stavět P+R parkovací dům na Černém Mostě s kapacitou 880 míst. Přípravné práce začaly, hotovo by mělo být příští rok a první vozidla by měla v domě zaparkovat začátkem roku 2022. Novináře o tom dnes informoval mluvčí Prahy Vít Hofman. Pro magistrát dům postaví za 498,8 milionu korun bez DPH firmy BAK stavební společnost a Metrostav. Město plánuje stavbu i dalších podobných parkovišť. Praha má dlouhodobě potíže s nedostatkem míst na záchytných parkovištích.

Praha podpoří studii nového testování nemoci covid-19

Pražský magistrát podpoří částkou 360.000 korun studii, která zkouší nový způsob testování nemoci covid-19 v pražských domovech pro seniory. Dar Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy dnes schválili radní. Podle radní Mileny Johnové (Praha Sobě) je testovaná metoda komfortnější pro seniory i pro personál domovů.

Praha zrušila zakázku na stavbu domova pro osoby s demencí

Domov pro osoby s demencí na Smíchově nebude. Pražští radní dnes schválili zrušení veřejné zakázky. Výstavba zařízení se 73 lůžky s názvem Palata II měla stát 385 milionů korun včetně DPH. Podle rady hlavního města je projekt, který schválilo v roce 2017 předchozí vedení radnice, nadbytečný a finančně nevýhodný.

Skladatel Jaroslav Uhlíř se pohřešuje, hledá ho policie

Pražští policisté hledají čtyřiasedmdesátiletého skladatele, klavíristu a moderátora Jaroslava Uhlíře, který se pohřešuje. Řekla to mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová. Pátrání policie vyhlásila podle databáze pohřešovaných dnes. Mluvčí policistů zatím neupřesnila důvody vyhlášení pátrání.

Praha loni jako kraj hospodařila s přebytkem 14,67 miliardy Kč

Hospodaření Prahy jako obce i kraje zároveň loni skončilo přebytkem zhruba 14,67 miliardy korun. Většinu tvoří nevyčerpané investiční výdaje. Příjmy dosáhly 95,4 miliardy korun a výdaje 80,69 miliardy. Hospodaření ovlivnily vyšší příjmy a nižší výdaje, než město očekávalo. Hospodaření samotného hlavního města skončilo přebytkem 13,83 miliardy korun. Vyplývá to z materiálu, který dnes schválili pražští radní.

Praha odsouhlasila významné rozšíření parkovacích zón

Zóny placeného stání v metropoli se létě začnou v souladu se záměrem městské části zavádět na území Prahy 10. Nově mají být zavedeny také v Letňanech a zřejmě i u železniční zastávky v Klánovicích. Rozšíření zón na další oblasti je pak v plánu v Praze 5, 6 a 9. Soubor návrhů na změny a rozšíření, vyplývající z požadavků městských částí, dnes schválili pražští radní. Naposledy začaly zóny platit od letošního ledna v části Prahy 9.

Předseda Vrchního soudu v Praze navrhne Horáčka na místopředsedu

Předseda pražského vrchního soudu Luboš Dörfl navrhne ministryni spravedlnosti Marii Benešové (za ANO) jmenovat pátým místopředsedou soudu Romana Horáčka. Horáček, který na Vrchním soudu v Praze působí od roku 2014 a je odborníkem na průmyslová práva, je ode dneška pověřen řízením civilního úseku. Soud o tom informoval na webu. Dörfl podá návrh na Horáčkovo jmenování místopředsedou v nejbližších dnech.

Odběrové místo na Vítězném náměstí v Praze 6 končí

Odběrové místo na testování nákazy covidem-19 rychlotestem na Vítězném náměstí v Praze 6 k dnešnímu dni ukončilo provoz. Důvodem je nařízení ministerstva zdravotnictví, že od 1. června budou praktičtí lékaři ukončovat karanténu PCR testem, tedy výtěrem z nosohltanu, a nikoliv rychlotesty jako doposud. ČTK to dnes sdělil mluvčí Prahy 6 Ondřej Šrámek. Od 17.dubna zde otestovali 275 osob v karanténě.

Jednání rady hl.m.Praha

https://www.praha.eu/public/f3/a4/28/3130089_1084916_Prg_22_Rada_2020.pdf

Rada Prahy projedná parkovací zóny nebo loňský závěrečný účet

Radní hlavního města budou na svém dnešním jednání schvalovat plány městských částí na rozšíření parkovacích zón. Na programu je také závěrečný účet za loňský rok, zrušení plánu postavit lůžkové zařízení pro lidi s demencí, projekt voucherů pro turisty k podpoře pražských podnikatelů v cestovním ruchu nebo postup přípravy plánovaného nového koncertního sálu na Vltavské.

Pražské metro bude ve špičkách jezdit častěji

Ode dneška se zkrátí intervaly spojů v ranní a odpolední špičce na všech linkách pražského metra. Během dopoledne mimo špičku budou soupravy jezdit každých pět minut.

Vlaky se dnes po tříleté rekonstrukci vrátí na Negrelliho viadukt

Po tříleté rekonstrukci se dnes otevřel Negrelliho viadukt v Praze. První vlak po něm projel už krátce po půlnoci. Přes viadukt budou jezdit spoje z centra Prahy do Kladna a Čerčan. Vedle toho jde také o první dokončený úsek trati k ruzyňskému letišti. Oprava historické stavby stála 1,96 miliardy korun.

Nemocnice Na Homolce a Na Františku se otevřou návštěvám pacientů

Od dnešního dne budou moci lidé navštívit pacienty v pražských nemocnicích Na Homolce a Na Františku. Návštěvy musí dodržovat omezení stanovená již dříve ministerstvem zdravotnictví nebo zdravotnickým zařízením. Nemocnice to uvedly na svých webových stránkách.

Děti dnes slaví svůj den, velké akce se letos nekonají

Děti po celém světě dnes slaví svůj den. Každoročně pro ně bývá připravena řada zábavních či sportovních akcí, letos se však velké oslavy nekonají kvůli koronaviru. Hromadné akce jsou podle vládního nařízení povoleny nejvýš pro 300 lidí. Kvůli tomu jsou regulovány i vstupy do zoologických zahrad, zábavních center, kin či hradů a zámků. Podle předpovědi meteorologů by ale dětem mělo dnes přát počasí, s příchodem meteorologického léta se začne oteplovat.

Z Hlubočep na Barrandov opět tramvají. Nádražní zůstává zavřena

Na trať mezi pražskými Hlubočepy a Sídlištěm Barrandov se vrátily tramvaje. Jezdí v tzv. ostrovním režimu pouze mezi smyčkami ve zmíněných zastávkách. Důvodem výluky byla rekonstrukce trati mezi Barrandovem a Smíchovským nádražím. Provoz mezi Smíchovem a Hlubočepy bude až do letošního října kvůli přestavbě trati v této části nadále přerušen.

Maturanti dnes začínají psát testy státních maturit

Ve středních školách dnes začínají didaktické testy státních maturit. Letos se k nim podle údajů Cermatu přihlásilo poprvé 68.036 maturantů, což je zhruba stejně jako loni. Dalších zhruba 9200 lidí by nyní mělo dělat státní maturity v odloženém, náhradním nebo opravném termínu. Jarní termín se kvůli pandemii koronaviru letos posunul. Původně se testy měly konat na začátku května. Zkoušky budou provázet zvýšená hygienická opatření.

Autor: TGM, ČTK, Praha, ČR, 1.6.2020