V Praze přibylo dvacet nakažených, nejvíc od 17. května

V Praze za posledních 24 hodin přibylo 20 potvrzených případů nemoci covid-19, informovala dnes večer na webu hygienická stanice. Je to nejvyšší denní přírůstek od 17. května, kdy byl nový typ koronaviru prokázán u 22 lidí. Hygienici evidují v hlavním městě celkem 2089 nakažených, z nichž se už dvě třetiny vyléčily. S covidem dosud zemřelo 82 Pražanů.

Pražská burza dál roste, táhnou ji finanční tituly

Pražská burza třetí den v řadě rostla. Index PX dnes zpevnil o 0,62 procenta na 927,53 bodu a zůstává na nejvyšší úrovní od 6. března. Vzhůru mu pomohly hlavně finanční tituly v čele s Komerční bankou. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy. Česká měna dnes oslabila vůči euru a mírně zpevnila k dolaru.

Stanice metra B Anděl a Smíchovské nádraží jsou pokryty signálem

Cestující v pražském metru se nově připojí k internetu ve stanicích Anděl a Smíchovské nádraží na lince B. Stanice a tunely jsou pokryty vysokorychlostní sítí LTE. Cestující mohou nyní používat internet ve 22 stanicích a přilehlých tunelech. Další rozšiřování signálu v metru chystá DPP na polovinu června. Podnik na tom spolupracuje s konsorciem O2, T-Mobile, Vodafone a společností CETIN.

Stavbu ubytovny ve Vojtíškově ulici v Praze 11 kritizuje opozice

Nová třípatrová ubytovna pro zdravotnický personál by měla stát ve Vojtíškově ulici v Praze 11. Na přestavbu nynější kotelny bylo zahájeno spojené územní a stavební řízení. Opoziční Hnutí pro Prahu 11 přestavbu kritizuje a stavbu ubytovny chce projednávat na zasedání zastupitelstva.

Počet cestujících v pražském metru se dál zvyšuje

Počet cestujících v pražském metru se opět zvýšil. Sčítače ve stanicích zaznamenaly v pondělí 1. června 1,347.678 nástupů a výstupů ze stanic a počet o den později vzrostl. Například 1. května to bylo 393.284 a minulé pondělí 25. května 1,176.494 nástupů a výstupů. Vyplývá to ze statistik dopravního podniku (DPP). DPP zaznamenal kvůli opatřením proti šíření koronaviru v době nejpřísnějších opatření až osmdesátiprocentní pokles cestujících.

Matovič v Praze ohlásil plné otevření česko-slovenských hranic

Od dnešní půlnoci se plně obnoví volný pohyb lidí mezi Českem a Slovenskem a vrátí se ke stavu v době před pandemií koronaviru. Dnes to oznámili premiéři obou zemí Andrej Babiš (ANO) a Igor Matovič u příležitosti Matovičovy první oficiální návštěvy Česka. Premiéři také jednali o evropském fondu obnovy po epidemii koronaviru, podle nich by se měla visegrádská čtyřka (V4) dohodnout na společném postoji k němu. Česko a Maďarsko zatím návrh kritizují, Slovensko a Polsko jsou k němu vstřícné.

Praha 12 bude mít novou mateřskou školu

Nová mateřská škola v Praze 12 by se měla začít stavět na jaře příštího roku, a to na pozemku u ulic Dolnocholupická, K Beránku a Lešetínská. Hotová by měla být v září roku 2022. Školka s názvem Mydlinky bude mít kapacitu 100 dětí. Cena stavby vzejde ze soutěže na zhotovitele, která by se měla konat na konci roku. Dnes to uvedl první místostarosta Prahy 12 Vojtěch Kos (ODS).

O pražské věže se bude nově starat firma Prague City Tourism

Správu pražských věží včetně Petřínské rozhledny bude mít od Nového roku na starosti pražská firma Prague City Tourism (PCT). Dosud se o ně staralo Muzeum hlavního města Prahy (MHMP). Dnes to řekla radní Hana Třeštíková (Praha Sobě). Muzeum převzalo věže do správy v roce 2013 od tehdejšího nájemce a správce, společnosti Mark2 Corporation (předtím ABL). MHMP je městskou příspěvkovou organizací. PCT je městskou akciovou společností, která má na starosti cestovní ruch.

