Pražští zastupitelé se sejdou na mimořádném jednání, které si vyžádala opozice, ve čtvrtek 11. června…

Na programu jednání budou mimo jiné ekonomické dopady pandemie koronaviru, rekonstrukce vlečky v Čakovicích, vznik institutu Kreativní Praha nebo uzavření části Smetanova nábřeží. Opozice žádost o mimořádné jednání vysvětlila tím, že by se podle nich měly dořešit materiály, které se nestihly projednat na řádném květnovém zastupitelstvu.

Rada schválila program navržený opozicí, ale provedla v něm několik drobných úprav. Mezi nimi je přesunutí projednání uzavírky části Smetanova nábřeží z čela na konec programu. „Podle mne je prioritní řešit záležitosti týkající se ostatních pracovních věcí, jako jsou opatření proti koronaviru nebo dopady rozhodnutí vlády na rozpočet Prahy, která jsou destruktivní,“ řekl Hřib. O nábřeží jednali zastupitelé dlouhé hodiny na posledním jednání, kdy nakonec přijali usnesení, které na uzavírce nic nezměnilo.

primátor hlavního města Praha, Zdeněk Hřib

Hřib opozici kritizoval. Podle něj se prezentuje jako konstruktivní, ale on to tak nevnímá. „Opozice tady především politikaří a dělá obstrukce,“ řekl. Vytkl jí, že v minulosti nepodpořila stavbu metra D. „(Zastupitel a poslanec ANO) Patrik Nacher svým hlasováním (ve Sněmovně) přispěl k tomu, že Praha přijde o 3,2 miliardy korun. Kvůli hlasování pana poslance Patrika Nachera nebude mít Praha ani na metr chodníku a bude muset vyhlásit investiční nouzi,“ řekl Hřib. Narážel na takzvaný kompenzační bonus, který vláda vyplatí podnikatelům z peněz určených obcím a krajům.

Na květnovém jednání zastupitelé projednali 15 ze 64 navržených bodů. „Hlavní město je po pandemických opatřeních v klinické smrti a vedení Prahy v čele s primátorem tomu jen slepě přihlíží. Není čas na populistické chování, které vidíme od představitelů Pirátů a Prahy Sobě. Praha musí začít fungovat co nejdříve,“ uvedla minulý týden předsedkyně zastupitelů ODS Alexandra Udženija.

 předsedkyně zastupitelů ODS Alexandra Udženija

K poslednímu jednání zastupitelů se vyjádřila pro PrazskyNoviny.czzastupitelka za ODS,  Jaroslava Janderová:

„Řádné květnové zastupitelstvo HMP probíhalo v kulisách nervozity, animozity a agrese. Hned zpočátku jsme se zasekli jako obvykle u projednávání Programu, kdy koalice většinou nepouští návrhy opozice do Programu k projednávání.Hned na počátku bylo několik neuralgických bodů, nad kterými jsme trávili hodinové diskuze. Jedním z nich byla jednostranná uzavírka Smetanova nábřeží. Zástupný argument pomoc podnikatelům, skutečným, za jakýchkoliv okolností protlačit omezení dopravy.Problém ovšem byl a je, to vše bez souhlasu P1. Usnesení nakonec bylo z našeho pohledu vyhovujici a tak bylo přijato většinou hlasů. V rozporu diskuzním maratonem a závěrečným usnesením byla ale, dnes již existující zrůdnost sousedských zahrádek na SN postavena.Dějí se další různé nepravosti, proto opozice požádala o svolání mimořádného zastupitelstva, které dnes primátor podepsal. Na programu bude kromě SN i dalších 40 bodů, které jsme v květnu nestihli projednat. Nevím, co můžeme očekávat, ale naše argumentace je jasná. Dodržování procesních i zvykových pravidel nejen při komunikaci s MČ, jednat a respektovat opozicí jako konstruktivního partnera. Nevykládat si právo i usnesení ZHMP dle svých potřeb. Klasická, levicově aktivistická praxe.“

zastupitelka za ODS,  Jaroslava Janderová

V Praze vládnoucí koalice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil má v 65 členném zastupitelstvu většinu 39 hlasů. Pražští zastupitelé se naposledy mimořádně sešli loni v červnu, po čtyřhodinové diskusi však neschválili program. V předchozím volebním období tehdejší opozice ODS, TOP 09 a Piráti žádala o svolání mimořádného zastupitelstva několikrát, například kvůli dostavbě okruhů nebo kartě MHD lítačka.

Autor: TGM, ČTK, Praha, ČR, 3.6.2020

Psali jsme zde: