Stovky lidí v Praze demonstrovaly proti Zemanovi a Babišovi

Dvě až tři stovky lidí se dnes v podvečer sešly na Hradčanském náměstí v Praze na demonstraci proti politice prezidenta Miloše Zemana a vlády. Mezi řečníky byli kromě organizátorů také senátoři David Smoljak, Marek Hilšer a Václav Láska, bývalý europoslanec Pavel Svoboda nebo filozof Václav Němec. Kritizovali volbu nových členů Rady České televize, plán dostavby jaderné elektrárny Dukovany nebo přístup vlády k Číně a její kroky v souvislosti s koronavirovou krizí.

V Praze 11 se zavírá mateřská škola kvůli covidu-19

Ve školce Markušova v Praze 11 byl na covid-19 pozitivně testován jeden z pedagogů. Od 3. června bude proto budova mateřské školy uzavřena a třída Pomněnky je od dnešního odpoledne až do 12. června v karanténě. Ředitelka školy to dnes uvedla na webu.

Pražské tramvaje loni svezly denně přes 1,2 milionu cestujících

Pražské tramvaje loni svezly denně průměrně 1,223 milionu cestujících, což je téměř o 16.000 méně než předloni. Nejvíce spojů jezdilo stejně jako v roce 2018 na lince číslo 22 a nejkratší interval měly linky číslo 9, 17 a 22. Tramvaje loni v hlavním městě najezdily přes 58,5 milionu kilometrů. Vyplývá to z dopravní ročenky Technické správy komunikací (TSK).

Pražská burza je nejsilnější od začátku šíření koronaviru v ČR

Pražská burza je nejsilnější od začátku března, kdy se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem. Index PX dnes stoupl o 1,56 procenta na 921,82 bodu. Vyšší byl naposledy 6. března. První potvrzené případy nemoci covid-19 způsobované koronavirem se v Česku objevily 1. března. Vláda poté kvůli šíření koronaviru začala omezovat volný pohyb, obchod a podnikání, na což reagovala burza prudkým propadem.

V Občanské plovárně budou farmářské trhy

V areálu Občanské plovárny v Praze 1 se v sobotu 6. června poprvé otevřou Trhy na plovárně. Nové farmářské tržiště bude v provozu vždy v sobotu od 8 do 14 hodin. Uvedl to Jan Mužátko, majitel společnosti Coloseum Restaurants, která trhy bude pořádat.

Muzeum uvede debaty s historiky o obětech politických procesů

Sérii on-line debat věnovaných obětem politických procesů a průběhu soudních rehabilitací za socialismu i po roce 1989 připravilo Muzeum paměti 20. století. První ze tří pořadů uvede na svém YouTube kanálu v pondělí od 20:00. Informoval tajemník muzea Martin Pikous. Minisérie vznikla k 70. výročí odsouzení a popravy Milady Horákové.

V Horních Měcholupech zemřela žena se střelným poraněním hlavy

Policie dnes odpoledne vyjela k ženě se střelným poraněním hlavy v pražských Horních Měcholupech. Zřejmě šlo o sebevraždu, na smrti ženy se ale mohl podílet i někdo další.

Ve Starostrašnické a V Olšinách nepojedou od 4. června tramvaje

V pražské Starostrašnické a v ulici V Olšinách nepojedou od čtvrtka 4. června v úseku mezi zastávkami Průběžná a Vozovna Strašnice tramvaje. Bude se tam opravovat trať. Mimo provoz bude také vozovna Strašnice. Výluka potrvá až do 31. srpna 2020. Změněny budou trasy některých linek a zavedena náhradní autobusová doprava.

Praha 1 loni hospodařila s mírným přebytkem

První městská část v loňském roce hospodařila s příjmy 800,2 miliony a výdaji 798,2 milionů korun. Vyplývá o ze závěrečného účtu, který projednala rada. Příjmy radnice byly oproti původně schválenému rozpočtu vyšší a výdaje naopak nižší, což bylo dáno hlavně nízkým čerpáním peněz na investice, kterých městská část neutratila ani 30 procent. Rozpočet schválený na konci roku 2018 počítal s příjmy 786,4 milionu a výdaji 923,6 milionu korun.

Na Novodvorskou ulici se 5. června vrátí provoz v plném rozsahu

Na pražskou Novodvorskou ulici se v pátek 5. června vrátí provoz v plném rozsahu. Důvodem dosavadních omezení byla rekonstrukce vozovky a autobusových zastávek. První opravy se na Novodvorské uskutečnily už loni, letos v polovině března se tam po zimní přestávce dělníci vrátili.

V Anenském areálu ND instalují nové vytápění za 13,2 milionu Kč

Prostory Anenského areálu v Praze, kde sídlí Archiv Národního divadla (ND) nebo zázemí souborů Baletu ND a Činohry ND, bude od října vytápět nová kotelna. Zařízení s účinnějším a ekologičtějším kotlem bude sloužit také pro potřeby Divadla Na zábradlí nebo Střední průmyslové školy Betlémská. Projekt za 13,2 milionu korun předpokládá během léta odstranění dosavadního vybavení kotelny a strojovny a instalaci nové technologie.

Vládní semafor cestování po koronakrizi

Češi se budou muset od 15. června prokazovat negativními testy na onemocnění covid-19 při návratu z Velké Británie a Švédska. Z dalších zemí Evropské unie budou moci přicestovat bez omezení, týká se to všech sousedních zemí včetně Polska i turistických destinací, jako jsou Řecko, Chorvatsko či Bulharsko. Vláda na dnešním zasedání schválila systém označující bezpečné země pro cestování, uvedl na twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Pražští zastupitelé se mimořádně sejdou 11. června 2020

Pražští zastupitelé se sejdou na mimořádném jednání, které si vyžádala opozice, ve čtvrtek 11. června. Novinářům to řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Na programu jednání budou mimo jiné ekonomické dopady pandemie koronaviru, rekonstrukce vlečky v Čakovicích, vznik institutu Kreativní Praha nebo uzavření části Smetanova nábřeží. Opozice žádost o mimořádné jednání vysvětlila tím, že by se podle nich měly dořešit materiály, které se nestihly projednat na řádném květnovém zastupitelstvu.

Piráti do boje o Senát nasadí propagátora konopí Veverku

Piráti do boje o Senát v centru Prahy nasadí zastupitele Roberta Veverku, který se zasazuje o legalizaci konopí. Veverka bude patřit mezi vyzyvatele současného senátora a bývalého rektora Karlovy univerzity Václava Hampla, který se o znovuzvolení uchází s podporou KDU-ČSL a Zelených, hnutí Senátor 21 a sdružení Praha sobě. O křeslo v Senátu v obvodu Praha 9 se bude na podzim v hlavním městě ucházet ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík.

Autor: TGM, ČTK, Praha, ČR, 2.6.2020