Praha 3 zadala projekt rekonstrukce náměstí Jiřího z Poděbrad

Radnice Prahy 3 zadala architektonické firmě MCA atelier zpracování projektu dlouho plánované rekonstrukce náměstí Jiřího z Poděbrad. Projekt vznikne na základě studie z přelomu tisíciletí, kterou městská část nechala upravit na základě podnětů obyvatel. Řekl to starosta Prahy 3 Jiří Ptáček (TOP 09). Vypracování projektu vyjde na 7,5 milionu korun bez DPH, samotná rekonstrukce by mohla podle starosty začít příští rok, ale hlavní práce pravděpodobně až v roce 2022.

Hlavní investiční akce Prahy 11 a Prahy 12 budou hotové v termínu

Hlavní investiční akce Prahy 11 a Prahy 12 budou přes krizi vyvolanou koronavirem dokončeny v termínu. Zatímco v Praze 12 rušit nebo posouvat projekty neplánují, v Praze 11 bude odložena až třetina na letošní rok plánovaných drobných rekonstrukcí školních objektů.

Praha vyhlásí granty na změnu podoby provozoven v centru

Pražský magistrát vyhlásí granty pro majitele provozoven, kteří budou chtít upravit vnější podobu svého obchodu podle městského manuálu. Grantové řízení bude vypsáno na podzim. Dnes to řekla radní Hana Třeštíková (Praha Sobě). Vedení města schválilo v pondělí úpravu dokumentu, který stanovuje podobu obchodů, tedy např. polepů nebo vývěsních štítů. Pravidla jsou platná pro domy v majetku města a se soukromníky bude město o jeho dodržování jednat. Materiál se netýká restauračních předzahrádek, pro ně město chystá samostatná pravidla.

Praha tento týden nově otevřela 11 speciálních základních škol

Ze speciálních škol, které zřizuje pražský magistrát, se jich od pondělí nově otevřelo 11. U dalších šesti škol, které již fungovaly od 25. května, se výuka rozšířila pro žáky s mentálním postižením. Celkem podle něj od pondělí nově nastoupilo do speciálních škol magistrátu 350 žáků s nějakou formou postižení. Obsazenost tříd se pohybovala mezi deseti až 75 procenty. Speciální školy se kvůli snaze o zamezení šíření covidu-19 zavřely 11. března.

Do pražské zoo bude moci od čtvrtku 14.500 lidí denně

Pražskou zoologickou zahradu bude moci od čtvrtka díky dalšímu rozvolnění opatření proti šíření koronaviru denně navštívit 14.500 lidí. Dosavadní limit je 8500 lidí. Zoo o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Navýšení počtu návštěvníků zoologických a botanických zahrad či arboret vláda původně plánovala spolu s další vlnou uvolňování restrikcí od pondělí, po dohodě s epidemiology jej ale o čtyři dny uspíšila. Maximální kapacita se zvedne ze 150 na 250 lidí na hektar.

Slovenský premiér Matovič přijíždí na první návštěvu Prahy

Slovenský premiér Igor Matovič dnes přijede na svou první oficiální návštěvu Česka. Bude to jeho první zahraniční cesta po březnovém nástupu do úřadu, kvůli epidemii koronaviru zatím cestování odkládal, stejně jako ostatní evropští lídři. V Praze Matoviče čeká schůzka s českým premiérem Andrejem Babišem (ANO), s nímž by měl mluvit o dopadech epidemie nebo o evropském rozpočtu na příští roky. Sejde se také s prezidentem Milošem Zemanem nebo s předsedy obou komor Parlamentu.

Kapacita zoo a botanických zahrad se navýší už ve čtvrtek

Limit pro počet návštěvníků zoologických a botanických zahrad či arboret se zvýší už od tohoto čtvrtka. Původně to vláda společně s další vlnou uvolňování restrikcí kvůli koronaviru plánovala od pondělí 8. června. Maximální kapacita se zvedne ze 150 na 250 osob na hektar.

Autor: TGM, ČTK, Praha, ČR, 3.6.2020